„Trudne dzieciństwo najczęściej generuje trudną dorosłość. Ale nie musi tak być” – podkreśla psycholożka
„Ślady trudnych przeżyć mogą za nami kroczyć przez całe życie. Dlatego często nie wystarczy powiedzieć sobie: 'Dobra, weź się w garść i to zmień’” – zaznacza psycholożka Sylwia Sitkowska na swoim profilu na Instagramie. „To, co uniemożliwia zmianę, siedzi głęboko i dopóki tego nie zrozumiemy, nie poczujemy, refren naszego życia się nie zmieni. Tak po prostu jest” – dodaje.
Rany z dzieciństwa
„Nigdy nie wiesz, dlaczego ktoś:
- jest tak mało empatyczny,
- jest nieprzyjemny w obyciu,
- pojawia się i znika bez słowa, by za jakiś czas znowu się pojawić,
- nie daje się do siebie zbliżyć,
- leży z depresją w domu,
- codziennie po powrocie z pracy otwiera wino,
- krzyczy zamiast mówić” – pisze na swoim profilu na Instagramie Sylwia Sitkowska.
Jak podkreśla psycholożka, przykłady można mnożyć. Wyjaśnia, że takie zachowania mogą być powodowane tym, co dzieje się w teraźniejszości, ale również mogą być skutkiem ran z dzieciństwa. Najczęściej były one zadane przez najważniejsze dla nas osoby – mamę, tatę, siostrę czy brata.
„Ślady trudnych przeżyć mogą za nami kroczyć przez całe życie. Dlatego często nie wystarczy powiedzieć sobie: „Dobra, weź się w garść i to zmień'” – zaznacza Sitkowska. „To, co uniemożliwia zmianę, siedzi głęboko i dopóki tego nie zrozumiemy, nie poczujemy, refren naszego życia się nie zmieni. Tak po prostu jest” – dodaje.
Edukacja – pierwszy krok do zmiany
„Trudne dzieciństwo najczęściej generuje trudną dorosłość. Ale nie musi tak być” – pisze psycholożka. „Z tego miejsca chciałam ci pogratulować, bo jesteś w grupie osób, które są ciekawe, otwarte i szukają możliwości rozwoju. A wiem to, bo inaczej, nie byłoby ciebie tutaj. Jesteś więc w grupie osób, która nawet jeśli doświadczyła zranień, ma szansę na dobre życie bez nieustannego przeżywania ich na nowo na poziomie świadomym czy podświadomym. To naprawdę dużo” – dodaje, podkreślając, że edukacja to pierwszy krok do tego, aby coś zmienić.
Sylwia Sitkowska wyznaje, że jej dzieciństwo również „nie było usłane różami” i doświadczyła w tym okresie różnych ran. Zna ten temat więc nie tylko z teorii, ale również z praktyki, i chce nas przez niego przeprowadzić. Jak pisze ekspertka, najczęstsze rany z dzieciństwa i techniki obronne, żeby sobie z nimi poradzić, to:
- odrzucenie, strategia ucieczki;
- porzucenie, strategia zależności;
- upokorzenie, strategia masochisty;
- zdrada, strategia kontroli;
- niesprawiedliwość, strategia surowości.
„Pomyśl, czy i którą ranę możesz nosić w sobie” – zachęca Sitkowska.
Sylwia Sitkowska – kto to jest?
Sylwia Sitkowska to psycholożka i psychoterapeutka. Oprócz codziennej pracy z pacjentami prowadzi również wykłady gościnne na wielu uczelniach oraz jest kontraktowym nauczycielem akademickim na Uniwersytecie SWPS. Jest również współzałożycielką Przystani Psychologicznej, Terapeutycznej Kawiarni i poradni online Przestrzeń Pomocy.
W pracy terapeutycznej stosuje głównie podejście poznawczo-behawioralne polecane szczególnie w pracy z osobami z zaburzeniami nastroju (np. dystymia, depresja, choroba dwubiegunowa), zaburzeniami lękowymi (np. lęki, fobie, ataki paniki) oraz różnego rodzaju zaburzeniami osobowości. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej. Na swoim profilu na Instragamie @sitkowska.psycholog zdradza przystępnym językiem tajniki psychologii i ciekawostki z nią związane.
RozwińZobacz także
Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy
„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” – mówi o skutkach trudnego dzieciństwa psycholog dr Małgorzata Godlewska
„Bycie miłą to przyzwalanie na różne zachowania, na które w środku w sobie zgody nie mamy, ale nie chcemy urazić drugiej osoby” – mówi Monika Perdjon, trenerka zmiany
Polecamy
Ludzie myślą, że mają rację, nawet jeśli się mylą. Naukowcy zbadali, dlaczego się tak dzieje
„Jeżeli nie słuchasz szeptów swojego ciała, to będziesz musiał usłyszeć jego krzyk” – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
Emetofobia przeszkadza w prowadzeniu normalnego życia
się ten artykuł?