To świetna wiadomość dla pacjentów leczących zęby na NFZ. Wchodzi nowe rozporządzenie
Od października gabinety dentystyczne działające w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia przejdą rewolucję. Dentyści nie będą swoim pacjentom zakładać już plomb amalgamatowych. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia.
Białe plomby dla każdego
Amalgamat przez cały czas był materiałem refundowanym przez NFZ, więc dentyści działający w ramach funduszu, wypełniali nim zęby pacjentom. Plomby amalgamatowe były krytykowane ze względu na zawartość rtęci, rozszczelnienie się, ale także prowadzenie do próchnicy wtórnej, dlatego dawno zniknęły z gabinetów prywatnych. Tego typu plomby były nie tylko toksyczne, ale również wyglądały nieestetycznie.
Na szczęście resort zdrowia wprowadził zmiany: od października białe plomby będą stosowane do wypełnienia każdego zęba, bez względu na jego umiejscowienie. Dotychczas plomby inne niż amalgamatowe przysługiwały dorosłym tylko w zębach widocznych (od trójki do trójki). Nie dotyczyło to kobiet ciężarnych i karmiących oraz dzieci i młodzieży, którzy mogli liczyć na białe plomby we wszystkich zębach.
Od października zacznie bowiem obowiązywać rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, które pod koniec sierpnia zostało skierowane do publikacji. A to znaczy, że wszystkie nowozakładane plomby będą musiały być kompozytowe (światło- i chemoutwardzalne).
O całkowitym odejściu od amalgamatu w leczeniu na NFZ ministerstwo zdecydowało ze względu na dobro pacjentów i w trosce o środowisko. Obowiązek usunięcia amalgamatu z gabinetów stomatologicznych, w którym świadczone są usługi gwarantowane, ma być wprowadzony w krajach UE do 2030 r. Na świecie tego typu plomb nie stosuje się już od dawna. Ministerstwo Zdrowia podaje, że zamiana materiału do wypełnień skutkować będzie wzrostem kosztów realizowanych świadczeń o 21 mln zł.
Co z osobami, które mają już plomby z amalgamatu? Czy będę mogły je wymienić? Sprawa nie jest taka prosta. Pacjent musi mieć wskazania medyczne na tego typu zabieg. Warto podkreślić, że możliwe to jest tylko tych gabinetach, w których znajdują się tzw. separatory amalgamatu, dzięki którym możliwe jest bezpieczne usunięcie obecnej w wypełnieniu rtęci.
Co na fundusz?
Pamiętajmy, że w gabinetach stomatologicznych działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możemy skorzystać z wielu świadczeń. Znajdziemy je na stronie NFZ i Ministerstwa Zdrowia, obejmuje ponad 60 pozycji. Są to m.in:
- badanie stomatologiczne wraz z instrukcją dbania o jamę ustną (raz do roku),
- kontrolne badania stomatologiczne (trzy razy w roku kalendarzowym),
- zdjęcie rentgenowskie wewnątrz jamy ustnej (do dwóch zdjęć w roku kalendarzowym),
- zdjęcie pantomograficzne wraz z opisem,
- leczenie próchnicy,
- znieczulenie zabiegów (miejscowe powierzchniowe, miejscowe nasiękowe, przewodowe wewnątrzustne),
- usunięcie zębów,
- leczenie chirurgiczne, w tym operacyjne usunięcie zatrzymanego zęba, wycięcie włókniaka, wyłuszczenie torbieli zębopochodnej i kamienia z przewodu ślinianki;
- usunięcie złogów nazębnych z 1/2 łuku zębowego,
- leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej,
- leczenie kanałowe zębów przednich u dorosłych, wszystkich zębów u kobiet w ciąży i połogu;
- leczenie protetyczne (raz na pięć lat – u osób po operacji nowotworów w obrębie twarzoczaszki bez ograniczeń czasowych).
Najważniejszą zasadą jest to, że osoba, która zgłosi się do dentysty z bólem zęba, powinna otrzymać pomoc jeszcze tego samego dnia.
źródło: NFZ, Ministerstwo Zdrowia, infodent24.pl
Zobacz także
„Sukces czystych zębów to w 70 proc. odpowiednia technika szczotkowania”. Dentysta Tomasz Kupryś mówi o profilaktyce jamy ustnej
Czy można użyć nie swojej szczoteczki do zębów? Dentysta o tym, jak dbać o szczoteczkę
„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki
Polecamy
Krztusiec atakuje już nie tylko dzieci. Coraz więcej dorosłych zakażonych
Edyta przeszła operację dwuszczękową. „Progenia była moim dużym kompleksem”
Bolesne zapalenie miazgi zęba. Jak je leczyć?
„Na plakacie napisałem 'pomóżcie’, ale nikt nie pomógł. Może pani będzie taka miła i pomoże zdobyć ten lek”. Dzieci z achondroplazją piszą listy do polityków
się ten artykuł?