Zastanawiasz się, czy jesteś (lub bliska ci osoba) uzależniona od alkoholu? Prosty test może pomóc
Zastanawiasz się, czy ilości wypijanego przez ciebie alkoholu świadczą o uzależnieniu? „Wypełnij test” – apelują w mediach społecznościowych dietetyczka Paulina Ihnatowicz oraz lekarka Gina Szymańska. I wyjaśniają, na czym polega AUDIT.
Sprawdź, czy jesteś uzależniony od alkoholu
Ponad 90 proc. osób w naszym kraju w wieku 25-34 lata deklaruje, że pije alkohol. Spora część społeczeństwa zbyt często sięga po kieliszek. Szacuje się, że alkoholizm to problem, który może dotyczyć nawet 700 tys. Polaków. Niestety skutki uzależnienia są odczuwane nie tylko przez chorego, ale przede wszystkim przez osoby z jego najbliższego otoczenia. Na problem eksperci zwrócili uwagą w szczególności po pandemii COVID-19, kiedy skutki izolacji i lęku o zdrowie sprawiały, że coraz częściej piliśmy trunki wysokoprocentowe.
W jaki sposób sprawdzić, czy ilość i częstotliwość wypijanego alkoholu mogą świadczyć o uzależnieniu? Problem ten poruszyły w mediach społecznościowych dietetyczka Paulina Ihnatowicz oraz lekarka Gina Szymańska.
„Chcesz wiedzieć, czy ty lub osoba ci bliska ma podejrzenie uzależnienia od alkoholu? Wypełnij ten test” – mówią na krótkim wideo opublikowanym na Instagramie.
Ekspertki wyjaśniają, że test AUDIT jest powszechnie dostępny i bezpłatny. Można więc wykonać go w dowolnej chwili.
„Macie tutaj dziesięć pytań, za każdą odpowiedź możecie uzyskać do czterech punktów. Jeżeli zdobędziecie dwadzieścia lub więcej, to świadczy o podejrzeniu uzależnienia od alkoholu” – wyjaśniają specjalistki.
Test na podejrzenie uzależnienia
Po odpowiedzeniu na wszystkie pytania dotyczące picia alkoholu od razu dostajemy wynik. Specjalistki podkreślają jednak, że narzędzia nie powinno traktować się jako jasnej diagnozy. Test jest jedynie badaniem przesiewowym, pomocnym w określeniu prawdopodobieństwa występowania problemów z nadmiernym sięganiem po alkohol.
„Znaliście test AUDIT? – jest to test na PODEJRZENIE uzależnienia od alkoholu. Nie jest on jednoznaczny z uzależnieniem i na podstawie samego testu nie można rozpoznać uzależniania od alkoholu, ale jest on narzędziem pomocniczym‼️” – zaznaczają.
Warto pamiętać, że alkoholizm to zaburzenie psychiczne jak każde inne uzależnienie. Rozmowa z osobą uzależnioną jest bardzo trudna, a chory najczęściej neguje swój problem. Alkoholika nie da się zmusić do leczenia, ale można starać się uświadamiać go o wpływie choroby na jego życie. Z tego powodu warto podesłać mu test do wypełnienia.
„Mamy nadzieję, że nigdy wam się to nie przyda, ale warto wiedzieć, jeżeli będziecie potrzebować właśnie takiego wsparcia. Wyślijcie tę rolkę komuś komu może się przydać ta wiedza” – apelują specjalistki.
Paulina Ihnatowicz i Gina Szymańska – kim są?
Paulina Ihnatowicz to dietetyczka kliniczna, autorka książek i mówczyni. Ekspertka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie obserwuje obecnie niemal 189 tys. osób.
Gina Szymańska jest lekarką, która w mediach społecznościowych przedstawia medyczne ciekawostki. Na Instagramie obserwuje ją ponad 86 tys. internautów.
RozwińZobacz także
Twoje dziecko, partner czy inna bliska ci osoba nadużywa alkoholu lub narkotyków? O tym, jakie masz prawa i w jaki sposób możesz pomóc, mówi adwokat Ilona Grembowska
„Alkoholizm to zarówno uzależnienie od dobrej lampeczki wina do każdego obiadu, jak i od wódeczki w drinku po ciężkim dniu pracy” – uważa Anna Cykowska
„Picie alkoholu to chory standard. To nie jest normalne, że uważamy to za normę”. Coraz więcej znanych osób wyznaje, że odstawiło procenty
Polecamy
Ból głowy po alkoholu – jak sobie z nim radzić? Z czego wynika?
Siedem razy trafiała na ostry dyżur, za każdym razem słyszała, że jest pijana. Na diagnozę czekała dwa lata
Dlaczego po czerwonym winie boli głowa? Naukowcy odkryli, że winny jest jeden składnik
Na czym polega leczenie alkoholizmu? Jakie są dostępne metody?
się ten artykuł?