„Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać” – Dorota Wellman o trudnej drodze do macierzyństwa
Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka, jest mamą dorosłego już syna Jakuba. W jednym z wywiadów wspomina, jakim trudem i cierpieniem była okupiona jej droga do macierzyństwa. – Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko. Tak mi bardzo na tym zależało – wyznała gwiazda show biznesu.
„Miałam poczucie niespełnienia”
Bezskuteczne próby zajścia w ciążę są dużym wyzwaniem dla wielu związków. Z niepłodnością boryka się 20 proc. par w Polsce w wieku prokreacyjnym. O trudnościach z zajściem w ciążę opowiedziała w ostatnim wywiadzie 61-letnia dziś Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka. Kiedy okazywało się, że kolejna próba zajścia w ciążę kończyła się fiaskiem, załamywała się. Czuła się także gorsza.
Miałam poczucie niespełnienia, mówiłam sobie, że jestem gorsza od innych. Doszło do tego, że niemalże gardziłam sobą, ciągle się oskarżałam: „Wszystkim się udaje, a tobie nie, jesteś beznadziejna” – wspomina w rozmowie z dziendobry.tvn.pl
Tak bardzo pragnęła mieć dziecko, że postanowiła sięgnąć po terapię hormonalną. Udało się. Dorota Wellman pięć lat po ślubie przywitała na świecie syna. Jednak wspomnienia tego, jak trudne było zajście w ciążę, są w niej nadal żywe. Tak wspomina swoją determinację:
Do piekła bym trafiła, żeby mieć dziecko. Tak mi bardzo na tym zależało […] Wzięłam tyle hormonów, że powinnam nimi sikać. Jestem z tego powodu bardziej otyła, niż powinnam być, bo niestety u mnie ta karuzela hormonalna trwa, ale mam to gdzieś, bo nieważne jest to, że jestem gruba, ale że mam mojego syna – króla mojego świata – przyznała w rozmowie z dziendobry.tvn.pl, odnosząc się pośrednio do faktu, że niejednokrotnie spotyka się z niewybrednymi komentarzami na temat swojej figury.
Jakub Wellman ma już 29 lat. Jest owocem małżeństwa dziennikarki z fotografem i fotosistą filmowym Krzysztofem Wellmanem. Para jest ze sobą ponad 30 lat. Jakub nie mieszka już z rodzicami, ale ma z nimi świetne relacje. Dziennikarka chętnie odwiedza syna. Przyznaje, że jest on najważniejszą osobą w jej życiu. Cieszy się też, że nauczyła syna szacunku do kobiet.
Jest nauczony świetnej współpracy z kobietami, bo nigdy nie uważał, że do jakichś rzeczy się nie nadają albo nie powinny czegoś robić. Uczę go, że to jest koniecznie partnerstwo w naszym życiu – i kobieta, i mężczyzna mają dokładnie takie same prawa, więc nie powinny być w ich relacjach jakiekolwiek różnice – podkreśliła Wellman.
Nigdy nie zapomina też, że stoczyła długą walkę o to, żeby przyszedł na świat.
Ukochany syn w pewnym sensie wynagrodził mi wszystkie lata cierpień. To jedyne [dziecko – red.], które mam, jest upragnione, wyczekane i najbardziej kochane – zaznaczyła.
Niepłodność: przyczyny i leczenie
Niepłodność to problem mogący dotyczyć nawet 15-20 proc. par starających się o dziecko. O niepłodności mówimy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy pomimo podejmowania odpowiednich starań.
Istnieje wiele przyczyn niepłodności u kobiety. Jedną z najczęstszych jest zespół policystycznych jajników, czyli zaburzenie hormonalne, w przebiegu którego występują liczne torbiele w jajnikach, a także nieregularne miesiączki lub ich zanik. Za rozwój niepłodności u kobiety może także odpowiadać endometrioza, czyli występowanie komórek endometrium poza macicą. Inne możliwe przyczyny niepłodności to:
- mięśniaki macicy,
- stany zapalne jajowodów,
- guzy jajników,
- zaburzenia odżywiania (anoreksja lub bulimia),
- nadwaga,
- przewlekły stres,
- nadmierna utrata tkanki tłuszczowej w efekcie zbyt intensywnych ćwiczeń.
Za niepłodność może odpowiadać także zespół antyfosfolipidowy, czyli schorzenie charakteryzujące się występowaniem przeciwciał przeciwko fosfolipidom.
Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Niepłodność u mężczyzny może wynikać z:
- nieprawidłowego trybu życia – nadużywania alkoholu, źle zbilansowanej diety, braku regularnej aktywności fizycznej;
- nadwagi i otyłości;
- narażenia na ciągły stres;
- obecności takich chorób jak: cukrzyca, choroby tarczycy, zbyt wysoki poziom prolaktyny czy infekcje w obrębie narządów miednicy mniejszej
- czynników immunologicznych: syntezy autoprzeciwciał, które atakują własne komórki rozrodcze
- leczenia chemioterapią lub radioterapią.
Leczenie niepłodności
Metody leczenia niepłodności zależą od przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Zastosowane może być leczenie hormonalne, które znajduje zastosowanie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Takie postępowanie dotyczy przede wszystkim endometriozy, torbieli jajników czy mięśniaków macicy, żylaków powrózka, problemów z nasieniowodami. Jeżeli tego typu leczenie nie przyniesie pożądanych rezultatów, wówczas konieczna może być inseminacja lub zapłodnienie in vitro.
Zobacz także
„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą
„Kiedy planujesz dziecko?”. To pytanie, którego nie należy zadawać!
„Poronienie jest społecznie ignorowane, bo przecież można mieć następne dziecko, więc po co się nad tym rozwodzić”. Malina Błańska o dwukrotnym poronieniu
Polecamy
Alexandra Daddario pokazała swoje zdjęcie sześć dni po porodzie: „Ciało kobiety jest niesamowite”
Magdalena Popławska o samodzielnym macierzyństwie: „Chcę żyć na własnych zasadach. Nie mieć wyrzutów, że nie spełniam oczekiwań innych”
Agnieszka Włodarczyk na prawie 5 miesięcy powierzyła opiekę nad synem swojej mamie. „Nie mam siły już mówić”
Dominika Clarke: „Prywatność nie daje mi szczęścia, a samotność potrafi złamać każdego”
się ten artykuł?