Przejdź do treści

Zmiana w systemie szczepień przeciwko HPV. Co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia?

Zmiana w systemie szczepień przeciwko HPV / istock
Zmiana w systemie szczepień przeciwko HPV / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

To może być przełom w zapobieganiu chorób wywoływanych przez wirus HPV. Jak wskazują eksperci z panelu doradczego Światowej Organizacji Zdrowia, od teraz wystarczy tylko pojedyncza dawka szczepionki przeciwko HPV dla dziewcząt. „Dzięki temu szczepionka będzie miała szansę dotrzeć do większej liczby dziewcząt” – wyjaśniają eksperci.

Wirus HPV – co warto o nim wiedzieć?

Skrót HPV oznacza „human papillomavirus”, wirus brodawczaka ludzkiego. Przenoszony jest drogą płciową, ale źródłem zakażeń mogą być również np. wspólne ręczniki albo bielizna. Zakażenie wirusem może powodować nowotwory – nie tylko w obrębie narządów płciowych, ale też w gardle, krtani, na języku. „Te nowotwory występują w ogromnej ilości, a odsetek chorób zależnych od HPV rośnie z roku na rok” – ostrzegają eksperci.

Szczepienia przeciwko HPV

Skutecznym zabezpieczeniem przed zakażeniem wirusem HPV jest szczepionka. W Polsce zalecane są szczepienia dziewcząt i chłopców w wieku 11 lub 12 lat, zanim staną się aktywni seksualnie, co może znacząco obniżyć ryzyko transmisji wirusa przenoszonego drogą płciową. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podaje, że nawet 80 proc. społeczeństwa może zarazić się tym wirusem.

Eksperci ze Strategicznej Grupy Doradczej Ekspertów WHO ds. Szczepień (SAGE) wyjaśniają, że wystarczające jest podanie pojedynczej dawki szczepionki przeciwko HPV dziewczętom w wieku od 9 do 20 lat. Ochrona po jednej dawce jest bowiem tak samo skuteczna jak w przypadku podania dwóch dawek preparatu.

„To może być przełom w zapobieganiu chorobie, gdyż szczepionka będzie miała szansę dotrzeć do większej liczby dziewcząt” – mówią eksperci.

Kobietom w wieku 21-26 lat zalecane są natomiast dwie dawki szczepienia. W tej grupie wiekowej odpowiedź immunologiczna na szczepienia jest bowiem mniejsza.

„Nastolatki są często nieświadome, że już pierwszy kontakt seksualny może prowadzić do ciąży” – mówi ginekolog dziecięcy prof. Agnieszka Drosdzol-Cop

HPV – profilaktyka

Zakażenie wirusem HPV może dotyczyć nawet co 2. aktywnie seksualnej osoby. Pomimo tego, diagnostyka nie jest na takim poziomie, jak byśmy sobie tego życzyły. Dlaczego? Objawy zakażenia HPV nie są oczywiste. Infekcja brodawczaka ludzkiego początkowo może też przebiegać bez żadnych znaczących symptomów. Większość z nich mija samoistnie, w ciągu 1-2 lat po zakażeniu. Kobieta nie może więc nawet nie wiedzieć, że jest nosicielką. Tylko niewielki odsetek przypadków wymaga leczenia. Chodzi tutaj o wirusy wysokoonkogenne, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?