Antykoncepcja tylko dla wybranych. Miażdżące wyniki raportu FEDERY na temat województwa mazowieckiego
„Ginekolodzy nie chcą zakładać wkładek wewnątrzmacicznych (spirali), mimo że wymaga tego od nich umowa z NFZ” – pisze na swoim profilu na Instagramie FEDERA. Na 339 przebadanych przez fundację placówek w województwie mazowieckim tylko w 179 kobiety mogą liczyć na założenie wkładki bez dodatkowych opłat.
„Wyniki są miażdżące”
Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przeprowadziła monitoring we wszystkich gabinetach ginekologicznych z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrоwіа w województwie mazowieckim. Członkinie organizacji sprawdziły, w ilu gabinetach ginekolodzy i ginekolożki faktycznie zakładają i zdejmują wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną.
„Wyniki są miażdżące” – podkreślają. „Na 339 badanych placówek tylko w 179 placówkach kobiety mogą liczyć na założenie wkładki bez dodatkowych opłat. To zaledwie połowa gabinetów ginekologicznych. W części placówek lekarze pobierają opłaty rzędu nawet 700 zł za samo założenie wkładki bez wliczania ceny samej wkładki. Aż w 56 gabinetach ginekolożki i ginekolodzy w ogóle nie zakładają wkładek!” – dodają.
FEDERA poinformowała w swoim wpisie, że na gabinety, które łamią prawa pacjenckie, wysyła skargę do NFZ.
„Trzymajcie kciuki i pamiętajcie, że wy też macie narzędzia do przeciwdziałania naruszeniom. Często wystarczy tylko złożenie skargi u dyrekcji placówki, aby lekarz założył nam wkładkę” – wyjaśniają członkinie fundacji.
Bazę placówek, w których można bezpłatnie założyć i usunąć wkładkę, a także wskazówki, jak domagać się respektowania naszych praw w pozostałych placówkach znajdziesz na stronie FEDERY. Następny krok planowany przez fundację to monitoring placówek w innych miastach i kolejnych województwach. Już niebawem zostanie opublikowany raport z województwa pomorskiego.
Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych. Zapewnia bezpłatną pomoc prawną, poradnictwo, reprezentację oraz prowadzi interwencje w przypadkach naruszenia praw pacjentów. Od 1999 r. posiada status organizacji doradczej przy Radzie Ekonomiczno-Społecznej ONZ (ECOSOC).
Od 31 lat FEDERA walczy o sprawiedliwość reprodukcyjną, czyli, jak czytamy na stronie internetowej organizacji:
- prawa do przerywania ciąży, bez podawania przyczyny, bez opłat, realnie dostępnego;
- poprawy jakości opieki zdrowotnej nad dziewczętami i kobietami w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego, w tym faktycznego dostępu do świadczeń z zakresu planowania rodziny, leczenia niepłodności i profilaktyki chorób kobiecych;
- dostępu do nowoczesnej, przystępnej cenowo antykoncepcji,
- rzetelnej, opartej na wiedzy naukowej edukacji seksualnej w szkołach;
- profesjonalnej diagnostyki prenatalnej i opieki nad płodem,
- respektowania praw pacjenta, w tym prawa do świadczeń, prywatności, poufności, godności i informacji;
- dostosowania polityki państwa do międzynarodowych standardów zdrowia reprodukcyjnego, w tym m.in. poprzez uwzględnienie rekomendacji Komitetu Praw Człowieka ONZ
Zobacz także
Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”
„Jesteśmy tak skomplikowani i cudownie ewolucyjnie ukształtowani, że nie da się patrzeć na budowę ludzkiego ciała bez podziwu” – mówi Marta Pawelec, ilustratorka anatomiczna
Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
PCOS a ciąża – czy to przeszkoda na drodze do macierzyństwa?
się ten artykuł?