Przejdź do treści

Przełom w farmakoterapii depresji. Od 1 lipca kosztowne leki są refundowane

Depresja lekooporna dotyka pół miliona osób w Polsce - Na zdjęciu kobieta podziwiająca Lizbonę HelloZdrowie
Od lipca 2023 r. tańsze i skuteczniejsze leczenie dla osób z depresją lekooporną / Źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od lipca pacjenci z depresją lekooporną skorzystają z najnowocześniejszej terapii esketaminą. Kosztowny lek będzie refundowany. „Można powiedzieć, że jest to przełom w farmakoterapii depresji, ponieważ esketamina działa szybko” – mówi prof. Agata Szulc, kierowniczka Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

Esketamina na liście refundacyjnej

1 lipca wszedł w życie nowy program lekowy obejmujący leczenie depresji lekoopornej esketaminą. „Był to jeden z trudniejszych procesów refundacyjnych. Trwał blisko 2 lata. Warto podkreślić, że to pierwszy w Polsce program lekowy w psychiatrii” – mówił Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, kierujący Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji. Poinformował, że program zaplanowano na dwa lata.

Esketamina donosowa została zarejestrowana w 2019 roku do leczenia depresji lekkopornej. Ze względu na specyficzne cechy substancji dostępność leczenia tym preparatem została obwarowana licznymi warunkami w nowym programie lekowym. To oznacza, że pacjenci będą musieli spełniać określone kryteria dopuszczające do udziału w terapii.

Z kuracji będą mogli skorzystać pacjenci, u których zostanie potwierdzony przez lekarza psychiatrę brak pozytywnych rezultatów terapii farmakologicznej co najmniej dwoma lekami antydepresyjnymi zastosowanymi w odpowiedniej dawce i przez określony czas.

„Terapia esketaminą ma mieć charakter towarzyszący farmakoterapii przyjmowanymi dotychczas przez pacjenta środkami antydepresyjnymi” – czytamy na stronie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyjaśniono, że podawanie esketaminy będzie odbywało się w trybie ambulatoryjnym, przez pierwszy miesiąc dwa razy w tygodniu, a przez pozostałych sześć miesięcy raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie w zależności od wskazań klinicznych i decyzji lekarza. „Po przyjęciu leku pacjent pozostaje przez 1,5 do 2 godz. pod nadzorem medycznym” — dodano.

Joanna Okuniewska

Tańsze i skuteczniejsze leczenie dla osób z depresją lekooporną

Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, poinformował, że skuteczność esketaminy u pacjentów z depresją lekooporną wynosi około 40 proc. Wyjaśnił, że „lek przede wszystkim naprawia i wpływa na połączenia nerwowe w układzie limbicznym, a szczególnie w hipokampie”.

Pojawiają się nowe połączenia nerwowe w mózgu, które zostały utracone przez pacjenta cierpiącego na depresję” — dodał.

Jednymi z najczęstszych objawów niepożądanych terapii tym lekiem są wzrost ciśnienia tętniczego, a także objawy psychomimetyczne i dysocjacyjne. Po przyjęciu leku nie można prowadzić pojazdów mechanicznych aż do ranka następnego dnia.

Refundacja esketaminy to szansa nie tylko na skuteczniejsze, ale też tańsze leczenie dla pół miliona osób w Polsce cierpiących na depresję lekooporną. Do tej pory miesięczny koszt terapii tym preparatem wynosił 25 tys. złotych. Zalecany czas trwania kuracji to 7-8 miesięcy, więc koszt pełnej terapii to 175-200 tys. zł.

„Można powiedzieć, że jest to przełom w farmakoterapii depresji, ponieważ esketamina działa szybko. Tymczasem leki stosowane do tej pory w depresji potrzebują czasu i odpowiedniego dawkowania. Żeby osiągnąć poprawę stanu psychicznego, trzeba poczekać. Zwykle od dwóch do czterech tygodni. Terapia z esketaminą może przynosić efekt bardzo szybko, dosłownie od razu, i to jest widoczne” – podkreśliła prof. Szulc, kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM.

 

Źródło: WUM

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?