Jak przewidzieć, kiedy zacznie nam się menopauza? Naukowcy znają odpowiedź
Wiele kobiet w dojrzałym wieku zastanawia się, kiedy pojawi się u nich menopauza. Do tej pory mówiło się, że jej początek oraz przebieg zależą od indywidualnych czynników. Naukowcy z Bostonu podzielili się odkryciem, które rzuca nowe światło na tę sprawę. Okazuje się, że czynnikiem, który może nam wiele powiedzieć o początku menopauzy, jest długość cyklu miesiączkowego.
Krótszy cykl, wcześniejsza menopauza
Cykl miesiączkowy, inaczej menstruacyjny, to fazy, które przechodzi co miesiąc organizm kobiety dojrzałej płciowo. Związany jest z jej płodnością. Cykl kontrolowany jest przez układ hormonalny w organizmie. Prawidłowy cykl menstruacyjny powinien trwać 21-35 dni. Zdarza się jednak, że krwawienie występuje częściej lub rzadziej – wtedy mamy do czynienia z nieregularnymi cyklami.
Naukowcy z Harvard School of Public Health w Bostonie zauważyli, że długość cyklu miesiączkowego może pomóc w prognozowaniu klimakterium oraz nasileniu jej objawów.
Autorzy badań poddali analizie stan zdrowia 634 kobiet w wieku 33 lat. Na początku kobiety udzieliły informacji na temat długości cyklu miesiączkowego w latach reprodukcyjnych, natomiast teraz, po 18 latach od rozpoczęcia eksperymentu, przeszły szczegółowe badania kontrolne. W porównaniu z kobietami, których cykl miał normalną długość (26-34 dni), u tych, których cykl liczył poniżej 25 dni, objawy przekwitania pojawiały się wcześniej i było ich więcej.
„Cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety”
Menopauza to stan, w którym dochodzi do zakończenia krwawienia miesiączkowego i przez co najmniej 12 miesięcy nie stwierdza się nawrotu krwawienia. Menopauza stanowi efekt wygaszenia czynności jajników, co prowadzi do spadku poziomu estrogenów we krwi. Menopauza ma indywidualny przebieg. Część kobiet przechodzi ją bardzo łagodnie, inne mają nasilone objawy, które mogą stawać się kłopotliwe tak dla nich, jak i ich otoczenia. O jakich objawach mowa? Otóż mogą pojawić się:
- wzrost podatności na infekcje intymne,
- uczucie pieczenia bądź swędzenia w pochwie,
- suchość pochwy,
- zapalenie pochwy,
- częste zakażenia układu moczowego i nietrzymanie moczu,
- rozdrażnienie, skłonność do depresji, wahanie nastroju,
- spadek libido,
- uderzenia gorąca,
- bezsenność,
- upośledzenie pamięci i koncentracji,
- pogorszenie jakości włosów czy paznokci,
- spadek kolagenu w skórze,
- spadek gęstości kości,
- zaburzenia metabolizmu i nieprawidłowe wartości lipidogramu,
- wzrost ciśnienia krwi,
- zwiększona skłonność powikłań zakrzepowych,
- spadek aktywności gruczołów łojowych,
- zespół suchego oka,
- wzrost zachorowalności na nowotwory.
Kobiety w trakcie menopauzy często skarżą się także na stany depresyjne, ciągłe zmęczenie, lęki czy problemy ze snem.
Badacze zauważyli, że te dolegliwości pojawiały się u kobiet w wieku średnim z krótszym cyklem miesiączkowym. Co ciekawe, w tej grupie zaobserwowano większy wskaźnik masy ciała (BMI) w czasie ciąży. Wniosek? Czynniki dotyczące wieku prokreacyjnego mogą wpływać na objawy menopauzy, choć wyniki dotychczasowych badań nie zawsze są kompatybilne.
Na przykład w Chinach wykazano, że nieregularne miesiączki mają związek z mniejszym ryzykiem objawów depresji w późnych latach życia. To zaprzecza francuskim badaniom, które mówią o tym, że jest wręcz przeciwnie – nieregularne miesiączki mają powodować większą podatność na depresję w późniejszych latach życia.
Naukowcy zapowiadają dalsze badania i zrozumienie mechanizmów, które powodują opisywane stany.
„Cykl miesiączkowy jest markerem ogólnego stanu zdrowia kobiety, dlatego ważne jest lepsze zrozumienie mechanizmów, poprzez które wpływa on na późniejszą jakość życia” – komentuje prezes North American Menopause Society dr Chrisandra Shufelt, cytowana przez usnews.com.
Źródło: www.usnews.com
Zobacz także
„Większość ćwiczących kobiet przyznaje, że zapominają, co to PMS, klimakterium i bolesne miesiączki, płaczliwość i drażliwość” – mówi Katarzyna Majak, trenerka gimnastyki słowiańskiej
„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor
Polecamy
Tu hormonalna terapia będzie bezpłatna. To przełom dla wszystkich kobiet w okresie menopauzy
Irmina Walczak: „Cykliczność miesiączki przypomina nam, że jesteśmy częścią natury, w której wszystko ma swój czas”
„Miłość jak miód” – pierwsza polska komedia o kobietach w menopauzie. „To film o tym, że wiek nas nie definiuje, a menopauza niczego nie zabiera”
Lisa Rinna o HTM: „Na początku menopauzy nie brałam hormonów i naprawdę cierpiałam”
się ten artykuł?