Przejdź do treści

Łykasz witaminę D? Wyjaśniamy, o jakiej porze dnia najlepiej ją przyjmować

Witamina D - kiedy ją przyjmować? / pexels
Witamina D - kiedy ją przyjmować? / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Witamina D jest jedną z najważniejszych witamin, których potrzebuje nasz organizm. Właśnie dlatego o jej prawidłowy poziom warto dbać – i to przez cały rok! W szerokości geograficznej, w jakiej leży Polska, szanse na wytworzenie odpowiedniej ilości witaminy D w skórze dzięki promieniom słonecznym są bowiem zerowe. Pomogą suplementy. Tylko kiedy je łykać?

Witamina D

Witaminę D każdy z nas wytwarza w skórze, pod wpływem działania promieni słonecznych. By wytworzyć dzienną porcję tej witaminy, powinniśmy w godz. 10-15 wystawiać swoje przedramiona i podudzia na min. 15 minut na słońce bez filtrów przeciwsłonecznych. Szacuje się, że w tym czasie jesteśmy w stanie wyprodukować porcję witaminy D rzędu 2000-4000 j.m. Jeżeli spędzamy ten czas w zamkniętym pomieszczeniu, nie mamy szans na prawidłową produkcję.

Witaminę D dostarczamy również z pożywieniem (tłuste ryby, jajka, sery, mleko). Niestety, to wciąż za mało. Właśnie dlatego lekarze i dietetycy zalecają suplementację witaminy D – i to nie tylko w miesiącach jesienno-zimowych, ale przez cały rok.

Specjaliści zalecają, by przed rozpoczęciem suplementacji witaminy D wykonać badanie poziomu tej witaminy w organizmie. Kolejnym krokiem jest natomiast dobranie dawki przez lekarza.

Kiedy przyjmować witaminę D?

Witaminę D należy łykać regularnie. Okazuje się jednak, że nie tylko regularność, ale i pora przyjmowania suplementu jest tutaj bardzo ważna. Najlepszą porą na przyjmowanie witaminy D jest poranek, wkrótce po przebudzeniu. Witaminę D przyjmujmy wraz ze śniadaniem, ponieważ jest ona rozpuszczalna w tłuszczach.

Dlaczego witaminy D nie należy przyjmować wieczorem?

Przyjmowanie witaminy D w godzinach popołudniowych oraz wieczornych może niekorzystnie wpływać na jakość naszego snu. Poziom witaminy D we krwi ma bowiem związek z melatoniną – hormonem odpowiadającym za jakość snu i szybkość zasypiania.

Im więcej witaminy D znajduje się w naszej krwi, tym mniej jest melatoniny. Właśnie dlatego witaminę D należy przyjmować rano. Wtedy organizm zdąży ją wchłonąć, zanim melatonina zacznie działać.

 

Źródło: https://www.rsvplive.ie/life/best-time-day-take-vitamin-26405617

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?