Nie tylko problemy ze snem i z pamięcią. Alzheimer może objawiać się również w ten sposób
Rezygnuje z hobby, traci zainteresowanie ulubionymi czynnościami, wycofuje się z życia towarzyskiego. Nie wierzy w swoje kompetencje i możliwości, wydaje jej się, że wszystko robi źle. Osoba chora na Alzheimera może na samym początku swojej choroby utracić pewność siebie. Eksperci alarmują, że to jeden z pierwszych sygnałów tego schorzenia.
Nietypowe objawy choroby
Rozwój choroby Alzhaimera zaczyna się niezauważalnie i często podstępnie, dlatego tak trudno ją zdiagnozować w początkowym stadium. Zwykle zaczyna się od problemów z pamięcią. Pojawiają się także kłopoty ze snem, trudności z koncentracją oraz orientacją w przestrzeni i czasie. Chorzy często zapominają również o różnych rzeczach oraz mają problemy z doborem odpowiednich słów. Do tego dochodzą huśtawki nastrojów i stany depresyjne, które tylko pogarszają stan zdrowia chorego. Doświadcza on uczucia smutku i beznadziei, często jest apatyczny.
Te objawy są szeroko znane i opisywane w licznych pracach badawczych. Jednak ostatnio eksperci mówią o jeszcze innych bardzo wczesnych objawach tego schorzenia: ma to być utrata pewności siebie, niskie poczucie własnej wartości oraz brak wiary we własnej możliwości. Jak to wygląda?
Otóż, osoby które były jak dotąd świetne w jakiejś dziedzinie, nagle zaczynają wątpić w swoje umiejętności. Mają problemy z wykonywaniem obowiązków domowych czy zawodowych, powoli rezygnują z hobbystycznych zajęć. Trudność sprawia im nawet czytanie książek czy oglądanie filmów. Powoli wycofują się z życia rodzinnego czy zawodowego. Nie chcą zabierać głosu w dyskusji, bo czują się niepewnie. Przestają wierzyć w swoje możliwości. Nagle najprostsze i najprzyjemniejsze sprawy zaczynają sprawiać im ogromną trudność. Zaczynają się izolować.
To znak, że choroba już się rozwija. Ważna jest reakcja bliskich: powinni oni wykazać się empatią i zrozumieniem wobec chorego.
Częściej u osób starszych i u kobiet
Choroba Alzheimera to dolegliwość dotykająca zwykle starszych osób, wiąże się bezpośrednio z demencją. Jej przyczynę stanowią zanikające neurony, czyli komórki nerwowe obecne w mózgu. Zwykle proces ten następuje powoli, jednak Alzheimer znacznie go przyśpiesza, prowadząc do stanu, w którym połowa wszystkich neuronów umiera w ciągu 7–12 lat.
Alzheimer to choroba, która ujawnia się na ogół po 65. roku życia. Częściej diagnozuje się ją u kobiet. Mogą przyczyniać się do niej m.in. czynniki genetyczne, choć – co warto zaznaczyć – wcale nie muszą. W sytuacji, gdy chorzy są rodzice, ich dziecko jest podatne na nią bardziej od 4 do 10 razy niż osoby, w których rodzinie ta choroba nie występowała. Ci, którzy mają do tego chorych krewnych pierwszego stopnia, są jeszcze bardziej na nią narażeni. Mając świadomość ryzyka zachorowania, warto zadbać o właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną.
Dziedziczenie choroby Alzheimera związane jest z trzema genami (PSEN 1, PSEN 2 i APP). Zwiększają one ilość beta-amyloidu w mózgu i krwi. Przebieg odziedziczonej choroby jest szybszy i ostrzejszy niż w przypadku pacjentów, którzy choroby nie odziedziczyli.
Prognozuje się, że chorzy na Alzhaimera w 2050 roku będą stanowić ponad 30 proc. naszego społeczeństwa
źródło: Radio Zet
Zobacz także
„Do gabinetu przyprowadzają mężów, u których zauważyły kłopoty z pamięcią, a okazuje się, że problem dotyczy także ich”. Coraz więcej Polek choruje na alzheimera
„Nie mogłam sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Były takie chwile, że nie chciałam żyć” – mówi Emilia Clarke o afazji
Choroba Alzheimera ma podłoże wirusowe? Badania wskazują, że wywołują ją wirusy, które ma każdy z nas
Polecamy
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Nie ma jeszcze 30 lat, a przeszła już 18 operacji neurochirurgicznych. Poznajcie Julię Folaron, „specjalistkę w sztuce tracenia”
Co powoduje pogorszone samopoczucie przed okresem?
Wszyscy mieszkańcy tej wioski mają Alzheimera. 65-letnia Patricia: „Tutaj jest prawdziwe życie”
się ten artykuł?