Przejdź do treści

Przyjmowanie witaminy C wraz z lewotyroksyną wpływa korzystnie na choroby tarczycy? Wyjaśnia farmaceutka

Kobieta
Przyjmowanie witaminy C wraz z lewotyroksyną wpływa korzystnie na choroby tarczycy? Wyjaśnia farmaceutka/ Pexels, fot. Anna Pechuro
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Dotychczas opublikowane badania wskazały, że jednoczesne przyjmowanie kwasu askorbinowego z lewotyroksyną u osób z niedoczynnością tarczycy skutkowało obniżeniem TSH o prawie 70 proc. Odnotowano także istotny wzrost parametrów fT4 i fT3” – pisze farmaceutka Zosia Winczewska na Instagramie. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób to połączenie wpływa korzystnie na parametry tarczycowe.

Przyjmowanie witaminy C wraz z lewotyroksyną

Tarczyca pełni bardzo ważną funkcję w naszym organizmie, a wydzielane przez nią hormony mają ogromny wpływ na płodność, wagę, kości, układ pokarmowy, a nawet na serce. Obniżenie poziomu tych hormonów prowadzi do poważnego zaburzenia metabolizmu, przez co organizm szybko przybiera na wadze. Ponadto chory ma problemy z suchością skóry, wypadaniem włosów i często odczuwa zmęczenie. Problemem są też podwyższone wskaźniki hormonów tarczycy.

By zapobiec niepożądanym objawom w leczeniu często stosuję się lewotyroksynę – substancję, która wykazuje podobne działanie do hormonów tarczycy. Spożywanie jej pomaga w przemianie materii oraz działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i zwiększa częstość rytmu serca. Przyjmowanie leków może niestety zostać zaburzone, np. w wyniku picia kawy z mlekiem po ich zażyciu.

Jak jednak wskazuje na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Zofia Winczewska, przyjmowanie lewotyroksyny wraz z witaminą C może poprawiać jej przyswajanie i korzystnie wpłynąć na parametry tarczycowe.

„Dotychczas opublikowane badania wskazały, że jednoczesne przyjmowanie kwasu askorbinowego z lewotyroksyną u osób z niedoczynnością tarczycy skutkowało obniżeniem TSH o prawie 70 proc. (!). Odnotowano także istotny wzrost parametrów fT4 i fT3” – wyjaśnia.

Poprawa parametrów tarczycowych

Ekspertka dodaje, że lepsze wchłanianie hormonu tłumaczy się obniżeniem pH żołądka przez witaminę C.

„Efekt taki uzasadnia się obniżaniem pH żołądka przez witaminę C, co może skutkować skuteczniejszym wchłanianiem hormonu i poprawą parametrów tarczycowych” – pisze.

Jak wymienia Winczewska, po spożywaniu witaminy C w dawkach 500-1000 mg wraz z lewotyroksyną zaobserwowano:

  • spadek parametru TSH,
  • poprawę parametrów: fT3, fT4,
  • poprawę wchłaniania lewotyroksyny.
Kobiety jedzą posiłek

Zosia Winczewska

Zosia Winczewska jest farmaceutką, która aktywnie prowadzi swoje profile w mediach społecznościowych. Zarówno na nich, jak i na swoim blogu ekspertka stara się przemycać wiedzę na temat racjonalnej suplementacji, dietoterapii i zdrowego stylu życia. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 18 tys. osób. 

„Tłumaczę, w jakich sytuacjach suplementacja diety jest korzystnym elementem profilaktyki zdrowotnej czy uzupełnieniem terapii lekowych. Pokazuję wam na blogu, jak racjonalnie podchodzić do tematu suplementacji, nie wpadając przy okazji w pułapki marketingowe” – pisze o sobie farmaceutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?