Czy warto przyjmować preparaty z jodem (w tym płyn Lugola)? Jest oficjalne oświadczenie endokrynologów
W ostatnich tygodniach z wielu półek aptecznych w zastraszającym tempie znikają preparaty z jodem. „Profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) nie jest rekomendowane, ponieważ może ono wywołać niekorzystne skutki zdrowotne dla organizmu” – ostrzega Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne.
Czy warto przyjmować preparaty jodu?
„W ostatnich dniach pojawiło się wiele pytań, czy w Polsce należy przyjmować preparaty jodu w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy w związku z wydarzeniami w Ukrainie. Odpowiedź na to pytanie brzmi zdecydowanie NIE” – informuje Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne. Wspólne stanowisko w tej sprawie przedstawiły cztery towarzystwa naukowe: Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Endokrynologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Polskie i Europejskie Towarzystwo Medycyny Nuklearnej.
Oświadczenie jest odpowiedzią na znikające w zastraszającym tempie z aptecznych półek preparaty z jodem (w tym tzw. płynu Lugola). Polacy zaczęli obawiać się ataku jądrowego po informacjach o zajęciu przez rosyjskie wojska pozostałości elektrowni jądrowej w Czarnobylu oraz zdobyciu elektrowni jądrowej w Enerhodarze. Eksperci jednak ostrzegają, że stosowanie preparatów z jodem na własną rękę może być niebezpieczne dla zdrowia. Ponadto farmaceuci przypominają, że sprzedawany płyn Lugola można stosować jedynie zewnętrznie. Środek nie nadaje się do spożycia. PTE uspokaja również, że poziom promieniowania w Polsce i w Europie nie uległ zwiększeniu.
Niekorzystne skutki zdrowotne
„Profilaktyczne przyjmowanie preparatów zawierających jod (w tym płynu Lugola) w dawkach blokujących jodochwytność tarczycy, tj. w ilościach miligramowych nie jest rekomendowane, ponieważ może ono wywołać niekorzystne skutki zdrowotne dla organizmu” – czytamy w komunikacie.
Eksperci wymieniają tu m.in. ryzyko wystąpienia objawów chorób autoimmunologicznych tarczycy (w przypadku jeśli będą to objawy nadczynności, może zwiększać to ryzyko nasilenia objawów niewydolności krążenia), zaburzeń ze strony układu pokarmowego, podrażnień błony śluzowej nosa i gardła. U osób z zaburzeniami układu krążenia przyjęcie preparatu może prowadzić nawet do zagrożenia zdrowia i życia. Zaznaczają również, że po produkty z jodem w szczególności nie powinny sięgać osoby z alergią na jod, ponieważ może wystąpić u nich gorączka oraz objawy ze strony skóry, takie jak wysypka, świąd czy trądzik jodowy. Duże dawki jodku potasu są przeciwwskazane także u kobiet ciężarnych i karmiących.
Specjaliści podkreślają, że stosowanie preparatów jodu jest uzasadnione jedynie w przypadku osób, które przebywają na terenach skażenia promieniotwórczego jodem radioaktywnym, w bezpośrednim pobliżu miejsca wypadku jądrowego.
„Przyjmowanie preparatów jodu przez inne osoby może okazać się także niezbędne, jeśli warunki pogodowe (prądy powietrzne, wiatry, opady atmosferyczne) spowodują rozprzestrzenianie się skażenia promieniotwórczego” – dodają.
Naukowcy przypominają jednak, że w Polsce poziom promieniowania w atmosferze jest stale monitorowany przez Państwową Agencję Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej.
„Wyniki monitoringu oraz komunikaty dotyczące zagrożenia radiacyjnego dostępne są na stronach internetowych. W Polsce przygotowane są odpowiednie rezerwy tabletek jodku potasu (zawierające jod w ilościach miligramowych, np. a 100 mg), które zostaną udostępnione w razie zagrożenia” – czytamy.
Polecamy
Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów
Leczenie Hashimoto – sprawdź, jak wygląda i ile trwa terapia
Nie jest lekarzem, ale udziela porad medycznych na TikToku. Rzecznik Praw Pacjenta złożył zawiadomienie w sprawie pseudomedyka
Dieta przy nadczynności tarczycy, która łagodzi objawy. Co jeść?
się ten artykuł?