Przejdź do treści

Ćwiczenia dla dzieci w domu – najlepsze zabawy ruchowe

Ćwiczenia dla dzieci w domu – najlepsze zabawy ruchowe Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Każda aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Szczególnie ważna jest u dzieci, ponieważ nie tylko uczy je dobrych nawyków, ale wspomaga prawidłowy rozwój oraz zapobiega nadwadze – a ta w ostatnim czasie jest szczególnie częsta u coraz młodszych dzieci. Sprawdź, jakie ćwiczenia ogólnorozwojowe możesz wykonywać u dziecka, aby było zdrowe i sprawne.

Jakie akcesoria sportowe wybrać dla dziecka?

Dzieci nie potrzebują skomplikowanych przyrządów do ćwiczeń, aby rozwijać dużą motorykę. Często wystarczy to, co masz już w domu. Poduszki o różnych wielkościach mogą być świetnym torem przeszkód do pokonania. Z krzeseł możesz ustawić tor przeszkód, który dziecko będzie musiało pokonać na czworakach, zaś kij od szczotki może pomóc przy ćwiczeniach rozciągających.

Jednak zabawy ruchowe dla dzieci są dla nich tym ciekawsze, im więcej się dzieje. Pamiętaj, że dzieci nie potrafią na długo skupić uwagi i potrzebują częstych zmian. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które pomogą w urozmaiceniu treningu.

Do takich należy oczywiście najpopularniejsza piłka. Te dostępne są w sklepach w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do możliwości dziecka. Z piłką możesz ćwiczyć kozłowanie, rzuty do celu czy kopanie piłki.

Dobrym pomysłem jest też kupienie poduszek gimnastycznych, które także są dostępne w wielu rozmiarach. Do tego często jedna ze stron ma wypustki, dlatego chodzenie po nich nie zawsze należy do najłatwiejszych – szczególnie dla 2- czy 3-latków. Wykorzystywane są też często na zajęciach sensorycznych, ponieważ pozwalają dzieciom na zapoznanie się z różnymi rodzajami powierzchni.

Pamiętaj: każdą zabawę należy dopasować do aktualnych umiejętności i możliwości dziecka. Jeśli dasz mu zadanie, które jest dla niego zbyt trudne, może się zrazić i nie będzie chciało więcej wykonywać żadnych ćwiczeń razem z Tobą.

Ćwiczenia dla dzieci nie mogą być skomplikowane, dlatego nawet bez żadnego sprzętu możesz wykonać z dzieckiem niektóre zabawy. Do grupy tej należą ćwiczenia rozciągające, które są zalecane przy zapobieganiu lub leczeniu skoliozy. Ćwiczenia takie jak skłony do podłogi, sięganie rączkami do nóżek czy też łapanie rączek za plecami pozwalają na wyciagnięcie kręgosłupa i wyrobienie nawyku prawidłowej postawy.

Dobrym pomysłem jest też zakupienie i zamontowanie w pokoju pociech drabinki. Drabinka do pokoju dziecięcego jest zazwyczaj niewielkich rozmiarów, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca. Do tego pozwala na wykonywanie dużej ilości ćwiczeń, które sprzyjają prawidłowej postawie ciała. Oprócz tego wyrabia siłę rąk podczas wspinania czy zwisania oraz ułatwia wykonywanie wielu ćwiczeń rozciągających. Do drabinki można też montować dodatkowe akcesoria, takie jak kosz, który może też służyć do ćwiczenia celności.

Ostatnim przyrządem, który również sprzyja poprawie kondycji u dzieci, pozwala ćwiczyć wytrzymałość i jest bardzo lubianą zabawką, jest trampolina. To oczywiście propozycja dla osób, które dysponują większą przestrzenią w domu lub ogrodem.

ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Zabawy ruchowe dla dzieci w domu

Ciągłe siedzenie w domu jest jedną z przyczyn rozwoju otyłości i kiepskiej kondycji u dzieci. Nie wszystkie maluchy są duszami towarzystwa i niektóre z nich lubią spędzać czas wyłącznie w gronie znanych im osób. Jeśli Twoje dziecko jest właśnie jednym z nich, to postaraj się zorganizować mu wf w domu. Oto kilka przykładowych zabaw, które możesz zorganizować dziecku w domu.

Wyścig taczek

Ta zabawa może być wykonywana przez dwoje dzieci lub w parze rodzic i dziecko. Jeśli w zabawie uczestniczy dwoje rodziców i dwoje dzieci, można dodatkowo urządzić wyścig.

Dziecko klęka na podłodze, rodzic łapie dziecko za kostki, podnosząc jego nogi do góry. Zadanie polega na pokonaniu na rękach przez dziecko określonego wcześniej dystansu. Jeśli dziecko wykonuje tę zabawę po raz pierwszy, wykonaj zadanie bez pośpiechu. Niech nauczy się najpierw utrzymania na rękach. Z czasem utrudniaj zadanie poprzez wykonywanie go na czas lub w formie wyścigu.

Tor przeszkód z piłką

Ćwiczenia z piłką są jednymi z najbardziej lubianych przez dzieci – dlatego urządź tor przeszkód. Za pomocą krzeseł lub linki wyznacz tor, którym dziecko ma się poruszać. Na twój znak, dziecko musi przejść tor, cały czas odbijając piłkę o podłogę.

Na początku ustaw prosty tor – w jednej linii – a z czasem zmieniaj jego kształt, tworząc zakręty.

Ćwiczenia ogólnorozwojowe

Do tego rodzaju ćwiczeń nie potrzebujesz żadnych akcesoriów. To proste zadania, które polegają na rozwoju ogólnej motoryki. Należą do nich:

  • Rowerek – dziecko kładzie się na plecach, unosi nóżki do góry i kręci nimi tak, jakby jechało na rowerze.
  • Padnij-powstań – dziecko siada lub klęka na podłodze. Na ustalony przez rodzica znak (klaśnięcie, gwizdnięcie lub hasło głosowe) dziecko musi jak najszybciej wstać i podskoczyć.
  • Tunel – rodzic staje w szerokim rozkroku, a dziecko musi przejść pod nogami rodzica na czworakach lub czołgając się.
  • Pajacyki – proste podskoki, ale ćwiczą u dzieci koordynację ruchową ręka-noga oraz poprawiają wydolność.
Ćwiczenia relaksacyjne - sposób na walkę ze stresem dla osób w każdym wieku

Starsze dzieci, które mają już opanowane umiejętności, mogą wykonywać bardziej złożone zabawy, takie jak mega tor przeszkód.

Mega tor przeszkód

To propozycja dla dzieci 5- i 6-letnich. Połącz kilka zabaw w jedną. Zacznij od zabawy padnij-powstań. Na twój znak dziecko z siadu musi wstać i zacząć pokonywanie toru przeszkód. W następnym kroku niech pokona tunel, przechodząc pod Twoimi nogami. Po jego przejściu musi znaleźć piłkę, którą musi odbijać od podłogi do wyznaczonego celu. Po dotarciu do niego rzuca piłką do kosza (może być to kartonowe pudełko lub zrobione z liny kółko, jeśli nie masz kosza), a na koniec wykonuje 10 pajacyków i wraca do miejsca startu.

 

Ważne: tak samo jak w przypadku treningu dorosłych, tak i u dzieci należy najpierw przeprowadzić rozgrzewkę, a na koniec rozciąganie. Dzięki temu zabawy dla dziecka w domu będą bezpieczne i pozwolą zapobiegać urazom lub kontuzjom.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?