Zdrowie kobiet pogorszyło się w 2021 r. – tak wynika z globalnego badania
Wyniki Globalnego Indeksu Zdrowia Kobiet w 2021 r. niestety nie są optymistyczne. W przypadku wielu kobiet na całym świecie w 2021 r. nie były zaspakajane ich podstawowe potrzeby, takie jak chociażby jedzenie. Znacznie spadła też ocena ich zdrowia psychicznego. „Ekonomiczne i psychologiczne obciążenie pandemią przez jakiś czas będzie ciążyć wielu gospodarstwom domowym i wiemy, że szczególnie dotknęło to kobiety” – podkreślił w rozmowie z CNN Gertraud Stadler, dyrektor Instytutu Gender in Medicine w szpitalu Charite w Berlinie. Co ciekawe, Polska wypadła całkiem nieźle na tle innych krajów.
Zdrowie kobiet gorsze w 2021 r.
W 2020 r. firma Hologic, zajmująca się technologią medyczną, przeprowadziła globalne badanie, mające ocenić, w jakim stopniu zaspokajane są potrzeby zdrowotne kobiet. Kraje zostały ocenione na podstawie odpowiedzi ankietowanych w pięciu kategoriach: ogólny stan zdrowia, opieka profilaktyczna, zdrowie psychiczne, bezpieczeństwo i podstawowe potrzeby, takie jak żywność i schronienie.
Badanie zostało powtórzone również w 2021 r., a wyniki z obu lat naukowcy porównali ze sobą. Ogólny wynik Globalnego Indeksu Zdrowia Kobiet w 2021 r. wyniósł zaledwie 53 na 100, o jeden punkt mniej niż w 2020 r. W ubiegłym roku żadnemu krajowi nie udało się uzyskać więcej niż 70 pkt. Pierwsze trzy miejsca zajęły Tajwan, Łotwa i Austria. Najgorzej w rankingu wypadły Afganistan, Kongo i Wenezuela, które zdobyły mniej niż 40 punktów.
„Ekonomiczne i psychologiczne obciążenie pandemią przez jakiś czas będzie ciążyć wielu gospodarstwom domowym i wiemy, że szczególnie dotknęło to kobiety” – podkreślił w rozmowie z CNN Gertraud Stadler, dyrektor Instytutu Gender in Medicine w szpitalu Charite w Berlinie.
Niezaspakajane podstawowe potrzeby
W przypadku wielu kobiet na całym świecie w 2021 r. nie były zaspakajane ich podstawowe potrzeby, takie jak chociażby jedzenie. Z Globalnego Indeksu Zdrowia Kobiet wynika, że w ubiegłym roku częściej niż mężczyźni nie miały wystarczająco dużo pieniędzy na zakupy spożywcze. Odsetek takich kobiet wzrósł z 34 proc. w 2020 r. do 37 proc. w 2021 r.
W minionym roku znacznemu pogorszeniu uległo też zdrowie psychiczne ankietowanych. Z testu Gallupa, który został uwzględniony w badaniu, jasno wynika, że w 2021 r. kobiety były bardziej zmartwione, smutne, złe i zestresowane niż w jakimkolwiek innym momencie w ostatniej dekadzie.
„Dane te dają do myślenia. Rozumiemy, że potrzebujemy zdrowych kobiet, aby były w pełni zaangażowane i zdolne do działania. Oczywiste jest, że nadszedł czas, żeby zacząć znajdować rozwiązania, które pozwolą poprawić opiekę zdrowotną kobiet” – podkreśliła w rozmowie z CNN dr Susan Harvey, wiceprezes ds. medycznych w Hologic i była dyrektor obrazowania piersi w Johns Hopkins School of Medicine.
A jak w badaniu wypadła Polska? Całkiem nieźle. Ogólny uzyskany przez nasz kraj wynik w 2021 r. to 60 punktów – jest on o 5 punktów wyższy niż w 2020 r. Pod względem zaspakajania potrzeb zdrowotnych kobiet plasujemy się na 29. miejscu na 122 kraje, natomiast jeśli chodzi o poprawę w ubiegłym roku w porównaniu z 2020 r., znajdujemy się na 8. pozycji. W 2021 r. profilaktyka została u nas oceniona o 6 pkt wyżej, a zdrowie psychiczne – 8 pkt wyżej. Natomiast o 1 pkt spadła ocena zaspokojenia podstawowych potrzeb, takich jak żywność czy miejsce do zamieszkania.
Zobacz także
„Polityka jest częstym tematem w naszych gabinetach”. O rzeczywistości po pandemii mówią Bogdan de Barbaro i Dominika Dudek
Kiepsko sypiasz? 6 wskazówek, dzięki którym będziesz spać jak dziecko
„Najczęściej występuje osłabienie i łatwa męczliwość, upośledzenie koncentracji i uwagi, ból i zawroty głowy”. Tomasz Rezydent o popularnym zaburzeniu
Polecamy
Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna otwiera się jesienią. „To więcej niż miejsce wsparcia”
„Okres musi boleć”, „Po ciąży wszystko się unormuje”, „Próbowała pani schudnąć?”, czyli wszystko, co kobiety słyszą u lekarza
„Niemal każda młodsza pacjentka pyta, czy może zostawić skarpetki na stopach”. O tym, czego Polki wstydzą się u ginekologa, mówią Olga Błaszczak-Galewska i Joanna Pabich-Worożbit
„Termin ‘przekwitanie’ jest krzywdzący dla kobiet” – mówi Martyna F. Zachorska
się ten artykuł?