Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców
„1,64 proc. kobiet, które nigdy nie używały produktów prostujących włosy, zachoruje na raka macicy w wieku 70 lat, ale w przypadku częstych użytkowniczek tego typu kosmetyków ryzyko to wzrasta do 4,05 proc.” – alarmują naukowcy z National Institutes of Health. I ostrzegają, że narażone są kobiety, które już cztery razy w roku sięgają po produkty prostujące włosy.
Produkty prostujące włosy zwiększają ryzyko raka macicy
Badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health wykazało, że kobiety stosujące produkty do prostowania włosów są bardziej narażone na rozwój raka macicy niż kobiety, które ich nie używają.
„Oszacowaliśmy, że 1,64 proc. kobiet, które nigdy nie używały produktów prostujących włosy, zachoruje na raka macicy w wieku 70 lat, ale w przypadku częstych użytkowniczek tego typu kosmetyków ryzyko to wzrasta do 4,05 proc.” – powiedziała przewodnicząca badania Alexandra White z US National Instytut Bezpieczeństwa Zdrowia Środowiska (NIEHS).
Jak dodała, „ważne jest, aby umieścić te informacje w kontekście”. I wyjaśniła, że rak macicy występuje stosunkowo rzadko. Nowotwór ten stanowi 3 proc. wszystkich przypadków raka, jednak jest najczęściej występującym w Stanach Zjednoczonych nowotworem żeńskiego układu rozrodczego. Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), chorych z każdym rokiem przybywa.
Kosmetyki do prostowania włosów zaburzają gospodarkę hormonalną
Naukowcy w swoim badaniu przez 11 lat obserwowali 33 947 kobiet w wieku od 35 do 74 lat. Z grupy badanych na raka macicy zachorowało 378 kobiet. Jak ustalili badacze, prawdopodobieństwo rozwoju raka macicy było ponad dwa i pół razy wyższe u kobiet, które ponad cztery razy w roku stosowały produkty prostujące włosy. White wyjaśniła, że analiza jest pokłosiem wcześniejszych badań, które wykazały, że kosmetyki do prostowania włosów zawierają substancje chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną i prowadzące do wyższego ryzyka rozwoju raka piersi i jajnika u kobiet.
„Te odkrycia są pierwszymi epidemiologicznymi dowodami na związek między stosowaniem produktów prostujących a rakiem macicy” – napisała White wraz ze współpracownikami w Journal of the National Cancer Institute.
Dodano również, że należy teraz przeprowadzić dalsze badania, by zidentyfikować konkretne substancje chemiczne, które odpowiedzialne są za wzrost ryzyka wystąpienia raka.
Zobacz także
9 rzeczy, których nie warto robić dla urody
„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne
Polki umierają, choć nie muszą. Te same choroby w innych krajach europejskich są całkowicie uleczalne
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
się ten artykuł?