Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych
Zaburzenia lękowe wyobrażasz sobie jako zamieranie w miejscu lub przerażenie? „Nie są to wyłącznie napięte, bolące mięśnie i objawy ze strony układu pokarmowego. Choć te są najbardziej powszechne, wiele osób doświadcza także tych mniej oczywistych” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie @przystanekmindfulness Milena Wojnarowska, psycholożka i coachka. I wyjaśnia, jakie są nieoczywiste objawy lęku, na które warto zwrócić uwagę.
Zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe występują u coraz większej liczby osób, przez co zyskały miano „chorób cywilizacyjnych”. Powodem ich występowania jest permanentny stres, presja ze strony otoczenia oraz tempo życia. Niepewna sytuacja na świecie również odciska piętno na naszej psychice. Jak zaznacza jednak psycholożka Milena Wojnarowska na swoim profilu na Instagramie, lęk nie tylko występuje w naszej głowie, ale wiąże się również z wieloma objawami ze strony naszego ciała. Dzieje się tak, ponieważ organizm przygotowuje się do ucieczki przed występującym według niego zagrożeniem.
„Nie są to jednak wyłącznie napięte, bolące mięśnie i objawy ze strony układu pokarmowego. Choć są to objawy najbardziej powszechne, wiele osób doświadcza także tych mniej oczywistych. Często te objawy skłaniają ludzi do częstszych wizyt u lekarza. Pojawiają się nie tylko u osób z zaburzeniami lękowymi – mogą dotyczyć każdej osoby, która doświadcza lęku” – wyjaśnia Wojnarowska.
Ekspertka tłumaczy, że kiedy myślimy o zaburzeniach lękowych, wyobrażamy sobie kogoś, kto się zamartwia lub jest przerażony, jego mięśnie są napięte, a bicie serca przyspieszone. Bardzo często jednak objawy zaburzeń lękowych są subtelniejsze i w pierwszej kolejności możemy nie wiązać ich z lękiem.
Nietypowe objawy zaburzeń lękowych
Jakie są nietypowe objawy zaburzeń lękowych? Wojnarowska wymienia:
„Częste oddawanie moczu – nie oznacza to, że jest realna potrzeba oddania moczu – jest to tylko wrażenie parcia na pęcherz. Kiedy doświadczamy stresu, wchodzimy w tryb 'walcz lub uciekaj’. Powoduje to szereg zmian hormonalnych, napięcie mięśni, w tym także zwieracza. To z kolei powoduje uczucie konieczności oddania moczu.
Ziewanie – osoby z zaburzeniami lękowymi często ziewają częściej niż przeciętna osoba. Pod wpływem lęku zwiększa się tętno, napinają się mięśnie i zmienia się oddech. W rezultacie osoba może mieć wrażenie, że potrzebuje więcej powietrza, stąd częstsze ziewanie. Inną przyczyną jest też to, że większa ilość tlenu wiąże się z większą czujnością.
Wrażenia skórne – osoby doświadczające lęku mogą odczuwać takie objawy jak mrowienie, pieczenie skóry czy drętwienie. Jest to także jedna z reakcji naszego ciała, gdy jesteśmy w trybie 'walcz lub uciekaj’.
Zimne stopy i dłonie – gdy doświadczamy lęku, krążenie w naszym ciele się zmienia. Krew przepływa w kierunku części ciała, które są istotniejsze z perspektywy ucieczki przed zagrożeniem.
Częste odbijanie – gdy odczuwamy lęk, zazwyczaj szybciej spożywamy posiłki, co wiąże się z połykaniem większej ilości powietrza. Innym powodem może być to, że lęk zaburza procesy trawienia, co może skutkować częstszym odbijaniem się.
Metaliczny smak w ustach/suchość w ustach – osoby zmagające się z lękiem zgłaszają czasami, że odczuwają w ustach nietypowy smak – najczęściej gorzki, metaliczny. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że suchość w ustach i zmniejszenie produkcji śliny powodują zmianę smaku. Niektóre badania sugerują, że stres ogólne zmniejsza naszą percepcję smaków.
Nieostre, zamazane widzenie – lęk może także wpływać na naszą zdolność widzenia. Obraz jest nieostry, zamazany – tak jakby osoba zapomniała założyć okularów. Jedną z przyczyn jest prawdopodobnie zwiększenie ciśnienia w gałkach ocznych” – pisze psycholożka.
I zaznacza, że powyższe objawy mogą wywoływać poczucie wstydu. W szczególności, jeśli są niekontrolowane i nie wiemy, czego są rezultatem.
„Weźmy takie ziewanie – możemy obawiać się, że rozmówca pomyśli, że jesteśmy nim znudzeni. Taka myśl z kolei przyczyni się do większej ilości lęku, a w konsekwencji… częstszego ziewania” – wyjaśnia.
Psycholożka podkreśla, by przy pracy z lękiem nie zapominać o ciele. Warto w trakcie nauki panowania nad zaburzeniami opanować technikę obniżania napięcia na poziomie fizjologicznym. W tym celu zaleca treningi relaksacyjne, jogę czy pracę z oddechem.
„Gdy nasze ciało jest trochę spokojniejsze, nasz mózg dostaje w ten sposób informację 'wszystko jest OK’, a co za tym idzie, może się to przyczynić do spowolnienia gonitwy myśli” – podsumowuje.
Przystanek Mindfullness
Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.
Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje ponad 106 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.
RozwińZmagasz się ze stanami lękowymi?
Zobacz także
„Nie ma jednej miary, co traumatyzuje, a co nie. Dla każdego układu nerwowego ‘za dużo’ ma inną definicję” – mówi terapeutka traumy Sabina Sadecka
„’Ciepło zimno’ to jedna z najpopularniejszych technik manipulacji stosowanych w związku. Takie relacje potrafią trwać latami” – ostrzega psycholożka
„Ajurweda jest cennym drogowskazem, jak się sobą zaopiekować na co dzień” – mówi Nicole Radomska, terapeutka ajurwedyjska i psycholog
Polecamy
„Każdy lęk może być zaburzeniem, jeśli odbiera nam komfort życia”. Pięć milionów Polaków przynajmniej raz w życiu będzie mieć napad paniki
Elizabeth Olsen o atakach paniki: „Przeżywałam je niemal co godzinę”
Gdy twoje dziecko się boi, sięgnij po tę książkę. „Lęk u dzieci” pod matronatem Hello Zdrowie
Leki przeciwlękowe, pełna lista. Jak działają poszczególne preparaty?
się ten artykuł?