Przejdź do treści

Dostała udaru podczas programu na żywo. „Przepraszam, coś się ze mną dziś dzieje”

Julie Chin
Znana prezenterka dostała udaru na wizji. „Przepraszam, coś się ze mną dzieje dziś rano”/ fot. Print Screen NBC
Podoba Ci
się ten artykuł?

Julie Chin, prezenterka telewizyjna stacji NBC, doznała udaru mózgu w trakcie programu na żywo. Dziennikarka miała problemy z wypowiedzeniem słów i nie mogła odczytać informacji. „Straciłam częściowe widzenie w jednym oku, a nieco później zdrętwiały mi ręce i ramię” – wyjaśniła. Wideo, na którym zarejestrowano fragment programu z jej udziałem, pokazuje, jak wyglądają pierwsze objawy udaru.

Prezenterka doznała udaru w trakcie programu na żywo

Julie Chin, amerykańska prezenterka telewizyjnej stacji NBC, podczas prowadzenia wydarzeń na żywo dostała udaru mózgu. „Niektórzy z was byli tego naocznymi świadkami i bardzo mi przykro, że tak się stało” – napisała na swoim profilu na Facebooku, kiedy poczuła się lepiej.

Dziennikarka przyszła do pracy bez jakichkolwiek oznak choroby. W trakcie występowania na wizji zaczęła jednak mylić słowa i miała trudności z odczytaniem informacji z promptera.

„Podczas wiadomości zaczęły się dziać różne rzeczy w ciągu kilku minut. Straciłam częściowe widzenie w jednym oku, a nieco później zdrętwiały mi ręce i ramię” – wyjaśniła.

Jak przyznała w rozmowie z CNN, początkowo myślała, że dzieje się coś z jej szkłami kontaktowymi i powinna je poprawić. Kiedy jednak nie mogła powtórzyć słów wyświetlanych na prompterze, postanowiła zejść z wizji. „Przepraszam, coś się ze mną dzieje dziś rano” – powiedziała i przekazała głos pogodynce Annie Brown.

„Jeśli oglądałeś mój sobotni występ, wiesz, jak desperacko próbowałam poprowadzić program do przodu, ale słowa po prostu nie przychodziły” – tłumaczyła w swoim wpisie.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Daisy Maskell sprawdzić na sobie działanie pigułki gwałtu

„Nie zawsze oczywiste jest, kiedy ktoś ma udar”

Chin kilka kolejnych dni spędziła w szpitalu, gdzie dochodziła do zdrowia. Jak zaznaczyła, miała dużo szczęścia, ponieważ jej współpracownicy szybko zareagowali i wezwali pomoc.

„Anne, Jordan, TJ i Kaden, jestem bardzo wdzięczna za szybkie działanie. Zawsze mówiłam, że pracuję w najlepszym zespole, a to kolejny powód” – wspomniała prezenterka we wpisie.

I dodała, że jej przypadek jest przykładem tego, jak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów udaru.

„Nauczyłam się, że nie zawsze oczywiste jest, kiedy ktoś ma udar, a działanie ma kluczowe znaczenie” – wyjaśniła.

Chin w swoim wpisie podziękowała również  lekarzom, przyjaciołom i rodzinie za wsparcie. Przyznała, że na ten moment z jej zdrowiem jest wszystko w porządku. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy podobna sytuacja może się powtórzyć. Zapowiedziała również, że po powrocie do pracy podzieli się szerzej swoją historią z widzami.

„To, co przeszła Julie, pomoże wielu osobom. Ludzie zrozumieją te objawy, życie iluś osób uda się uratować” – powiedziała jej koleżanka ze stacji.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Udar – co warto o nim wiedzieć?

Udar mózgu to obumarcie części komórek mózgu na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Istnieją dwa rodzaje udarów: udar niedokrwienny (ok. 80 proc. przypadków) oraz udar krwotoczny (ok. 20 proc. przypadków). Każdego roku udar dotyka w Polsce nawet 75 tysięcy osób, stanowiąc najczęstszą przyczynę niepełnosprawności wśród Polaków. Udar może przytrafić się każdemu, a coraz częściej dotyczy też młodych ludzi – co czwarta ofiara udaru ma mniej niż 40 lat. Udar mózgu stanowi obecnie trzecią w kolejności przyczynę śmierci wśród Polaków.

Objawy udaru mózgu to przede wszystkim:

  • niedowład i zaburzenie czucia po jednej stronie ciała,
  • wykrzywienie twarzy,
  • zaburzenia widzenia i mowy,
  • nagłe zawroty głowy połączone z osłabieniem kończyn,
  • niespodziewany i bardzo silny ból głowy.

Pierwsze objawy udaru niedokrwiennego to zazwyczaj niedowłady jednej strony ciała i/lub wykrzywienie części twarzy. W przypadku udaru krwotocznego chory skarży się na silny ból głowy w płacie czołowym, skroniowym, potylicznym lub ciemieniowym. Dodatkowo obserwuje się zaburzenia pola widzenia i zaburzenia czucia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?