Rehabilitacja NFZ – ile ważne jest skierowanie i jaki lekarz może nam je wystawić?
Rehabilitacja na NFZ umożliwia podreperowanie zdrowia bez ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych przez pacjenta. Może się ona obywać zarówno w domu i szpitalu, jak i w gabinecie rehabilitanta czy sanatorium. Jak się zapisać na taką rehabilitację? Ile ona trwa i ile się na nią czeka? Sprawdź.
Czym jest rehabilitacja na NFZ?
Rehabilitacja to postępowanie, którego celem jest przywrócenie sprawności fizycznej lub psychicznej. Rehabilitacja na NFZ jest możliwa wtedy, gdy skierowanie wystawi lekarz posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (jest to tzw. lekarz ubezpieczenia zdrowotnego).
Warto zaznaczyć, że na niektóre świadczenia skierowanie może wystawić jedynie lekarz specjalizujący się w danej dziedzinie. Przykładowo, aby móc się zapisać na rehabilitację na NFZ w warunkach ambulatoryjnych, skierowanie może wydać specjalista w dziedzinie:
- chirurgii ortopedycznej lub urazowo-ortopedycznej,
- ortopedii i traumatologii,
- rehabilitacji ogólnej,
- rehabilitacji medycznej,
- rehabilitacji w chorobach narządu ruchu.
Może je wystawić również lekarz w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej lub ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Rehabilitacja NFZ – jak się na nią zapisać?
Aby zapisać się na rehabilitację na NFZ, na początku należy udać się do odpowiedniego lekarza, który wystawi Ci skierowanie. Ile jest ważne skierowanie na rehabilitację? Jak się okazuje, przez 30 dni – przez ten okres pacjent powinien zgłosić się do odpowiedniej placówki medycznej. Miejsce rehabilitacji pacjent wybiera sam. W porozumieniu z pracownikami wybranego ośrodka powinien on ustalić dogodny dla siebie termin. Ile razy w roku 2021 i 2022 można podjąć rehabilitację w ramach NFZ? Lekarz ma prawo wystawić skierowanie kilka razy w roku.
Rehabilitacja – w jakich formach jest przeprowadzana?
Rehabilitacja na NFZ przeprowadzana jest:
- w warunkach domowych,
- w warunkach ambulatoryjnych (np. zabiegi fizjoterapeutyczne),
- w warunkach stacjonarnych,
- w ośrodku lub na oddziale dziennym.
Rehabilitacja w warunkach domowych
Jest to rodzaj rehabilitacji przeznaczony dla pacjentów, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie są w stanie dotrzeć do odpowiedniej placówki rehabilitacyjnej. U osób, u których występują zaburzenia funkcji motorycznych, wykonywane są zabiegi fizjoterapeutyczne. Aby uzyskać możliwość korzystania z rehabilitacji domowej, informacja na ten temat powinna znaleźć się na skierowaniu.
Rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych
Jeśli specjalista wykryje u Ciebie wadę postawy lub dysfunkcji narządu ruchu (do której doprowadziły wady postawy), możesz skorzystać z rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych. Zabiegi w tym przypadku wykonywane są w przychodni lub gabinecie rehabilitanta. Pacjent może skorzystać z zabiegów fizykoterapii (np. elektroterapii, krioterapii), kinezyterapii (np. ćwiczeń biernych i czynno-biernych) oraz masażu.
Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych
Rehabilitacja w warunkach stacjonarnych prowadzona jest w szpitalach. Dedykowana jest pacjentom, którzy potrzebują zarówno usprawnienia, jak i całodobowej opieki medycznej. Obejmuje ona takie typy rehabilitacji, jak:
- rehabilitacja pulmonologiczna,
- rehabilitacja ogólnoustrojowa,
- rehabilitacja neurologiczna,
- rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji mózgu z chorobami współistniejącymi (kategoria I i II),
- rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji rdzenia i korzeni nerwowych (kategoria I i II),
- rehabilitacja neurologiczna zaburzeń obwodowego układu nerwowego i dystrofie mięśniowe (kategoria I i II),
- rehabilitacja neurologiczna przewlekła,
- rehabilitacja neurologiczna dziecięca (kategoria I, II i III);
- rehabilitacja kardiologiczna (kategoria I i II);
- rehabilitacja kardiologiczna z chorobami współistniejącymi.
Rehabilitacja w ośrodku/oddziale dziennym
Na czym polega rehabilitacja dzienna? W rehabilitacji w ośrodku lub na oddziale dziennym mogą uczestniczyć pacjenci, którzy nie są w stanie być rehabilitowani w warunkach ambulatoryjnych ani nie wymagają dozoru medycznego przez całą dobę.
W tym przypadku można wyróżnić takie rodzaje rehabilitacji, jak:
- rehabilitacja ogólnoustrojowa,
- rehabilitacja kardiologiczna (lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa),
- rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego,
- rehabilitacja słuchu i mowy,
- rehabilitacja narządu wzroku.
Ile trwa rehabilitacja?
To, ile trwa rehabilitacja, zależy od wielu czynników.
Czas trwania rehabilitacji w warunkach domowych
- W warunkach domowych rehabilitacja wynosi maksymalnie 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, przy czym może być wykonywanych maksymalnie 5 zabiegów dziennie.
- Jeśli jest to konieczne, chory może złożyć wniosek o przedłużenie terapii do dyrektora oddziału NFZ.
Czas trwania rehabilitacji w warunkach ambulatoryjnych
- Rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych trwa do 10 dni zabiegowych w cyklu terapeutycznym. Pacjent może uczestniczyć w maksymalnie 5 zabiegach dziennie.
Czas trwania rehabilitacji w warunkach stacjonarnych
- Rehabilitacja ogólnoustrojowa trwa do 6 tygodni. Przez 6 dni w tygodniu może być przeprowadzanych 5 zabiegów dziennie.
- Rehabilitacja pulmonologiczna trwa maksymalnie 3 tygodnie. Zabiegi mogą być przeprowadzane przez 6 dni w tygodniu, w ilości maksymalnie 5 na dzień.
- Rehabilitacja kardiologiczna:
- kategoria I – trwa maksymalnie 3 tygodnie, natomiast usprawnianie odbywa się 6 dni w tygodniu;
- kategoria II – trwa maksymalnie 2 tygodnie, natomiast usprawnianie odbywa się 6 dni w tygodniu;
- z chorobami współistniejącymi – trwa maksymalnie 5 tygodni, natomiast usprawnianie odbywa się 6 dni w tygodniu.
Czas trwania rehabilitacji w ośrodku lub oddziale dziennym
- W ośrodku lub oddziale dziennym rehabilitacja trwa od 15 do 30 dni, wykonuje się w tym czasie również 5 zabiegów dziennie.
- W przypadku dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, słuchu i mowy oraz wzroku wynosi do 120 osobodni w roku kalendarzowym.
- Czas trwania rehabilitacji kardiologicznej jest ustalany indywidualnie, wyznacza go lekarz ośrodka dziennego, wynosi on maksymalnie 24 dni zabiegowe w przeciągu 3 miesięcy. Jeśli chodzi o kardiologiczną telerehabilitację hybrydową, obejmuje ona 5 dni zabiegowych w ośrodku dziennym, 4 sesje treningowe w miejscu pobytu pacjenta, jak również wizytę kontrolną.
Ile czeka się na rehabilitację NFZ?
Niestety, na rehabilitację NFZ czeka się pół roku, a nierzadko nawet i dłużej – rok albo dwa. Alternatywę dla niej stanowi rehabilitacja prywatna, którą można podjąć w dowolnym momencie i nie trzeba mieć w tym przypadku nawet skierowania. Minusem tego rozwiązania są jednak wysokie koszty.
Ile kosztuje rehabilitacja w domu pacjenta?
Rehabilitacja na NFZ w domu pacjenta jest darmowa. Ile kosztuje prywatna? Cóż, w tym przypadku cena może wynosić około 150 zł, przy czym zabiegi nierzadko oferowane są w pakietach – wówczas można nich trochę zaoszczędzić. Przykładowo, pakiet 10 wizyt w różnych placówkach medycznych kosztuje około 1300 zł.
Źródła:
- https://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/zasady-korzystania-ze-swiadczen-medycznych/rehabilitacja-lecznicza,74
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/informacje-o-pozostalych-swiadczeniach/
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?
Dla kogo jest opieka paliatywna i na czym polega?
się ten artykuł?