Rośnie liczba przypadków groźnej choroby zakaźnej. W Polsce odnotowano niemal 60-proc. wzrost
W Polsce od początku stycznia do połowy października 2022 roku odnotowano blisko 60-procentowy wzrost zachorowań na krztusiec. Lekarze alarmują jednak, że dane te są niedoszacowane. Objawy zakażenia można łatwo pomylić z innymi chorobami.
Niepokojący wzrost przypadków krztuśca
Od początku stycznia do połowy października 2022 r. w Polsce zarejestrowano 218 przypadków krztuśca – podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. To 58-proc. wzrost w porównaniu z zakażeniami z poprzedniego roku, kiedy zachorowało 138 osób. Lekarze alarmują, że liczby te mogą być znacznie wyższe, ponieważ objawy zakażenia można bardzo łatwo pomylić z innymi chorobami.
Krztusiec, który określa się też mianem kokluszu, jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową. Zarazić się nią można podczas kaszlu, kichania, a nawet mówienia. U dorosłych objawy zakażenia w początkowej fazie choroby przypominają grypę, dlatego są błędnie rozpoznawane jako infekcja górnych dróg oddechowych. Chory nie łączy symptomów z chorobą zakaźną, przez co koklusz bardzo często nie jest rozpoznawany.
Krztusiec jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt i osób powyżej 65. r.ż. Zachorować można jednak niezależnie od wieku, a przechorowanie nie daje ochrony przed kolejną infekcją. W ciągu całego życia możemy zachorować na krztusiec nawet kilka razy. Eksperci podkreślają również, że z krztuśca się nie wyrasta.
Zanikająca ochrona poszczepienna przed krztuścem
Rosnąca liczba przypadków infekcji krztuścem to efekt zanikającej ochrony poszczepiennej. Choć szczepionka na krztusiec w Polsce jest obowiązkowa, to nie daje dożywotniej ochrony przed chorobą i wymaga przyjmowania dawek przypominających.
Pierwsza (z czterech podstawowych) dawka szczepionki podawana jest jako tzw. szczepionka DTP (błonica, tężec, krztusiec) w drugim miesiącu życia. Kolejne dawki zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych podaje się w 3.–4., 5.–6. i 16.–18. miesiącu życia. Dodatkowo w 6. i 14. roku życia dzieci otrzymują pojedyncze dawki przypominające, ale szczepienia przeciwko krztuścowi zalecane są wszystkim osobom dorosłym i powinny być przyjmowane co 10 lat.
Objawy krztuśca
W krztuścu u dzieci objawy choroby dają o sobie znać w postaci duszności, które nasilają się głównie nocą. W większości przypadków jest to jedyny występujący w przebiegu krztuśca objaw u niemowląt. U tak małych dzieci napad może się wiązać z bezdechem, a nawet z sinicą twarzy. Choroba ma często gwałtowny przebieg, dlatego ważna jest szybka interwencja lekarza i podanie antybiotyków. Niemożność zaczerpnięcia powietrza przez dziecko może skutkować jego zgonem.
Charakterystycznym przy krztuścu objawem u dorosłych jest napadowy kaszel ze świszczącym oddechem, który jest słyszalny w badaniu osłuchowym. Podczas ataków kaszlu w jamie ustnej chorego pojawia się gęsta i lepka wydzielina. Odruch kaszlowy jest na tyle silny, że pacjent może się dusić, wytrzeszczać gałki oczne i mieć zaczerwienioną twarz z powodu nadmiernego wysiłku. W wyniku tego twarz jest obrzęknięta, a na skórze widoczne są popękane naczynia krwionośne. W pierwszej fazie infekcji chory może również zgłaszać takie objawy jak łzawienie oczu, gorączkę czy wymioty.
Nieleczony lub leczony nieprawidłowo krztusiec może doprowadzić do szeregu powikłań, które są zagrożeniem dla zdrowia i życia. Powikłaniem kokluszu mogą być: zapalenie płuc, rozedma płucna lub ropniak opłucnej. U niektórych osób dorosłych może dojść do krwawienia wewnątrzczaszkowego, które jest śmiertelne.
Zobacz także
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
„Ci lekarze, którzy nas dawniej leczyli, już nie żyją, a młodzi lekarze niewiele wiedzą o tej chorobie” – mówi Jolanta, zmagająca się z zespołem post-polio
W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra
Polecamy
Nowa najgroźniejsza choroba zakaźna. Odpowiada za śmierć 1,25 mln osób
Pierwszy przypadek Gorączki Zachodniego Nilu w Polsce? „Bardzo wysokie prawdopodobieństwo”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?