Przejdź do treści

Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców

Implant ma zaledwie 5 milimetrów szerokości \źródło: YouTube Northwestern
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jest niewielki, miękki, elastyczny i z łatwością rozpuszcza się w organizmie. Mowa o pierwszym na świecie implancie przeciwbólowym, który powstał dzięki pomysłowości amerykańskich badaczy z Northwestern University. Ma być on alternatywą dla tradycyjnych leków przeciwbólowych.

Świetnie sprawdzi się podczas operacji

Pierwszy na świecie przeciwbólowy implant może być szansą na komfortowe i natychmiastowe uśmierzenie bólu. I co najważniejsze: nie da się od niego uzależnić tak jak od opoidów. Innowacyjne urządzenie stworzyli badacze z Northwestern University. Jest ono wszczepiane w pobliżu nerwów, aby je ochłodzić, blokując sygnały bólowe przed dotarciem do mózgu.

Implant został zaprojektowany tak, aby był całkowicie wchłaniany przez ciało, gdy nie jest już potrzebny. Jego twórcy zasugerowali, że można go wprowadzić podczas zabiegu chirurgicznego, który zwykle wymagałby łagodzenia bólu po operacji.

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

Jak działa implant?

Wykorzystuje on prostą, powszechną koncepcję, którą wszyscy znają: parowanie. Podobnie jak parujący pot chłodzi ciało, urządzenie zawiera płyn chłodzący, który jest indukowany do odparowania w określonym miejscu nerwu czuciowego.

„Gdy ochładzasz nerw, sygnały, które przemieszczają się przez niego, stają się coraz wolniejsze, ostatecznie zatrzymując się całkowicie – powiedział współautor badania dr Matthew MacEwan z Washington University School of Medicine w St. – Szczególnie skupiamy się na nerwach obwodowych, które łączą mózg i rdzeń kręgowy z resztą ciała. Są to nerwy, które komunikują bodźce czuciowe, w tym ból. Zapewniając efekt chłodzenia tylko jednemu lub dwóm docelowym nerwom, możemy skutecznie modulować sygnały bólowe w jednym określonym regionie ciała”.

Z kolei inny badacz, John A. Rogers podkreślił, że naukowców motywuje „idea leczenia bólu bez leków – w sposób, który można natychmiast włączać i wyłączać, z kontrolą użytkownika nad intensywnością ulgi”.

Jak czytamy w czasopiśmie naukowym „Science”, w którym szczegółowo opisano badanie, efekt chłodzący jest uzyskiwany poprzez wykorzystanie dwóch kanalików – jednego z klinicznie zatwierdzoną płynną substancją chłodzącą (perfluoropentanem) oraz drugiego z suchym azotem (gazem). Kiedy ciecz i gaz przepływają do wspólnej komory, zachodzi reakcja, która powoduje, że ciecz natychmiast odparowuje. Jednocześnie mały zintegrowany czujnik monitoruje temperaturę nerwu, aby upewnić się, że nie robi się zbyt zimno, co może spowodować uszkodzenie tkanek.

„Czas trwania i temperatura chłodzenia muszą być zatem precyzyjnie kontrolowane” – podkreślił John A. Rogers . „Monitorując temperaturę w nerwie, natężenia przepływu można regulować automatycznie, aby ustawić punkt, który blokuje ból w odwracalny, bezpieczny sposób”.

źródła :news.northwestern.edu, Sciene

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?