„W dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę”? Bzdura!
Przekonanie, że w dzisiejszych czasach trzeba być wyjątkowo głupią, żeby zajść w niechcianą ciążę, jest dość powszechne. Jest też całkowitą bzdurą, o czym pisze popularna Tosia, psycholożka szkolna, edukatorka i autorka profilu @wdz.dla.zaawansowanych na Instagramie. „Przerobiłabym je na: 'W dzisiejszych czasach wystarczy mieć seksualność, żeby zostać zawstydzonym. I to niezależnie od tego, co z nią robisz'” – dodaje.
Niechciana ciąża – powszechne doświadczenie
„Za dużo, za mało, za często, za rzadko, za dziwnie, za nudno, nie z tym, nie z tamtą, za wcześnie, za późno, ja cię nie szanuję, więc ci wmówię, że to ty nie szanujesz siebie, bo to ja ustalam zasady… Stop!” – zaczyna swój post Tosia, psycholożka, edukatorka i autorka profilu @wdz.dla.zaawansowanych.
I dodaje, że każdy z nas jest inny. „Życie bywa skomplikowane. Ocenianie to nieśmieszna zabawa. A ciąża może budzić różne emocje„ – pisze.
Tosia wyjaśnia, że zdaje sobie sprawę z tego, że nie wystarczy powiedzieć „nie wstydź się” albo napisać „to nie jest powód do wstydu”. Warto jednak pamiętać, że cokolwiek jest twoim doświadczeniem, prawie na pewno jest doświadczeniem jeszcze czyimś i to sporej grupy osób.
„A jeśli tym doświadczeniem jest niechciana ciąża, to jest tak na pewno i to bez względu na to, jak dalej potoczyła się twoja historia. To powszechne doświadczenie, tylko mało o tym gadamy. I każdy z nas, bo każdy czasem słyszy o czyjejś ciąży, może zrobić przestrzeń na tę różnorodność doświadczeń. Bo zamiast zwyczajowego 'gratuluję’, można zapytać: 'o, i jak się z tym czujesz?'” – pisze edukatorka.
Niechciane ciąże zdarzają się z wielu powodów
Jak tłumaczy edukatorka, niechciane ciąże przeważnie nie biorą się z niewiedzy, że seks może prowadzić do ciąży. „A nawet jeśli ktoś by tego nie wiedział, to nie ta osoba powinna się wstydzić, a osoby odpowiedzialne za systemową edukację seksualną w tym kraju. A raczej jej brak” – dodaje.
Niechciane ciąże zdarzają się z wielu powodów, m.in. to:
- brak dostępu do antykoncepcji,
- niewystarczająca edukacja na temat płodności i antykoncepcji,
- brak umiejętności rozmawiania o antykoncepcji,
- brak wiedzy na temat prawidłowego stosowania antykoncepcji,
- brak dostępu do antykoncepcji awaryjnej,
- żadna metoda antykoncepcji nie jest skuteczna w 100 proc.,
- nie każda aktywność seksualna odbywa się za zgodą,
- ludzie zapominają, mylą się, zachowują się ryzykownie.
„W niechcianą ciążę mogą zajść lekarki, nauczycielki, edukatorki seksualne, pielęgniarki, fryzjerki, prezeski, sprzątaczki, kasjerki, sprzedawczynie, lesbijki, osoby przekonane o swojej bezpłodności, osoby biedne i bogate, wyedukowane i nie, ze swobodnym lub ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej, osoby cispłciowe i transpłciowe, spontaniczne i planujące, mające stałą osobę partnerską i nie, stosujące antykoncepcję i nie…” – wymienia Tosia.
I kończy swój post zdaniem: „Jeśli niechciana ciąża to było lub jest twoje doświadczenie, to nie jest powód do wstydu”. I przypomina: „Nie pytaj osoby w ciąży: 'Planowane?’. To osobista kwestia. Zastanów się najpierw, jaka jest wasza relacja, jaka jest twoja intencja i jaki jest kontekst”.
Rejestr ciąż stał się faktem
Warto przy okazji przypomnieć, że w piątek, 3 czerwca, Adam Niedzielski podpisał nowelizację rozporządzenia, nazywanego przez wielu „rejestrem ciąż”. Nowe przepisy poszerzają m.in. katalog danych zbieranych przez personel medyczny. W związku z tym wiele osób zaczęło komentować zasady, które od października 2022 roku wejdą w życie.
WDŻ dla zaawansowanych
Instagramowy profil @wdz.dla.zaawansowanych prowadzony jest przez psycholożkę szkolną, edukatorkę seksualną i nauczycielkę – Tosię. „Chcę wspierać w dostępie do rzetelnej edukacji seksualnej, a rodziców w trudnych rozmowach” – tak sama o sobie pisze. Konto na Instagramie, które prowadzi ekspertka, obserwuje już ponad 34 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Dlaczego kobiety uczone są zasłaniania swoich sutków, podczas gdy mężczyźni mogą bez problemu pokazywać swoje?” – Magda Falińska o seksualizacji kobiecych piersi
„Mamy już dość tego, że dominującą narracją w rozmowach o seksie jest narracja prosto z porno” – mówi Annie Gisler, reżyserka filmu „Orgazm, czyli mała śmierć”
„Nastolatki są często nieświadome, że już pierwszy kontakt seksualny może prowadzić do ciąży” – mówi ginekolog dziecięcy prof. Agnieszka Drosdzol-Cop
Polecamy
Alexandra Daddario pokazała swoje zdjęcie sześć dni po porodzie: „Ciało kobiety jest niesamowite”
Magdalena Popławska o samodzielnym macierzyństwie: „Chcę żyć na własnych zasadach. Nie mieć wyrzutów, że nie spełniam oczekiwań innych”
Agnieszka Włodarczyk na prawie 5 miesięcy powierzyła opiekę nad synem swojej mamie. „Nie mam siły już mówić”
Dominika Clarke: „Prywatność nie daje mi szczęścia, a samotność potrafi złamać każdego”
się ten artykuł?