Drew Barrymore doświadczyła pierwszego uderzenia gorąca na wizji. „Cieszę się, że to zostało udokumentowane”- zażartowała
Nagłe uczucie ciepła jest całkowicie normalnym i bardzo częstym objawem menopauzy. Może ono wywołać dyskomfort bądź zakłopotanie, jeśli zdarzy się to w towarzystwie. Zupełnie naturalnie do tej dolegliwości podeszła Drew Barrymore, choć uderzenie gorąca dopadło ją podczas prowadzenia programu.
„Myślę, że to właśnie to. Wow!”
„The Drew Barrymore Show” to talk show prowadzony przez tytułową aktorkę. W każdym odcinku Barrymore zaprasza gości, z którymi odbywa dyskusję na jakiś temat. Tym razem na kanapie u prowadzącej zasiedli aktorzy: Jennifer Aniston oraz Adam Sandler. W trakcie dyskusji 48-letnia Drew Barrymore nagle z przejęciem ogłosiła, że jest jej bardzo ciepło.
„Jest mi tak gorąco! Myślę, że mam pierwsze uderzenia gorąca w okresie okołomenopauzalnym” – powiedziała wyraźnie zaskoczona Barrymore w trzeciej minucie nagrania. – Myślę, że to właśnie to. Wow!”
I zaczęła się wachlować. Uderzenie gorąca to normalny objaw menopauzy: doświadcza go 85 proc. w tym okresie. U Barrymore zdarzyło się to akurat na antenie, bardzo spontanicznie i niespodziewanie. Kiedy Barrymore zdjęła marynarkę, Jennifer Aniston pochyliła się nad nią i poprawiła jej przypięty do koszuli mikrofon.
„Bardzo przepraszam. Czy Wy też czujecie, że jest tak gorąco?” – zapytała zdezorientowana Barrymore swoich gości.
Jennifer Aniston odpowiedziała, że zapewne tylko Barrymore tak się czuje. Wówczas Barrymore zażartowała, że być może jest po prostu podekscytowana spotkaniem ze swoimi przyjaciółmi i stąd taka reakcja jej ciała. Aniston podkreśliła także, że czuje się zaszczycona, iż może towarzyszyć Barrymore w takim momencie.
Zaledwie tydzień przed tym incydentem, Barrymore rozmawiała z dziennikarką Gayle King o swoich osobistych doświadczeniach związanych z perimenopauzą (perimenopauza oznacza czas poprzedzający menopauzę- red.)
„Zdałam sobie sprawę, że jestem w okresie okołomenopauzalnym, kiedy zacząłem mieć okres co dwa tygodnie – opowiadała Barrymore podczas programu „Facing Fertility” w CBS Mornings. – Jeden z lekarzy powiedział mi, że to może trwać, w najgorszym przypadku, 10 lat. I pomyślałem, że nigdy nie przeżyję 10 lat w ten sposób!”
Gayle King i Barrymore rozmawiały także o stereotypach dotyczących menopauzy.
„Jeden z nich brzmi: „Jesteś stara, już po tobie”– powiedziała w programie Barrymore.
Dzieląc się własnymi doświadczeniami, miały nadzieję odczarować mity dotyczące perimenopauzy i zachęcić innych do zrobienia tego samego. To ukłon w stronę normalizowania tego zjawiska w przestrzeni publicznej.
W „The Drew Barrymore Show” Barrymore także bardzo naturalnie podeszła do sprawy. I świetnie, bo menopauza ze wszystkimi swoimi objawami jest czymś wpisanym w życie każdej dojrzałej kobiety. Uderzenia gorąca także są czymś fizjologicznym. Warto je zaakceptować.
„O uderzeniach gorąca wolę mówić i myśleć jak o uderzeniach mocy. Nazywam je też przypływami. Tej akceptacji nauczyły mnie moje starsze siostry, czyli kobiety, które wspierały mnie w przechodzeniu przez tę fazę życia. Sygnały z ciała to znak, żeby się zatrzymać. A co się zdarzy w trakcie tego zatrzymania, to jest już bardzo osobista, indywidualna sprawa związana z odkrywaniem siebie”- mówiła w rozmowie z HelloZdrowie Alicja Długołęcka, psychoterapeutka, edukatorka seksualna.
Menopauza – jak się objawia?
Przekwitanie to konsekwencja utraty funkcji hormonalnej przez jajniki. Oznacza to, że dochodzi do stopniowego spadku poziomu estrogenów. By potwierdzić, że tego typu pierwsze objawy wynikają z menopauzy, a nie innego procesu chorobowego, konieczne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Objawy menopauzy wynikają ze spadku poziomu estrogenów we krwi. Obejmują one:
- brak krwawień miesiączkowych,
- nieregularność cykli miesiączkowych poprzedzających ich całkowite ustanie,
- brak szans zajścia w ciążę,
- wzrost podatności na infekcje intymne,
- uczucie pieczenia bądź swędzenia w pochwie,
- suchość pochwy,
- zapalenie pochwy,
- częste zakażenia układu moczowego i nietrzymanie moczu,
- rozdrażnienie, skłonność do depresji, wahanie nastroju,
- spadek libido,
- uderzenia gorąca,
- bezsenność,
- upośledzenie pamięci i koncentracji,
- pogorszenie jakości włosów czy paznokci,
- spadek kolagenu w skórze,
- spadek gęstości kości,
- zaburzenia metabolizmu i nieprawidłowe wartości lipidogramu,
- wzrost ciśnienia krwi,
- zwiększona skłonność powikłań zakrzepowych,
- spadek aktywności gruczołów łojowych,
- zespół suchego oka,
- wzrost zachorowalności na nowotwory.
źródło:popsugar.co.uk
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.
Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.
Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.
Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.
Zobacz także
„Głównymi winowajcami są estrogeny, a w zasadzie ich malejący poziom”. Jak zmienia się skóra w okresie menopauzy, mówi Marlena Majkut-Sobechowicz
„Jestem za tym, by tego, co fizjologiczne, nie traktować jako gorszego”. O tym, jak szukać zalet menopauzy, mówi psycholożka Anna Górska
„Ktoś wymyślił idiotyczne określenie menopauzy jako 'przekwitania’. Okropne! Nie dziwię się, że młodsze kobiety się tego boją” – mówi Ela Hübner
Polecamy
Tu hormonalna terapia będzie bezpłatna. To przełom dla wszystkich kobiet w okresie menopauzy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Menopauza obniża odporność. „Nie jesteśmy wobec tego bezsilne” – przekonuje dietetyczka
Gorąco, sucho, emocjonalnie. Joanna Kuzdak i Maciej Korzeb o wspólnym przeżywaniu jej menopauzy
się ten artykuł?