Przejdź do treści

Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać?

Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Piłka rehabilitacyjna, piłka gimnastyczna, piłka fitness – wszystkie te nazwy odnoszą się do akcesorium niezastąpionego przy ćwiczeniach relaksujących, zapobiegających bólom kręgosłupa, ale i wspierających rozwój małych dzieci. Zanim jednak zdecydujesz się ćwiczyć przy pomocy piłki rehabilitacyjnej, właściwie dobierz ją do swojego wzrostu.

Kiedy warto rozpocząć ćwiczenia z piłką do rehabilitacji?

Piłki do fitness kojarzone są przede wszystkim z ćwiczeniami pilates. Tymczasem jest to akcesorium treningowe, które można wykorzystywać w zapobieganiu wielu dolegliwościom bólowym, ale i leczeniu niektórych schorzeń.

Warto po nią sięgnąć przy dolegliwościach bólowych ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Zwłaszcza tych wywołanych przez czynniki środowiskowe –   mające związek z rodzajem wykonywanej pracy. Piłka do ćwiczeń kręgosłupa jest więc doskonałym akcesorium treningowym dla osób wykonujących prace biurowe, a więc najczęściej w wymuszonej pozycji siedzącej, a także tych, którzy na co dzień przenoszą ciężkie przedmioty (np. pracownicy magazynowi).

Nawet jeśli nie doskwierają ci dolegliwości bólowe ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, warto sięgnąć po piłkę do siedzenia przy biurku, jako zdrowszą alternatywę dla krzesła biurowego. Pozwoli ci to w czasie wielogodzinnego siedzenia wykonywać ruchy balansujące, by rozciągnąć i zrelaksować obciążony odcinek lędźwiowy.

Mała lub duża piłka do ćwiczeń to także akcesorium pomocne w rehabilitacji dzieci z dystrofią mięśniową. W zależności od okresu choroby można dostosować ćwiczenia tak, by spowolnić postępy dolegliwości i utrzymać zdolność do poruszania się. Korzyści z ćwiczeń na piłce fit mogą odnieść też dzieci z zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak dziecięce porażenie mózgowe.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną są często zalecane przez fizjoterapeutów w przypadku dzieci ze wzmożonym lub osłabionym napięciem mięśniowym. To również świetny sposób, by wzmocnić mięśnie brzucha malucha i zachęcić go tym samym do obrotów z pleców na brzuch (i odwrotnie), siadania i wykonywania pierwszych kroków. Pamiętaj jednak, by wykonywać domową rehabilitację zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty. W przeciwnym razie, zamiast pomóc – możesz zaszkodzić dziecku.

A czy można ćwiczyć z piłką rehabilitacyjną w czasie ciąży? Jak najbardziej! Dzięki temu złagodzisz ból w odcinku lędźwiowym oraz biodrach. Balansowanie na piłce rehabilitacyjnej to również zalecana przez położne metoda łagodzenia bólu porodowego i usprawniania samego porodu. Nic więc dziwnego, że jest to najchętniej wybierana forma udogodnień porodowych, zaraz po wannie z wodą.

Anna Lewandowska o brzuszkach w ciąży

Czy ćwiczenia na piłce to zawsze dobry pomysł?

Możesz wykorzystywać piłkę do ćwiczeń kręgosłupa, rehabilitacji dzieci, ale także w formie profilaktyki zdrowotnej. Akcesorium to zostało stworzone przez fizjoterapeutów, dlatego nie ma wyraźnych przeciwwskazań do jego stosowania. Ważne jednak jest, by wykonywać ćwiczenia zgodnie z zaleceniami. Unikaj przy tym gwałtownym i pulsacyjnych ruchów, które mogą doprowadzić do nadwyrężenia mięśni. W przypadku rozciągania staraj się wykonywać powolne ruchy. Gdy zaczniesz odczuwać dyskomfort, zatrzymaj się i utrzymaj pozycję przez około 20 sekund, a następnie wróć do pozycji wyjściowej.

Wstrzymaj się od treningu na piłce, jeśli zmagasz się z zawrotami głowy. Możesz wówczas mieć trudność z utrzymaniem równowagi.

Kobieta ćwiczy

Piłka do ćwiczeń – jaki rozmiar wybrać?

Właściwy dobór akcesoriów rehabilitacyjnych ma olbrzymi wpływ na jakość i komfort wykonywanych ćwiczeń. Podobnie rzecz się ma z piłką rehabilitacyjną. Jak dobrać piłkę do ćwiczeń, aby wykonywać poszczególne figury prawidłowo? Podstawową zasadą jest dobór piłki do wzrostu. Usiądź na niej i sprawdź, czy kolana tworzą jedną linię z biodrami. Jeśli kolana będą niżej, oznacza to, że piłka jest za dużą, a jeśli zbyt wysoko – za mała.

Problem z wyborem może się pojawić, jeśli planujesz zakupy przez Internet. Jaki rozmiar piłki do ćwiczeń wybrać? W takiej sytuacji kieruj się zasadą proporcji średnicy do wzrostu:

  • jeśli twój wzrost wynosi mniej niż 150 cm – wybierz piłkę o średnicy 55 cm;
  • jeśli twój wzrost wynosi 151–165 cm – wybierz piłkę o średnicy 65 cm;
  • jeśli twój wzrost wynosi 166–180 cm – wybierz piłkę o średnicy 75 cm;
  • jeśli twój wzrost wynosi więcej niż 181 cm – wybierz piłkę o średnicy 85 cm;

Źródła:

  1. K. Juraszek, M. Hagner-Derengowska, Wpływ pracy zawodowej na występowanie zespołów bólowych kręgosłupa na przykładzie pielęgniarek województwa kujawsko–pomorskiego, „Journal of Education, Health and Sport” 2016, nr 6(8), s. 504–521.
  2. K. Sochoń, A. Zalewska, Fizjoterapia w dystrofii mięśniowej typu Duchenne’a, [w:] W. Kułak, B. Okurowska-Zawada (red.), Współczesne metody rehabilitacji dzieci i młodzieży, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku Wydział Nauk o Zdrowiu, Białystok 2014, s. 80–90.
  3. M. Król, P. Kaczor i in., Znajomość metod korzystnie wpływających na przebieg porodu wśród ciężarnych z województwa lubelskiego, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”  2014, t. 20, nr 3, s. 251–255.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?