„Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 83 lata. Jego wątroba zawsze jest w podobnym wieku”. Zaskakujące odkrycie niemieckich naukowców
Ludzka wątroba świetnie się regeneruje i bez względu na wiek danej osoby ma zawsze mniej niż trzy lata – twierdzą naukowcy z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego. W swoich badaniach wykorzystali techniki stosowane w archeologii i nuklearne testy z lat 50. Teraz chcą sprawdzić możliwości odnawiania się innych organów.
W jaki sposób starzeje się wątroba?
Głównym zadaniem wątroby jest neutralizacja toksyn, dlatego ma ona zdolność do intensywnej regeneracji. Wiadomo było o tym od dawna. Natomiast zespół biologów, lekarzy, fizyków i matematyków, którym kierował dr Olaf Bergmann z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego, udowodnił, że organ ten zawsze ma mniej niż 3 lata – niezależnie od naszego wieku biologicznego.
Nowe odkrycie było możliwe dzięki analizie wątrób zmarłych w wieku od 20 do 84 lat. Badanie przyniosło zaskakujący efekt: okazało się, że komórki wszystkich przebadanych organów były biologicznie mniej więcej w tym samym wieku.
„Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 84 lata. Jego wątroba jest cały czas w wieku nieco poniżej trzech lat” – twierdzi dr Bergmann.
Jak wyjaśnia, wątroba nieustannie dostosowuje się do potrzeb organizmu dzięki ciągłej wymianie komórek. Dzieje się tak również u starszych osób. Wnioski z badania opisano na łamach „Cell Systems”.
Naukowcy zauważyli, że część komórek wątroby odnawia się już po 1. roku, ale nigdy ich wiek nie przekracza 3 lat. Około 20 proc. z nich zawiera jednak dodatkową informację genetyczną, która umożliwia im przeżycie nawet do 10 lat, zanim ponownie się odnowi.
„Frakcja tych komórek stopniowo rośnie z wiekiem. Może to stanowić mechanizm obronny, który chroni nas przed akumulacją szkodliwych mutacji. Musimy dowiedzieć się więcej, czy podobne mechanizmy działają w chronicznych chorobach wątroby, które czasami prowadzą do raka” – podkreśla dr Bergmann.
Do swojego odkrycia badacze doszli nietypowymi metodami. Posłużyli się analizą radiowęglową stosowaną np. w geologii czy archeologii do określania wieku znalezisk.
RozwińTeraz zbadają inne narządy
Teraz niemiecka grupa przymierza się do podobnego przebadania innych narządów, w tym mózgu i serca, które według obecnej wiedzy mają niskie zdolności do odnowy. Wiadomo jednak, że w tych organach mogą istnieć komórki potrafiące się odnawiać.
„Nasze eksperymenty pokazują, że bezpośrednie badanie odnawiania się ludzkich komórek jest wyjątkowo wymagające technicznie, ale może dostarczyć niezrównanego wglądu w podstawowe komórkowe i molekularne mechanizmy regeneracji narządów człowieka” – mówi dr Bergmann.
Źródło: PAP, Cell Systems
Polecamy
„Choroba jest tylko niewielką częścią tego, kim jestem”. Sammy Basso zmarł w wieku 28 lat
Ryszard Sekuła: „Pojawiłem się w szpitalu w stroju ratownika. Pielęgniarki zapytały mnie, czy przywiozłem pacjenta, a to ja przyjechałem na przeszczep”
Co o stanie zdrowia mówi niska lub wysoka bilirubina całkowita?
Badanie HBsAg i anty-HBs – kiedy się je wykonuje? Co oznaczają wyniki?
się ten artykuł?