Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić
O tym, co stanie się z naszym ciałem po śmierci, za życia raczej rzadko myślimy. A jeśli już na coś się decydujemy, to na zgodę na oddanie organów do przeszczepów. Jest jeszcze jednak jedna opcja, o której dosyć rzadko się mówi. Opowiada o niej w swoim najnowszym poście na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia.
Zgoda na wykorzystanie ciała w celach naukowych
„Dużo mówi się o pobieraniu po śmierci narządów do przeszczepu. Mniej uwagi poświęca się innej możliwości wykorzystania ciała po śmierci – przekazaniu go na cele dydaktyczne i naukowe” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober.
Prawniczka wyjaśnia, że można to zrobić na dwa sposoby:
- na podstawie oświadczenia za życia, że chce się, aby ciało zostało przekazane uczelni medycznej na cele naukowe,
- na podstawie decyzji starosty, jeśli osoby uprawnione do pochowania nie skorzystają ze swojego prawa.
Osoby te to najbliższa rodzina osoby zmarłej, czyli:
- małżonek/małżonka,
- krewni zstępni (dzieci, wnuki itd.),
- krewni wstępni (rodzice, dziadkowie itd.),
- krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo, kuzyni),
- powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia pokrewieństwa.
Przekazanie ciała do badań – jak to wygląda w praktyce?
„Jeśli chcesz, aby Twoje ciało po śmierci zostało przekazane na cele naukowe, zapoznaj się z programami świadomej donacji zwłok udostępnionych na stronach konkretnych uczelni” – radzi ekspertka.
Jak dodaje, takie programy regulują kwestie dotyczące tego, jakie warunki musi spełnić osoba chcąca przekazać swoje zwłoki na cele naukowe oraz w jakiej formie ma złożyć stosowne oświadczenie.
Pewnie zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda wyrażenie zgody na przekazanie zwłok uczelni i co może znajdować się w formularzach donacji. Jak pisze Pieszczek-Bober, pojawia się tam między innymi kwestia obowiązku nałożonego na osoby bliskie donatora o poinformowaniu uczelni o jego śmierci.
„Donator zobowiązany jest do wskazania w formularzu dwóch osób, które zostały poinformowane o złożonym przez niego oświadczeniu” – wyjaśnia.
Jeśli więc poważnie rozważasz wyrażenie zgody na wykorzystanie twojego ciała po śmierci w celach naukowych, nie zapomnij, żeby poinformować o tym bliskie osoby.
Prawo do zdrowia
Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instgramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Piszę m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje niemal 30 tys. osób.
RozwińPolecamy
Chodzisz późno spać? Naukowcy wskazują, że nocne marki są znacznie bardziej narażone na przedwczesną śmierć
Ciężarna kobieta zadławiła się i zmarła. Noworodek przeżył dzięki ratunkowemu cesarskiemu cięciu
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
Którzy turyści są najbardziej narażeni na śmierć z powodu ekstremalnych upałów?
się ten artykuł?