Przejdź do treści

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Miniaturowe wątroby będą mogły uratować życie!

Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels
Badacze wyhodują pacjentom nowe narządy. Mini wątroby będą mogły uratować życie! / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pięć lub sześć miniwątrób będą mogli mieć chorzy, jeśli uda się eksperyment badaczy z laboratorium LyGenesis. Już niedługo pierwszy, ciężko chory pacjent z Bostonu zostanie poddany procedurze, dzięki której jego organizmowi uda się wyhodować kolejną wątrobę. Ta metoda może uratować życie wielu pacjentów!

Hodowanie nowych narządów

Badacze z laboratorium LyGenesis w USA mają nowy cel: chcą hodować bezpośrednio w ludzkim ciele „miniorgany”, które będą przejmować funkcje tych, które pracować już nie mogą. Pierwszym organem, którym się zajęli, jest wątroba. Obecnie zespół bada też możliwość wykorzystania węzłów chłonnych do wyhodowania nowej grasicy, nerek oraz trzustki.

Biolodzy komórek macierzystych opracowali metodę polegającą na wstrzykiwaniu do węzłów chłonnych biorcy komórek macierzystych wątroby pobranych od zdrowego dawcy lub z narządu, który z różnych powodów nie nadaje się do przeszczepienia.

Jednym z autorów metody jest Eric Lagasse, współwłaściciel LyGenesis i biolog z Uniwersytetu w Pittsburghu, który przez lata badał sposoby leczenia chorób wątroby oparte na komórkach macierzystych. Eksperymenty polegające na wstrzykiwaniu chorym myszom komórek macierzystych pobranych ze zdrowej wątroby rozpoczął już dziesięć lat temu.

Badania na myszach i świniach

W związku z tym, że trudno jest uzyskać dostęp do mysiej wątroby, naukowcy wstrzykiwali komórki również do mysich śledzion. Wtedy odkryli, że komórki te były w stanie migrować do różnych miejsc, tworząc w nich miniaturowe wersje narządów. Tak było i w tym przypadku. Sekcja myszy wykazała, że ich organizmy wytworzyły małą wątrobę w miejscu węzłów chłonnych znajdujących się w pobliżu wątroby.

Eric Lagasse wyjaśnia, że węzły chłonne to naturalny dom dla szybko dzielących się komórek. Są one również dobrze ukrwione, co wspomaga wzrost nowej tkanki, i są wystarczająco blisko wątroby, by odbierać chemiczne sygnały wysyłane przez chorą lub obumierającą tkankę.

„Celem tych sygnałów jest zachęcenie pozostałej zdrowej tkanki wątroby do regeneracji, ale to nie działa w przypadku ciężkiej choroby. Jednak sygnały wydają się pomagać w rozwoju tkanki wątroby w sąsiednich węzłach chłonnych” – tłumaczy ekspert.

Eksperyment przeprowadzony na myszach udało się z sukcesem powtórzyć na świniach. Naukowcy wyhodowali komórki wątroby w węzłach chłonnych świni, co pozwoliło zrekompensować uszkodzenie pierwotnego narządu.

Michael Hufford, współzałożyciel LyGenesis, dodał, że węzeł chłonny z biegiem czasu całkowicie zanikł, a w jego miejscu powstała wysoce unaczyniona miniaturowa wątroba, wspierająca funkcje pierwotnego narządu i filtrująca krew zwierzęcia. „To jest dokładnie to, co staramy się teraz zrobić u ludzi” – wyjaśnił.

Testy na ochotnikach

Innowacyjna metoda zostanie przetestowana na 12 dorosłych pacjentach zmagającymi się z poważnymi schorzeniami wątroby. Pierwszy ochotnik otrzyma około 50 milionów komórek, pozostali – po 250 milionów. Ta druga liczba, zdaniem badaczy, pozwoli wytworzyć pięć miniaturowych wątrób.

Następnie, przez kolejny rok, każdy z uczestników będzie co jakiś czas badany. Do końca życia będzie musiał też przyjmować leki immunosupresyjne, co zapobiegnie odrzuceniu nowych mininarządów przez organizm. Pierwsze wyniki badania dostępne będą za dwa lata.

 

źródło: https://www.technologyreview.com/2022/08/25/1058652/grow-new-organs/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?