Na nowej liście refundacyjnej znajdą się terapie przeciwnowotworowe. To świetna wiadomość dla kilku grup pacjentów
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej, marcowej listy refundacyjnej. Pojawiło się tam sporo nowości. Są to dobre informacje między innymi dla pacjentów chorych na nowotwór. Kto najbardziej na niej skorzysta? Wyjaśniamy.
Terapie nowotworowe refundowane
Środowiska pacjentów i ekspertów od lat zgłaszały potrzebę refundacji terapii przeciwnowotworowych, stosowanych zarówno w leczeniu guzów litych, jak i chorób hematoonkologicznych. Teraz Ministerstwo Zdrowia w końcu ma dla nich dobrą wiadomość: znalazły się one na nowej liście refundacyjnej. Ze szczególną ulgą przyjmie ją kilka grup pacjentów i pacjentek.
Wśród nich są kobiety z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi, u których po leczeniu operacyjnym pozostała tzw. choroba resztkowa. Wraz z początkiem marca ich szanse na całkowite wyleczenie mogą znacznie wzrosnąć dzięki temu, że będą miały dostęp do systemowego leczenia uzupełniającego.
Kto jeszcze zyska na nowej liście refundacyjnej?
Na nowej liście refundacyjnej zyskają również osoby z rakiem prostaty, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty. Będą mogły liczyć na refundację trzech terapii – apalutamidem, darolutamidem oraz enzalutamidem.
Trzecią grupą, która na pewno z zadowoleniem przyjmie zmiany w refundacji leków, są osoby chore na nowotwory krwi. Pacjenci i pacjentki ze szpiczakiem będą mieli dostęp do daratumumabu podawanego podskórnie, dzięki czemu komfort leczenia znaczenie się poprawi. Natomiast do pierwszej linii leczenia szpiczaka plazmocytowego trafi lenalidomid. To świetna wiadomość dla ekspertów klinicznych i organizacji pacjentów, którzy wiele lat o to zabiegali.
Zobacz także
Dorota Gardias ma nowotwór piersi. „Nie ignorujcie żadnych niepokojących symptomów, bo mamy dla kogo żyć”
„Rozpoznanie cukrzycy u osoby powyżej 50. roku życia niekiedy jest pierwszą manifestacją raka trzustki”. Pamiętaj o badaniach profilaktycznych!
U gwiazdy serialu „Ania, nie Anna” zdiagnozowano nowotwór piersi. „Jedna na milion”
Polecamy
Marta Lech-Maciejewska ogłosiła powrót do zdrowia: „Straciłam połowę ważnego dla ciała organu, ale jestem bezpieczna”
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
się ten artykuł?