Przejdź do treści

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Sara Kayat i Leanne Adu
Badanie piersi w TV na żywo. Bez stanika, zasłaniania i tuszowania ciała modelki/ printscreen Twitter @thismorning
Podoba Ci
się ten artykuł?

W brytyjskiej telewizji dr Sara Kayat pokazała, jak kobiety powinny badać swoje piersi. Modelka Leanne Adu nie miała na sobie stanika, nie ocenzurowano jej ciała ani nie wykorzystano efektu rozmycia sutków. „Jakie to smutne, że przez tyle lat tak naprawdę tylko o tym mówiono, a nie prezentowano z obawy przed obrazą. To haniebne, że dopiero teraz uważa się, że pokazywanie piersi w telewizji dziennej jest w porządku, choć tak wielu osobom mogło to pomóc wcześniej”, „To było bardzo pouczające”, „Nigdy nie badałam się sama, bo byłam zdezorientowana i nie wiedziałam, jak to zrobić. Ale teraz już wiem!” – czytamy w komentarzach pod filmem na Twitterze.

Badanie kobiecych piersi – bez zakrywania, tuszowania, blurowania

Samobadanie piersi jest jedną z najważniejszych form profilaktyki raka piersi. Wiele kobiet jednak przeprowadza je za rzadko lub nie wie, jak je wykonać. I choć w mediach regularnie pojawiają się treści edukacyjne w tym temacie, to rzadko zdarza się, by prawdziwa osoba była wykorzystana do zaprezentowania badania. W wyemitowanym brytyjskim talk show This Morning, dr Sara Kayat pokazała, jak należy się badać na przykładzie prawdziwego biustu. W trakcie programu piersi modelki Leanne Adu były w pełni widoczne, nie zostały zasłonięte czy zatuszowane. Dzięki temu widzowie mogli zobaczyć, w jaki sposób należy się badać oraz na które miejsca trzeba zwrócić szczególną uwagę.

„Zobaczenie, jak badanie piersi wygląda na prawdziwej osobie, jest bardzo ważne. Tak wiele z nas nie jest nauczonych tego, jak powinnyśmy się badać i szukać zmian lub oznak i objawów raka piersi. Zobaczyć to na żywej osobie pokazuje, jak łatwo można to zrobić” – mówiła modelka Leanne Adu cytowana przez People.

Po wejściu na wizję Adu rozpięła szlafrok i pokazała swoje piersi. Pozwoliło to lekarce wyjaśnić dokładne kroki związane zarówno z wizualnym, jak i ręcznym badaniem piersi pod kątem jakichkolwiek zmian czy guzków.

„Częścią badania piersi jest patrzenie i czucie” – tłumaczyła.

Dr Kayat podkreśliła także znaczenie znajomości własnego ciała oraz wiedzy o tym, co jest normalne dla naszych piersi. Dodała również, że wybrała do prezentacji kobietę z większym rozmiarem biustu, by „wszyscy byli uwzględnieni”.

Jak zaznaczyła Adu, lekarze w 2020 r. zdiagnozowali u niej potrójnie ujemnego raka piersi. Do wizyty skłoniła ją dziwna zmiana, którą wykryła sobie sama.

Rak rozprzestrzenił się już na moje węzły chłonne, ale dzięki temu, że znałam moje ciało i piersi, znalazłam zmiany, zanim rozprzestrzenił się bardziej. Kiedy więc zobaczyłam zaproszenie do udziału w badaniu piersi na żywo, natychmiast zgłosiłam się, ponieważ wiem z pierwszej ręki, jak kluczowe znaczenie dla przeżywalności ma wczesne wykrycie” – mówiła.

„Piersi nie powinny być tematem tabu”

Wideo z samobadaniem w telewizji stało się hitem i zostało odtworzone ponad 5 mln razy na Twitterze. W komentarzach internauci dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami oraz zwracali uwagę na to, jak ważne są podobne akcje.

„Wspaniałe. Sprawdziłam podczas oglądania wideo. Bardzo mocny segment. Bardzo potrzebny!”

„Dobra robota, tak wiele filmów nie wykorzystuje ciał prawdziwych kobiet do zademonstrowania badania piersi. Używanie owoców lub przedmiotów gospodarstwa domowego wprawia ludzi w zakłopotanie”

Dlatego tak ważne jest pokazywanie sutków. Dlaczego filmy informacyjne, takie jak ten, nie powinny być dozwolone w ogólnokrajowej telewizji? Samo to wideo może uratować wiele istnień ludzkich”

„To było bardzo pouczające. Jako mężczyzna nie miałem pojęcia, co robić, ale teraz mogę pomóc i/lub edukować moją żonę, dziękuję”

„Nie robiłam połowy tego, co ona sugeruje. Zwykle nie patrzę na piersi w lustrze. Zwykle kładę rękę za głowę i dotykam, i sprawdzam w ten sposób… dziękuję za to… na pewno teraz będę patrzeć w lustro”

Jakie to smutne, że przez tyle lat tak naprawdę tylko o tym mówiono, a nie prezentowano z obawy przed obrazą. To haniebne, że dopiero teraz uważa się, że pokazywanie piersi w telewizji dziennej jest w porządku, choć tak wielu osobom mogło to pomóc wcześniej”

To było bardzo pomocne!!! Nigdy wcześniej tego nie widziałam. Lekarze po prostu dają ci broszurę z rysunkami. Dziękuję! Wstydzę się, ale nigdy nie badałam się sama, bo byłam zdezorientowana i nie wiedziałam, jak to zrobić. Ale teraz już wiem!” – czytamy w komentarzach.

Do telewizyjnej prezentacji odniosła się również Adu na swoim profilu na Instagramie.

„Film obejrzano miliony razy na Twitterze, co oznacza, że ​​potencjalnie miliony ludzi dowiadują się nieco więcej o swoich ciałach. Wczesne wykrycie ratuje życie i to jest fakt. Piersi są normalne, piersi nie służą tylko do przyjemności seksualnej. Piersi nie powinny być tematem tabu, a wiedza o nich może uratować ci życie.

To absolutny przywilej i błogosławieństwo, że wciąż tu jestem i mogłam to zrobić. I zrobiłabym to ponownie jutro, gdyby to oznaczało, że więcej ludzi ma szansę uratować własne życie” – napisała.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Kobieta

Samobadanie piersi – jak powinno wyglądać?

Samobadanie piersi nie jest trudnym zadaniem, wymaga jednak skupienia i dokładności. Przy pośpiesznym oglądzie lub badaniu dotykowym łatwo bowiem pominąć lub zlekceważyć drobną na początku zmianę, która może okazać się niebezpieczna. Samobadanie powinno obejmować dokładne obejrzenie piersi przed lustrem oraz badanie dotykowe. Jak prawidłowo powinno wyglądać samobadanie piersi?

  1. Lewą rękę należy położyć z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi.
  2. Badanie należy przeprowadzać opuszkami trzech środkowych palców płasko ułożonej na piersi dłoni.
  3. Badanie wykonuje się okrężnymi ruchami, najpierw wokół całej piersi, potem stopniowo je zmniejszając i kierując się do sutka.
  4. Palce powinny przesuwać się w kierunku półkolistym i liniowym.
  5. Nie wolno pominąć żadnego obszaru piersi, w tym także dołów pachowych.

Jeśli lepiej nam wykonywać samobadanie w pozycji leżącej, taka opcja również jest możliwa.

  1. Przez cały czas badania należy pozostać w pozycji leżącej na plecach, utkanie gruczołów piersiowych powinno ulec maksymalnemu spłaszczeniu.
  2. Należy ułożyć się na łóżku na płasko.
  3. Pod lewym bokiem należy umieścić zwinięty w rulon ręcznik.
  4. Lewą rękę należy włożyć pod głowę.
  5. Trzema środkowymi palcami prawej ręki bada się lewą pierś z wykorzystaniem analogicznych ruchów jak wcześniej.
  6. Analogicznie należy wykonać samobadanie drugiej piersi.
  7. Na koniec należy lewą ręką zbadać prawą pachę i odwrotnie; należy sprawdzić, czy pod palcami nie ma zgrubień lub czy węzły chłonne nie są powiększone.

Kiedy samobadanie powinno skłonić do wizyty u lekarza?

Samobadanie może pozwolić na wykrycie niepokojących zmian w strukturze piersi. Nie każda z nich musi oznaczać zmianę nowotworową, natomiast warto zgłosić się ze swoimi obserwacjami do lekarza. Na co zwrócić uwagę przy samobadaniu piersi?

  • zmiana wielkości lub kształtu piersi,
  • wysięk z brodawek,
  • stercząca lub wciągnięta brodawka,
  • wyczuwalny guzek,
  • powiększenie żył na piersi,
  • obrzęk ramienia z towarzyszącym powiększeniem węzłów chłonnych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?