Przejdź do treści

Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła

Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages
Ożywianie komórek życiowych u świni / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Gdy serce przestaje bić, do organów nie dociera tlen, powodując ich stopniowe, trwałe uszkodzenie. I chociaż wydawać by się mogło, że jest to proces nieodwracalny, odkrycie amerykańskich naukowców może wszystko zmienić. Badacze z Yale University w USA za pomocą specjalnej substancji ożywili komórki życiowe u świni, która nie żyła od godziny.

Ożywianie komórek życiowych u świni

Eksperyment amerykańskich naukowców jest kontynuacją wcześniejszych badań prowadzonych od 2019 roku, kiedy to udało się przywrócić krążenie i część funkcji mózgów nieżywych wcześniej świń. Metodę tę nazwano BrainEx.

Teraz, za pomocą specjalnej substancji w płynie, naukowcy z Yale University w USA ożywili komórki życiowe u świni martwej od godziny. Jak wyjaśniają badacze, w ciągu kilku minut od ustania krążenia, w ciele dochodzi do kaskady biochemicznych reakcji, które niszczą komórki i tkanki. Nowe badania wykazały jednak, że uszkodzenia te nie muszą zachodzić tak szybko. Ma w tym pomóc specjalistyczny płyn.

Można przywrócić niektóre funkcje

„Nie wszystkie komórki umierają równie szybko, w przypadku niektórych trwa to dłużej. To proces, w który można ingerować, zatrzymać go i przywrócić niektóre komórkowe funkcje” – powiedział David Andrijevic, jeden z głównych autorów publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature”.

Zmodyfikowaną wersję BrainEx nazwano OrganEx. Badacze zastosowali ją na całym organizmie świni.

„Po tym, jak zdołaliśmy przywrócić niektóre funkcje komórek w martwym mózgu, narządzie znanym ze szczególnej podatności na uszkodzenia spowodowane niedokrwieniem, wysunęliśmy hipotezę, że coś podobnego powinno się udać z innymi organami, tymi, które zwykle się przeszczepia” – dodał kierujący eksperymentem Nenad Sestan.

Badacze u uśpionej świni wywołali zawał. Następnie wykorzystali urządzenie podobne do mechanicznego płuco-serca. Do krwiobiegu zwierzęcia podali ciecz wspierającą zdrowe komórki i ograniczającą stany zapalne. Po 6 godzinach od podania płynu okazało się, że funkcje komórek są aktywne w wielu miejscach ciała świni, m.in. w wątrobie, sercu i nerkach. Serce wykazywało zdolność do skurczów. W całym ciele świni przywrócono też krążenie. 

„Pod mikroskopem trudno było rozróżnić między zdrowym narządem i potraktowanym po śmierci przy pomocy OrganEx” – dodał Zvonimir Vrselja, jeden z badaczy.

Korzyści z badań

Zarówno teraz, jak i w 2019 roku naukowcy wykryli pewną aktywność w mózgu świni, choć brakowało zorganizowanej aktywności, która świadczyłaby o  świadomości zwierzęcia.

Jakie będą korzyści z badań? Badacze mówią o wydłużaniu życia organów pobieranych do przeszczepów czy ratowaniu osób po zawałach lub udarach.

„Potencjalnych zastosowań tej niezwykłej technologii jest wiele. Jednak musimy zachować ścisły nadzór nad przyszłymi badaniami, szczególnie tymi, które będą dotyczyły mózgu” – podkreślił Stephen Latham, dyrektor Yale Interdisciplinary Center for Bioethics.

 

źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?