Plamica alergiczna po tabletkach antykoncepcyjnych? Zapytałyśmy ginekologa
Ella Holley, 20-letnia studentka z Wielkiej Brytanii, była przerażona, kiedy nagle jej całe nogi pokryły się czerwoną i swędzącą wysypką. Jednak najbardziej zaskoczyła ją diagnoza. Lekarze uznali, że doszło do ostrego zapalenia małych naczyń krwionośnych, którego przyczyną były tabletki antykoncepcyjne. Czy często dochodzi do tego typu powikłań? O komentarz poprosiłyśmy Jarosława Saczonka, ginekologa i położnika z Olsztyna.
Plamica alergiczna: co to jest?
20-letnia Ella Holley w rozmowie z The Sun opowiedziała o uporczywej wysypce, która wystąpiła na jej ciele. Czerwone i swędzące plamki najpierw pojawiły się na jej nogach. Początkowo myślała, że to efekt niehigienicznego trybu życia, który prowadzi: mało snu, dużo alkoholu i częste imprezy. Jednak wysypka rozprzestrzeniała się na jej całe ciało i stawała się coraz bardziej dokuczliwa.
Czułam się tak, jakby moja skóra płonęła. Nie mogłam jej dotykać – powiedziała Ellen Holley w rozmowie z dziennikarzem portalu.
Po trzech miesiącach dziewczyna odwiedziła gabinet lekarski. Tam padła diagnoza: plamica alergiczna (inaczej choroba Schoenleina-Henocha, HSP). To choroba, w której dochodzi do zapalenia małych naczyń krwionośnych: tętniczek i żyłek. Przyczyna plamicy Schoenleina-Henocha nie jest znana. Wiadomo, że w rozwoju choroby ważną rolę odgrywają przeciwciała układu odpornościowego – immunoglobuliny A (w skrócie IgA).
Chorobę u dziewczyny miały wywołać tabletki antykoncepcyjne. Pierwsze plamki wystąpiły u niej już na początku stosowania pigułek.
Pigułki antykoncepcyjne: czy rzeczywiście szkodliwe?
Młoda kobieta postanowiła, że będzie szerzyć wiedzę na temat szkodliwości tabletek. Czy słusznie?
Z mojej praktyki wynika, że tego typu powikłania naczyniowe występują naprawdę bardzo rzadko – mówi Jarosław Saczonek, ginekolog i położnik z Olsztyna. – U mnie zdarzyły się trzy pacjentki na kilkaset. Osobiście nie kojarzę pacjentki z plamicą po pigułkach. Gdyby tabletki antykoncepcyjne były niebezpieczne, to byłyby zabronione. A jednak są dopuszczone prawie na całym świecie.
Jeśli chodzi o zmiany naczyniowe, plamy są już ich dalszym powikłaniem. W pierwszej kolejności występują objawy zapalenia żył, bolesność kończyn dolnych, pasmowate bóle przebiegające wśród naczyń krwionośnych, szybkie męczenie się. Raz w życiu zdarzyła mi się pacjentka z ciężkim powikłaniem po antykoncepcji: była to kobieta po 40. U niej doszło nawet do trudności z oddychaniem.
Ginekolog podkreśla, że są kobiety, które po prostu nie mogą stosować antykoncepcji. Przeciwskazaniami są np. nowotwory piersi czy jajnika, które występują w bliskiej rodzinie, w linii prostej mama – babcia – siostra – ciocia. Wtedy lekarze odradzają stosowanie tego typu antykoncepcji. Ale…
Wcześniej polecamy także zrobienie badania genetycznego: BRCA. Jeśli genetyk stwierdzi, że nie ma obciążenia genetycznego, to dodatkowo możemy zrobić przepływy dopplerowskie w naczyniach, morfologię krwi z próbami wątrobowymi. Jeśli te parametry są prawidłowe, wtedy decydujemy się na antykoncepcję. Nie musi to być antykoncepcja z estrogenem. Może być sam progestagen, progesteron. Rozwiązań jest bardzo dużo.
Jarosław Saczonek podkreśla, że nie można twierdzić, że tabletki są szkodliwe i nie należy ich stosować. Jak mówi, każdy przypadek jest indywidualny. Czasem kobieta, która stosuje pigułki, nie wie, że jest na coś chora. Wtedy tabletka antykoncepcyjna może być czynnikiem wyzwalającym daną chorobę.
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
się ten artykuł?