Przejdź do treści

WHO wzywa do „natychmiastowego działania” po zgonach wywołanych syropami na kaszel

WHO wzywa do "natychmiastowego działania" po zgonach spowodowanych syropem na kaszel
WHO wzywa do "natychmiastowego działania" po zgonach spowodowanych syropem na kaszel/ AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Skażone toksynami syropy dla dzieci doprowadziły do ponad 300 zgonów w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała o pilne działania, aby chronić najmłodszych przed toksycznymi substancjami. „Każda śmierć jest bolesna, ale śmierć dzieci jest wyjątkowo trudna do zniesienia i trzeba na nią reagować” – zaznaczył dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia.

300 zgonów dzieci

„W ciągu ostatnich czterech miesięcy kilka krajów zgłosiło przypadki zanieczyszczonych syropów dla dzieci, które odpowiadają za ponad 300 zgonów. W tym tygodniu WHO wezwało producentów i dostawców leków do pilnych, wzmożonych działań w celu ochrony dzieci przed skażonymi lekami” – poinformował Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Dzieci, które zginęły w wyniku spożywania syropów, w większości były w wieku poniżej 5 lat. Zgony odnotowano w Gambii, Indonezji i Uzbekistanie. Jak informuje w swoim oświadczeniu WHO, przyczyną śmierci było ostre uszkodzenie nerek spowodowane przyjmowaniem zanieczyszczonych leków.

Jak podaje „Reuters”, w dostępnych bez recepty syropach na kaszel, które wywołały śmierć u dzieci, zaobserwowano wysoki poziom glikolu dietylenowego i glikolu etylenowego.

„To toksyczne chemikalia stosowane jako rozpuszczalniki przemysłowe i środki przeciw zamarzaniu. Mogą być śmiertelne, nawet przyjmowane w małych ilościach, i nigdy nie powinny być stosowane w lekach” – podkreśliło WHO.

WHO apeluje

WHO już w październiku 2022 r. wydało ostrzeżenie, apelując o usunięcie z aptek syropów na kaszel produkowanych przez indyjskich producentów Maiden Pharmaceuticals i Marion Biotech. W zeszłym roku organizacja przestrzegła też przed syropami na kaszel wyprodukowanymi przez czterech indonezyjskich producentów: PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex i PT AFI Pharma, które były sprzedawane w tym kraju.

Niestety nie wszyscy wzięli sobie do serca apele Światowej Organizacji Zdrowia. To właśnie te syropy, przed którymi ostrzegało WHO, w ciągu ostatnich czterech miesięcy spowodowały zgony dzieci w Gambii, Uzbekistanie i Indonezji.

Jaka była odpowiedź producentów, którzy wyprodukowali skażone toksynami leki? Firmy albo zaprzeczały, że rzeczywiście miało to miejsce, albo w ogóle odmówiły komentarza w tej sprawie.

Teraz dyrektor WHO ponowił apel o wycofanie skażonych leków ze sprzedaży. Wezwał producentów, aby kupowali surowce jedynie od sprawdzonych dostawców. Podkreślił również, że powinni dokładniej testować swoje produkty i prowadzić dokumentację całego procesu. Natomiast do dostawców i dystrybutorów leków Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił się o sprawdzanie oznak fałszerstwa i sprzedawanie tylko tych leków, które zostały dopuszczone do użytku. Dodał też, że władze państw na całym świecie powinny baczniej obserwować obrót lekami oraz śledzić ostrzeżenia wydawane przez WHO.

„Każda śmierć jest bolesna, ale śmierć dzieci jest wyjątkowo trudna do zniesienia i trzeba na nią reagować” – zaznaczył dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Źródła: WHO, Reuters

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?