Seksualny savoir-vivre, czyli czego w łóżku robić nie wypada, a co jest w dobrym tonie. Podpowiada edukatorka seksualna
„Zawstydzanie innych osób ze względu na ich doświadczenia lub ich brak, wygląd, upodobania czy orientację jest bardzo nieeleganckie” – zaznacza autorka profilu „WDŻ dla zaawansowanych”, dodając, że najbardziej seksowną umiejętnością jest komunikacja. Psycholożka szkolna i edukatorka seksualna wymienia zasady seksualnego savoir-vivre’u, które każdy powinien znać.
Savoir-vivre a wychowanie do życia w rodzinie
„Wiecie, że temat savoir-vivre’u jest w podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie? A brzmi to tak: uczeń 'zna i stosuje zasady savoir-vivre’u zarówno wobec gości, jak i najbliższych członków rodziny’ oraz 'zna i stosuje zasady savoir-vivre’u w różnych sytuacjach społecznych’. Zawsze mnie to trochę bawi, bo znam swój stosunek do standardowego savoir-vivre’u. A jest on, nazwijmy to, sceptyczny” – pisze na swoim profilu na Instagramie Tosia z „WDŻ dla zaawansowanych”.
Jak dodaje psycholożka, owszem – są zasady, które faktycznie ułatwiają wspólne funkcjonowanie w społeczeństwie (np. to, że najpierw się wychodzi, a potem wchodzi) albo takie, które pomagają dbać o relacje (np. niekorzystanie z telefonu podczas rozmowy). Jednak, jak podkreśla ekspertka, wiele z nich opiera się na hierarchii i stereotypach.
„A przecież dużo sensowniej jest np. przytrzymywać ludziom drzwi w zależności od ich potrzeb (np. gdy niosą ciężkie zakupy), a nie w zależności od ich płci” – zauważa.
A gdyby tak… zacząć stosować savoir-vivre’u w łóżku? Autorka wpisu wylicza, jakie według niej zasady „dobrego wychowania” powinny obowiązywać w relacjach intymnych.
Seksualny savoir-vivre
Jak zaznacza edukatorka seksualna, przede wszystkim podstawą każdej relacji, w szczególności kontaktu fizycznego, powinna być dobrowolność, a wręcz chęć.
„Sprawdzaj, czy wszyscy ją macie. Nie tylko przed, ale też w trakcie” – radzi Tosia z „WDŻ dla zaawansowanych”. „Dbanie o świadomą zgodę dotyczy także pozaseksualnych relacji. Nie zakładaj, że wszyscy chcą buziaka na powitanie albo że wszyscy chcą się przytulać, gdy im smutno. Pytaj o to” – dodaje.
A co z żartami na temat seksualności? Ekspertka podkreśla, że są one ryzykowne i lepiej decydować się na nie jedynie w wąskim, znanym i bardzo zaufanym gronie, w którym na pewno są mile widziane.
„W dobrym tonie jest dbanie o wasze wspólne zdrowie. Porozmawiajcie o antykoncepcji, zróbcie badania związane z infekcjami przenoszonymi drogą płciową” – radzi Tosia, podkreślając, że to dotyczy także relacji z przeszłości.
Pisze też, że jeśli tylko zostanie stwierdzona u ciebie infekcja, koniecznie powinnaś od razu poinformować o tym wszystkie osoby, które powinny się przebadać.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia, której nie można pominąć, gdy omawiamy seksualny savoir-vivre – a mianowicie: dzieci. Często słyszałaś na pierwszej czy drugiej randce pytania o to, czy planujesz zostać mamą i kiedy? Według edukatorki to duży nietakt.
„Pytania o plany związane z rodzicielstwem są bardzo osobiste, wymagają bliskiej relacji i sprzyjającego kontekstu. Nie komentuj cudzych decyzji w tym temacie ani nie formułuj swoich 'oczekiwań'” – podpowiada psycholożka.
„Zawstydzanie innych osób ze względu na ich doświadczenia lub ich brak, wygląd, upodobania czy orientację jest bardzo nieeleganckie” – zaznacza na koniec Tosia, dodając, że najbardziej seksowną umiejętnością jest komunikacja. „Nie domyślaj się, nie oczekuj domyślania się – rozmawiajcie” – apeluje edukatorka.
WDŻ dla zaawansowanych
Instagramowy profil @wdz.dla.zaawansowanych prowadzony jest przez psycholożkę szkolną, edukatorkę seksualną i nauczycielkę – Tosię. „Chcę wspierać w dostępie do rzetelnej edukacji seksualnej, a rodziców w trudnych rozmowach” – tak sama o sobie pisze. Konto na Instagramie, które prowadzi ekspertka, obserwuje już niemal 50 tys. osób.
RozwińZobacz także
Jak urozmaicić seks? Oto najlepsze pozycje
„Warto czasem przełączyć się na autopilota”. Jak medytacja, uważność i techniki oddechowe mogą poprawić nasze życie seksualne, mówi seks coach Justyna Płonka
Uważano, że macica to zwierzę wędrujące w ciele kobiety w poszukiwaniu męskiego nasienia. Jak kiedyś leczono duszność maciczną, czyli tzw. histerię
Polecamy
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
Medroxy: „Ludzie mają mnóstwo ohydnych określeń na to, co robimy i kim jesteśmy, a ja chcę, żeby wiedzieli, że praca seksualna to mój wybór”
WHO alarmuje: Nastolatki uprawiają seks bez zabezpieczenia. „Zbieramy gorzkie owoce zaniedbania edukacji seksualnej”
Renata Orłowska: „My, osoby z niepełnosprawnościami, jesteśmy wykluczane nawet przez grupy, które same walczą z wykluczeniem”
się ten artykuł?