Przejdź do treści

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów „I kto to mówi”, miała 71 lat

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów "I kto to mówi", miała 71 lat / gettyimages
Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów "I kto to mówi", miała 71 lat / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, która popularność zyskała m.in. dzięki roli w serialu „Zdrówko”, zmarła w wieku 71 lat. Od niedawna zmagała się z nowotworem jelita grubego. „Zmarła otoczona przez najbliższą rodzinę” – czytamy na koncie aktorki na Twitterze.

Zmarła Kirstie Alley

Kirstie Alley zasłynęła rolą w sitcomie „Zdrówko”, nadawanym w telewizji NBC, gdzie jako Rebecca Howe pojawiała się w latach 1987-1993. Aktorka dołączyła do obsady w szczytowym okresie popularności sitcomu, po odejściu poprzedniej gwiazdy – Shelley Long. Kirstie Alley grała postać neurotycznej i energicznej właścicielki nocnego baru. Za rolę w serialu „Zdrówko” otrzymała nagrody Emmy i Złoty Glob.

Kolejną nagrodę Emmy otrzymała za kreację w komedii „I kto to mówi” z 1989 r., gdzie wystąpiła u boku Johna Travolty. W mediach społecznościowych jej wieloletni przyjaciel i partner sceniczny napisał: „Kocham cię. Wiem, że znowu się zobaczymy”.

„Była niesamowitą mamą i babcią”

„Chociaż była ikoną na ekranie, była jeszcze bardziej niesamowitą mamą i babcią” – napisały jej dzieci w pożegnaniu. 

W 1994 roku Alley zdobyła kolejną nagrodę Emmy, tym razem za rolę w filmie telewizyjnym „Mój syn, moje życie”.

Kirstie Alley ostatnio wystąpiła w reality show „Dancing with the Stars” i „The Masked Singer”, produkcjach znanych także w Polsce.

Gwiazda zmarła w poniedziałek w Los Angeles. Miała 71 lat. Jak informuje magazyn „People” u aktorki niedawno zdiagnozowano nowotwór jelita grubego. Informacje te magazyn miał otrzymać bezpośrednio od dzieci aktorki.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Rak jelita grubego – co warto o nim wiedzieć?

Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór nabłonkowy, który wywodzi się z nabłonka wyścielającego jelito. Jest tworem zbudowanym z komórek nowotworowych posiadających atypowe i nieodwracalne cechy, będące skutkiem mutacji w obrębie genów. Rak jelita grubego powstaje w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Nowotwór może zająć błonę śluzową, błonę podśluzową, warstwę mięśniową i podsurowiczą oraz błonę surowiczą. Im bardziej nacieki sięgają w głąb warstw budujących jelito, tym większa agresywność nowotworu. Wg klasyfikacji ICD-10 nowotwór złośliwy jelita grubego oznaczany jest symbolem C18.

Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce, a pierwszy w Europie. Z najnowszych danych wynika, że w 2017 r. w naszym kraju nowotwór ten wykryto u 19 tys. chorych. Wyprzedza go jedynie rak płuca (co roku wykrywany u ponad 23 tys. Polaków). Wstępnie szacuje się, że w 2030 r. liczba zachorowań z powodu raka jelita grubego może się w Polsce zwiększyć do 27 tys. Rocznie z powodu raka jelita grubego umiera około 660 tys. chorych na świecie, a w Polsce 11 tysięcy. Oznacza to, że 33 Polaków dziennie przegrywa walkę z tym nowotworem. Rak jelita grubego częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej chorują osoby po 70. roku życia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?