Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł

Noce nadal są bardzo chłodne, dlatego niektórzy i niektóre z nas z chęcią przed snem wskakują w skarpetki. Dr Karan Raj, specjalista popularny w mediach społecznościowych, wyjaśnia, czy to służy naszemu zdrowiu.
Spać w skarpetach czy bez?
Jesteś zmarzluchem? Uwielbiasz, gdy jest ci ciepło, również w nocy? A być może jesteś jedną z tych osób, które do snu zakładają skarpetki? Zastanawiałaś się kiedyś, jaki ma to wpływ na twoje zdrowie? Odpowiedzieć na to pytanie postanowił na TikToku dr Karan Raj.
„Powinieneś zacząć spać w skarpetkach” – radzi lekarz w jednym z nagranych przez siebie materiałów wideo.
Ekspert podkreśla, że spanie w skarpetkach poprawia krążenie krwi w stopach. Dzięki temu rozszerzają się naczynia krwionośne, a – nieco paradoksalnie – organizm szybciej jest w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła, obniżając temperaturę ciała. Zalet spania w skarpetkach jest jednak więcej. Dr Karan Raj zaznacza również, że niższa temperatura ciała uzyskana dzięki spaniu w skarpetkach ma pozytywny wpływ na jakość snu. Według niego spanie w skarpetkach jest zatem szczególnie korzystne w przypadku osób, które zmagają się z bezsennością albo mają problemy z zasypianiem.
Rozwiń
Co o spaniu w skarpetkach mówią badania?
Tezę dr. Raja potwierdzają wyniki badań naukowych przeprowadzonych na ten temat. Jedno z nich zostało przeprowadzone przez badaczy w Bazylei w Szwajcarii i dotyczyło związku pomiędzy temperaturą rąk i stóp oraz szybkością zasypiania u ludzi. Wzięła w niej udział grupa zdrowych, młodych mężczyzn. Jak się okazało, każdy z nich zapadał w sen szybciej wtedy, kiedy ich ręce i nogi zostały ogrzane.
Inne badanie, opublikowane „Journal of Physiological Anthropology„, dotyczyło konkretnie spania w skarpetkach. Naukowcy na jego odstawie wykazali, że u osób, które spały w skarpetkach przez tydzień, czas zasypiania był średnio o 7,5 minuty krótszy, a całkowity czas snu był dłuższy o 32 minuty. Znaczenie mniejsza była też liczba przebudzeń – aż o 7,5 razy, a wydajność snu była o 7,6 proc. wyższa.
Nie przepadasz za spaniem w skarpetkach? Równie dobrze, żeby poprawić krążenie w organizmie i jakość snu, możesz użyć dodatkowego koca na stopy albo umieścić butelkę ciepłej wody bądź termofor między stopami przed snem.
Zobacz także

Agnieszka Kaszuba: „Wiele osób chciałoby mieć piękne stopy natychmiast. Nieważne, że zaniedbywali je przez lata”

Syndrom zimnej ręki. Marzną ci dłonie i stopy przez cały rok? To sygnał od organizmu!

Nasz wzrost, a nawet wielkość stopy pozwalają ze sporym prawdopodobieństwem stwierdzić, jakie choroby grożą nam w przyszłości
Polecamy

„Żona w nocy nagle przestaje oddychać i dopiero po jakimś czasie bierze wdech”. Bezdech senny dotyczy także kobiet

Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską

Szkodliwa rola drzemek i wylegiwania się. Lekarz ostrzega, czego nie warto robić rano

Jakość snu w wieku 30 lat ma znaczenie. Naukowcy ostrzegają, że jego zaburzenia mogą prowadzić do demencji
się ten artykuł?