Przejdź do treści

Lekarz może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty? Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśniają

Czy lekarz może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty? Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśniają / istock
Czy lekarz może sprawdzić, czy wykupiłeś lek z recepty? Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober wyjaśniają / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastanawiałaś się kiedyś, czy lekarz może sprawdzić, czy wykupiłaś leki przepisane ci na receptę? Temat ten na tapet wzięły Laura Krumpholz znana z profilu @nieanegdotycznie na Instagramie oraz Patrycja Pieszczek-Bober, prowadząca profil @prawodozdrowia. Odpowiedź może cię zaskoczyć!

Lekarz może sprawdzić, czy wykupiłaś lek z recepty?

„Pacjent przychodzi na wizytę kontrolną do swojego lekarza POZ. Po przeprowadzeniu badania lekarz stwierdza, że pacjent ma wciąż za wysokie ciśnienie, a leki, które przepisał mu ostatnio, wydają się w ogóle nie działać. Co poszło nie tak?” – pytają Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober w swoim poście na Instagramie.

I dalej wyjaśniają, że lekarz może zweryfikować w systemie e-zdrowie, czy wystawił pacjentowi odpowiednią receptę. Tam też może szybko sprawdzić, czy została ona zrealizowana.

„Tak moi drodzy, przed lekarzem nic się nie ukryje. Co więcej, lekarz POZ może zobaczyć też recepty wystawione przez innych lekarzy, skierowania, informacje o szczepieniach czy pobytach w szpitalu. W ten sposób po pierwsze może lepiej dobierać leczenie, aby nie przepisywać leków, które mogą wejść z sobą w negatywne interakcje, a po drugie – kontrolować, czy pacjent chociaż wykupił przepisane leki (niestety weryfikacja czy je przyjmuje nie jest już taka prosta)” – wyjaśniają ekspertki.

I dodają, że jeśli chodzi o dostęp do informacji m.in. o statusie realizacji recept czy o skierowaniach przez innych lekarzy, to pacjent może samodzielnie udzielić tej zgody innym pracownikom medycznym za pomocą swojego konta IKP.

W gabinecie bądźmy szczerzy

Na koniec ekspertki apelują, by wszyscy pacjenci zawsze szczerze informowali lekarza o tym, czy i jak zażywają zalecone leki.

„Lekarz przy kolejnych wizytach ocenia skuteczność leków i odpowiednio ją modyfikuje. Okłamując lekarza, że przyjmujecie lek, możecie tylko sobie zaszkodzić. Jeżeli macie wątpliwości co do zaleceń – poproście go o przedyskutowanie ich. Jeżeli nie ufacie waszemu lekarzowi – zamiast leczyć się na własną rękę z poradami znajomych i internetu – lepiej po prostu zmieńcie lekarza” – wyjaśniają Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober.

Laura Krumpholz oraz Patrycja Pieszczek-Bober – kim są?

Laura Krumpholz, czyli autorka profilu @nieanegdotycznie, jest absolwentką dwóch kierunków magisterskich: farmacji na SUM oraz drug discovery and development na UJCM. Na co dzień pracuje na Wydziale Farmaceutycznym w Krakowie, gdzie robi doktorat z farmakokinetycznego modelowania matematycznego przenikania leków do stosowania na skórę. By nie stracić kontaktu z zawodem i problemami pacjentów, przynajmniej raz w miesiącu pracuje w aptece na godziny.

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instagramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Pisze m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?