Stres, lęk i obniżony nastrój. Zdrowie psychiczne polskich pracowników w coraz gorszej formie
Pracownicy coraz częściej zmagają się z bezsennością, permanentnym stresem i lękiem. Raport dotyczący zdrowia psychicznego na polskim rynku pracy przedstawia druzgocące dane. 57 proc. badanych wykazuje trudności z utrzymaniem odpowiedniego poziomu motywacji w pracy, a 45 proc. regularnie pracuje po godzinach.
Co dziesiąty pracownik na L4 z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym
Zdrowie psychiczne polskich pracowników jest w coraz gorszej kondycji. Wskazuje na to najnowsze badanie firmy Lux Med, które zostało przeprowadzone we wrześniu 2022 r. W ramach testu ankiety wypełniło 1304 respondentów, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę lub cywilnoprawną. 51 proc. ankietowanych pracuje stacjonarnie, 36 proc. hybrydowo a 13 proc. zdalnie.
Celem badania było zmierzenie m.in. poziomu stresu, motywacji oraz odporności psychicznej pracowników. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie z danymi, etatowcy zmagają się z problemami psychicznymi, obniżonym nastrojem, niepokojem i brakiem motywacji do pracy. Zatrudnieni żyją w ciągłym stresie i – jak wskazują – nie mogą liczyć na pomoc pracodawcy w sytuacji obciążenia psychicznego. Potwierdzają to dane ZUS z raportu „Absencja chorobowa w 2021”, zgodnie z którymi co dziesiąty zatrudniony przebywał na zwolnieniu lekarskim z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym.
W raporcie „Zdrowie psychiczne na polskim rynku pracy” 80 proc. badanych wskazuje również, że wpływ na psychikę ma w szczególności tryb pracy. Największe trudności zgłaszały osoby pracujące w trybie stacjonarnym.
Brak motywacji i permanentny stres
Ankietowani podkreślają, że w pracy brakuje im wsparcia psychologicznego, psychoedukacji i kultury organizacyjnej. 60 proc. badanych nie ma przekonania, że otrzyma pomoc od pracodawcy w sytuacjach obciążenia psychicznego. 57 proc. uczestników badania odczuwa znaczny spadek motywacji do pracy. Objawia się to trudnościami z rozpoczęciem i ukończeniem zadań zawodowych, odkładaniem obowiązków na inny dzień i w konsekwencji problemami z dotrzymywaniem terminów.
„Coraz częściej spotykamy pacjentów cierpiących na bezsenność, w stanie permanentnego stresu i lęku, czy wręcz prezentujących obniżony nastrój z depresją włącznie, co z oczywistych względów wpływa na ich motywację i wydajność w pracy” – wskazuje prezeska Grupy Lux Med i Pracodawców dla Zdrowia Anna Rulkiewicz.
Pracownicy zmagają się także z brakiem zachowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. 45 proc. ankietowanych zaznaczyło, że regularnie pracuje po godzinach. Zaledwie 15 proc. badanych udaje się równoważyć pracę i życie osobiste.
Jak wskazano w raporcie, pracodawca powinien wspierać zdrowie psychiczne swoich pracowników. Dodano również, że obniżony nastrój i permanentny stres prowadzą nie tylko do większych problemów ze zdrowiem psychicznym. Pracownicy narażeni sią także na rozwój m.in. powikłań układu sercowo-naczyniowego czy chorób przewodu pokarmowego.
„Wyniki badania pokazują, że osoby zatrudnione mają obniżony stan zdrowia psychicznego. Zmagają się z niepokojem, gorszym nastrojem i stresem. W miarę dobrze zarządzają równowagą życie-praca oraz wydajnością, ale potrzebują od pracodawcy większego zainteresowania i wsparcia w trudnych momentach” – podsumowują autorzy.
Zobacz także
„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka
„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski
„Stawiajmy granice i bądźmy paniami swojego czasu”. O potrzebie skupienia na sobie rozmawiamy z dr hab. Mirosławą Huflejt-Łukasik
Polecamy
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
Sara James porusza temat zdrowia psychicznego w najnowszym singlu. „Mam 15 lat i brak mi tchu” – śpiewa artystka
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
się ten artykuł?