Przejdź do treści

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej! Ma działać przez kilka godzin. „Rewolucyjne rozwiązanie”

Mężczyzna i kobieta leżą w łóżku
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej! Rewolucyjna metoda ma działać przez kilka godzin/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To jest całkowicie rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie męskiej antykoncepcji” – mówi Jochen Buck z Cornell Medicine. Zespół naukowców stworzył niehormonalną pigułkę dla mężczyzn, która blokuje poruszanie się plemników. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, środek trafi do sprzedaży już za kilka lat.

„Chcemy nowych rozwiązań”

Środek, który tymczasowo paraliżuje plemniki, może stać się pierwszą pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn. Obecnie panowie mają do wyboru jedynie prezerwatywę lub poddanie się zabiegowi wazektomii, przez co ciężar zabezpieczenia się przed ciążą spoczywa na kobiecie. Naukowcy z Weill Cornell Medicine w Stanach Zjednoczonych pracują jednak nad środkiem antykoncepcyjnym, który to zmieni.

„Chcemy nowych rozwiązań” – mówi Melanie Balbach, farmakolożka i główna autorka badania nad męska antykoncepcją.

Jak dodaje współautor badania Jochen Buck, większość potencjalnych męskich środków antykoncepcyjnych w fazie badań klinicznych jest skuteczna dopiero po ok. 8-12 tygodniach stosowania. Męska pigułka zespołu z Cornell Medicine sprawia, że płodność zanika w ciągu godziny od przyjęcia leku, a wraca najpóźniej następnego dnia. Co ważne, środek w przeciwieństwie do żeńskiej pigułki antykoncepcyjnej nie zawiera żadnych hormonów. Nie powoduje również skutków ubocznych.

„To jest całkowicie rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie męskiej antykoncepcji” — mówi.

Działanie antykoncepcyjne zostało potwierdzone w testach na myszach, których wyniki są bardzo obiecujące. Badane gryzonie po przyjęciu preparatu wykazywały normalne zachowania godowe, ale żaden z nich nie zapłodnił partnerki mimo 52 różnych prób.

Jak działa pigułka dla mężczyzn?

Naukowcy opublikowali wyniki swojego badania w czasopiśmie „Nature Communications”. Jak wyjaśnili, wcześniejsze badania wykazały, że plemniki do poruszania się potrzebują białka zwanego rozpuszczalną cyklazą adenylową (sAC). Mężczyźni, którzy go nie wytwarzają z powodu mutacji genetycznych, są bezpłodni. Eksperci postanowili ocenić, czy lek hamujący sAC może być stosowany jako męski środek antykoncepcyjny. Jochen Buck tłumaczył, że jeśli plemniki są nieruchome, nie mogą przedostać się do pochwy w celu zapłodnienia komórki jajowej.

Badacze wykazali, że związek ten blokuje enzym i unieruchamia mysie plemniki w ciągu 30-60 minut. W tym czasie jest w stu procentach skuteczny w zapobieganiu ciąży. Po trzech godzinach jego działanie spada do 91 proc. Natomiast po 24 godzinach plemniki myszy poruszały się normalnie.

„Pojedyncza dawka bezpiecznego, ostro działającego inhibitora sAC o długim czasie przebywania sprawia, że ​​samce myszy stają się czasowo bezpłodne. Myszy wykazują normalne zachowania godowe, a pełna płodność powraca następnego dnia” – czytamy w opisie badania.

Teraz naukowcy pracują nad udoskonaleniem inhibitorów sAC, by produkt mógł zacząć działać w krótszym czasie niż 60 minut i być skuteczny ok. 6-12 godzin. Jak poinformowali naukowcy, mają nadzieję, że w ciągu trzech lat rozpoczną testy na ludziach. Ich niehormonalna pigułka antykoncepcyjna trafiłaby więc do sprzedaży za osiem lat.

 

Źródło: Nature Communications

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?