Przejdź do treści

„Pewnie większość z was ma go już w domach na bombkach z poprzednich lat”. Chemiczka ostrzega przed niebezpiecznymi drobinkami

Bombki na choince
"Pewnie większość z was ma go już w domach na bombkach z poprzednich lat". Chemiczka ostrzega przed niebezpiecznymi drobinkami/ Pexels, fot. Hert Niks
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Brokat jest zły dla naszego zdrowia i dla środowiska. Mikroplastik jest nie tylko w każdej części świata (nawet przy szczycie Mount Blanc), ale też w naszych płucach, krwi oraz mleku matki” – ostrzega chemiczka Sylwia Panek. Autorka profilu „Mama Chemik” na Instagramie apeluje, by unikać brokatu i pokrytych nim ozdób świątecznych.

Dlaczego brokat jest niebezpieczny?

„Marzy mi się, żeby ten post poszedł w świat i żeby więcej osób się dowiedziało, jak dużym zagrożeniem może być brokat”

Tymi słowami rozpoczyna wpis na swoim profilu na Instagramie chemiczka Sylwia Panek. Autorka profilu „Mama Chemik” wyjaśnia, że brokat, z którym najczęściej mamy do czynienia, to mikroplastik.

„Mikroplastiki możemy podzielić na te, które od razu zrobione zostały w tak małych rozmiarach (jak brokat czy ścierne drobinki w niektórych środkach czystości i kosmetykach) oraz te, które powstają w wyniku zużywania, ścierania, rozpadania większych fragmentów tworzyw sztucznych” – tłumaczy.

Ekspertka podkreśla, że mikroplastik ogarnął nie tylko cały glob, ale jest wykrywany także w naszych organizmach. Problem jest ogromny, a mikroplastik wciąż używany jest do produkcji niektórych produktów, między innymi brokatu, pasty do zębów czy kremów z filtrem.

„Najnowsze badania pokazują, że mikroplastik jest nie tylko w każdej części świata (nawet przy szczycie Mount Blanc), ale też w naszych płucach, krwi oraz mleku matki.

Naukowcy nie są w stanie nam powiedzieć jak to wpłynie na nasze zdrowie. To trudne pytanie, bo przecież plastik plastikowi nie równy. Inaczej może wpływać na nas ten, który uwolnił się z plastikowej butelki do naszego napoju, a inaczej taki brokat, który przecież nie jest do kontaktu z żywnością, więc nie mamy pojęcia jakie substancje zawiera” – pisze.

Jason Momoa

„Unikajcie brokatu”

Panek zaznacza, że jedzenie i wdychanie brokatu nie jest jednak największym problemem w tej sytuacji.

„Brokat, który zdobi nasze bombki, opada z nich na podłogę, zbieramy go z kurzem i wyrzucamy do kosza lub zmywamy i trafia do ścieków. W obu przypadkach trafia więc do środowiska” – wyjaśnia.

I dodaje, by uważać na oczy, ponieważ brokat łatwo przykleja się do powierzchni spojówki oraz rogówki i powoduje podrażnienie.

„Pocierając oko, sprawiamy, że produkt dosłownie wbija się w jego powierzchnie, co może wywołać poważną infekcję. Przerażającym przykładem jest historia Erici Diaz, która straciła oko, właśnie przez drobinkę brokatu, która wbiła się w jej rogówkę” – przytacza cytat z portalu „Chroń swój wzrok”.

Trudno jednak uniknąć produktów z brokatem. Jak zauważa chemiczka, 3/4 ozdób świątecznych dostępnych w sklepach zawiera brokat.

„Pewnie większość z was ma go już w domach na bombkach z poprzednich lat. Ale mam do was prośbę, jeśli mielibyście kupić nowe ozdoby, zrobić własnoręczne dekoracje, czy gdy będziecie szykować się na imprezę sylwestrową to unikajcie brokatu. Brokat jest zły dla naszego zdrowia i dla środowiska” – podsumowuje.

Sylwia Panek, czyli Mama Chemik

Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 92 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?