Niestrawność – czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie niestrawności
Niestrawność, zwana też dyspepsją, to dyskomfort w jamie brzusznej. Najczęstsze objawy niestrawności to: ból brzucha, odbijanie, nudności, uczucie pełności czy wzdęcia. Jednym z rodzajów niestrawności jest niestrawność fermentacyjna, która powoduje też nadmiar gazów fermentacyjnych. Co warto wiedzieć o dyspepsji?
Niestrawność – czym jest i jakie są jej rodzaje?
Niestrawność, inaczej nazywana dyspepsją, jest zespołem przewlekłych dolegliwości ze strony układu trawienia. Przyczyną jej pojawienia się mogą być też inne choroby.
Wyróżniamy kilka rodzajów niestrawności:
- niestrawność organiczną,
- niestrawność czynnościową.
Niektórzy jako kolejny rodzaj wymieniają też niestrawność fermentacyjną.
Lekka i niegroźna niestrawność występuje zazwyczaj po przejedzeniu się.
Może być także objawem poważniejszych schorzeń, np.:
- przewlekłego nieżytu żołądka,
- stanu zapalnego dróg żółciowych lub trzustki,
- upośledzenia czynności wątroby,
- wrzodów żołądka i dwunastnicy,
- nadwrażliwości jelit,
- nowotworów przewodu pokarmowego.
Może mieć też podłoże psychiczne – stanowi wtedy reakcję na silny stres.
Niestrawność organiczna
Niestrawność (dyspepsja) organiczna pojawia się jako wynik choroby refluksowej przełyku bądź wrzodów trawiennych żołądka i dwunastnicy. Powstaje też jako skutek stosowania niektórych antybiotyków i leków.
Niestrawność czynnościowa
Niestrawność (dyspepsja) czynnościowa nie jest spowodowana konkretną chorobą. Specjaliści wskazują, że może pojawić się ona u osób ze słabą reakcją przewodu pokarmowego na bodźce zewnętrzne bądź z nieprawidłową kurczliwością niektórych fragmentów przewodu pokarmowego.
Niestrawność czynnościowa pojawia się także u osób z Helicobacter pylori, nadwrażliwością trzewną oraz u osób uzależnionych od alkoholu, nikotyny czy przyjmujących niektóre leki.
Objawy niestrawności
Najczęstsze objawy niestrawności to:
Zdarzają się także zaburzenia w wypróżnianiu, nadmiar gazów fermentacyjnych w przewodzie pokarmowym i wymioty.
Diagnostyka niestrawności
Diagnostyka zbyt częstego występowania niestrawności opiera się przede wszystkim na gastroskopii, USG, badaniu kału oraz sprawdzeniu czynności motorycznej przełyku (manometria).
Leczenie niestrawności
W leczeniu dolegliwości wykorzystuje się środki hamujące wydzielanie kwasu solnego oraz preparaty poprawiające działanie przewodu pokarmowego. Jeżeli została stwierdzona infekcja wywołana przez Helicobacter pylori, stosuje się także terapię antybiotykową. W przypadku psychologicznego podłoża występowania niestrawności zaleca się psychoterapię.
Zarówno w leczeniu, jak i w zapobieganiu, najważniejszą rolę odgrywa odpowiednio dobrana dieta. Osoby cierpiące na niestrawność powinny unikać tłustych pokarmów, napojów gazowanych i zbyt obfitych lub przyjmowanych późnym wieczorem posiłków. Niewskazane jest palenie papierosów oraz picie alkoholu i kawy.
Zaleca się lekkostrawną dietę, która zawiera potrawy z niską zawartością tłuszczu, najlepiej gotowane na parze. Należy pić duże ilości wody. Pomocne bywają także herbaty ziołowe, zwłaszcza z rumianku, mięty pieprzowej i dziurawca.
się ten artykuł?