Przejdź do treści

Brain zaps, czyli wyładowania w mózgu. Mogą się pojawić, gdy odstawisz antydepresanty

Są sposoby, żeby zminimalizować dokuczliwe objawy\ źródło: pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie tylko nudności, problemy ze snem czy nadmierne pobudzenie. Po odstawieniu leków antydepresyjnych może spotkać nas coś jeszcze. Naukowcy mówią o brain zaps, czyli drobnych wyładowaniach w mózgu. Jak odbiera je pacjent?

Brain zaps – co to jest i jak się objawia?

Brain zaps to wstrząsy i elektryczne wyładowania w mózgu. Pojawiają się wtedy, kiedy odstawimy leki przeciwdepresyjne czy też przeciwlękowe. Mimo że nie są one groźne, to skutecznie obniżają komfort życia i samopoczucie. Co najgorsze, nie ma żadnych symptomów zwiastujących pojawienie się brain zaps. Z relacji pacjentów wynika, że wyładowania pojawiają się nagle i znikają. Najczęściej dzieje się przy zasypianiu lub niedługo po przebudzeniu. Zdarza się, że osoby, które odstawiły leki, mają złudzenie jasnego błysku światła.

Pacjenci, którzy przeżyli brain zaps, opisują to zjawisko jako „uczucie krótkiego porażenia prądem”. Wielu z nich towarzyszą silne zawroty głowy, omamy dźwiękowe, nudności, dzwonienie w uszach,  a także drgawki w głowie.

dr Anna Antosik-Wójcińska /fot. archiwum prywatne

Skąd się biorą brain zaps?

Pacjenci cierpiący na depresję leczeni są lekami SSRI, czyli selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny. Jedna z teorii głosi, że wyładowania te wynikają ze zmian poziomu serotoniny w mózgu. Być może wyładowania mogą być także konsekwencją malejących poziomów GABA. Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) to neuroprzekaźnik, mogący pomóc w ograniczeniu nerwowości, lęku i bezsenności. Tak więc zwiększanie jego poziomu, może obniżyć ryzyko wystąpienia brain zaps.

Najważniejsze jest jednak, aby odstawiać leki stopniowo, oczywiście konsultując to z lekarzem. Pomóc mogą także aktywność fizyczna, joga czy medytacja. Złym sprzymierzeńcem są stres i napięcie. Ważna jest także higiena snu, ograniczenie alkoholu i kofeiny, a także odpowiednia dieta. Pacjenci, którzy będą odstawiać leki antydepresyjne, powinni postawić na dietę bogatą w składniki odżywcze, minerały, witaminy oraz dobre kwasy tłuszczowe.

Niestety brain zaps nie zawsze da się uniknąć. Jednak warto pamiętać, że po 2- 3 tygodniach wyładowania powinny ustąpić same. Uwaga! Brain zaps mogą pojawić się również wtedy, gdy pominiemy dawkę leku.

 

 źródło: A. Papp, „Brain Zaps: An Underappreciated Symptom of Antidepressant Discontinuation”, researchgate.net

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?