Przejdź do treści

„Jestem pewna, że pacjenci miesiącami nie mają stawianej prawidłowej diagnozy”. W USA pojawiają się kolejne przypadki choroby, którą wielu lekarzy zna tylko z… Biblii

Na zdjęciu mikroskop- HelloZdrowie
Floryda obserwuje wzrost przypadków zachorowań na trąd źródło: GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy 54-letni mężczyzna z Florydy zjawił się w klinice dermatologicznej w Orlando z bolesną, plamistą wysypką, lekarze nie potrafili początkowo wskazać źródła jego choroby. Dopiero kilkukrotnie wykonane biopsje skóry przyniosły odpowiedź: 54-latek zachorował na trąd. To zdziwiło lekarzy, bo pacjent nie miał gdzie się zarazić tą chorobą.

Lekarz apeluje o czujność

O tym przypadku rozpisały się amerykańskie media. Wspomniany 54-latek nie podróżował, nie miał większego kontaktu z imigrantami z krajów endemicznych ani też z pancernikami dziewięciopaskowymi (zwierzęta te są nosicielami trądu i mogą przenosić chorobę na ludzi – red.) Jednak wyniki badań pokazały jednoznacznie, że choruje na trąd.  To przewlekła bakteryjna choroba zakaźna powodowana prątkiem Mycobacterium leprae.

Dr Rajiv Nathoo, dermatolog i dyrektor Kliniki Zaawansowanej Dermatologii i Chirurgii Kosmetycznej w Orlando, zaczął na podstawie tego przypadku podejrzewać, że centralna Floryda może być nieoczekiwanym siedliskiem trądu. Teraz ostrzega innych medyków, aby byli czujni na podobne przypadki w swoich okolicach.

Według nowego raportu opublikowanego przez Nathoo i jego zespół w czasopiśmie Emerging Infectious Diseases, Floryda zgłosiła jeden z najwyższych wskaźników trądu w Stanach Zjednoczonych. Jedna piąta wszystkich zgłoszeń w USA pochodzi z tego stanu. W 2020 r. zarejestrowano w sumie 159 nowych zakażeń.

Około 66 proc. przypadków zarejestrowanych w USA pochodzi od osób, które wyemigrowały z krajów endemicznych, natomiast około 34 proc. zostało nabytych lokalnie, co, według ekspertów, jest szczególnie niepokojące. Można bowiem przypuszczać, że i w Stanach trąd stanie się chorobą endemiczną, czyli taką, która jest stale obecna w populacji.

Kobieta

„Jestem pewna, że pacjenci miesiącami nie mają stawianej prawidłowej diagnozy”

Trąd rzadko występuje w Stanach Zjednoczonych. Jeśli już, to większość przypadków dotyczy ludzi, którzy podróżują do krajów o wysokim wskaźniku chorób lub którzy są narażeni na kontakt z pancernikami dziewięciopaskowymi, które przenoszą chorobę. Ale są przypadki, takie jak wyżej opisany, kiedy nie wiadomo, co spowodowało chorobę.

Mimo wszystko Nicole M lovine, główny epidemiolog szpitalny w University of Florida Health Shands Hospital uspokaja, że nie ma powodów do paniki.

„To naprawdę rzadkie przypadki” – podkreśliła.

Jednak Nathoo odkrył 15 przypadków trądu, które wystąpiły we wschodnim Orlando i hrabstwie Volusia w ciągu ostatnich pięciu lat. Czternastu z pacjentów nie podróżowało poza Stany Zjednoczone i żaden przypadek nie jest ze sobą w żaden sposób powiązany.

Dr Charles Dunn, autor badania i główny rezydent w Klinice Zaawansowanej Dermatologii i Chirurgii Kosmetycznej zauważa, że wśród lekarzy istnieje błędne przekonanie, że trąd występuje tylko u osób urodzonych za granicą lub tylko u osób narażonych na kontakt z pancernikami dziewięciopasmowymi.

Dlaczego postawienie właściwej diagnozy jest tak ważne? Nieleczona choroba może doprowadzić do trwałych uszkodzeń w obrębie skóry, rąk, nóg, oczu, stóp czy nerwów. Choroba jest uleczalna dzięki zastosowaniu terapii kombinowanej.

Jednak antybiotyki mogą nie rozwiązać takich problemów, jak uszkodzenie nerwów lub skóry u osób. Dzieje się to wtedy, kiedy diagnoza zostaje postawiona zbyt późno. A to zdarza się często, bo lekarze w USA nie mają do czynienia na co dzień z trądem.

Objawy choroby pojawiają się powoli, stopniowo, a samo zakażenie prątkami może być przez długi czas się nie ujawniać. Z tego powodu wiele osób nie wie, że ma do czynienia właśnie z trądem. Szacuje się, że od momentu zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów mija nawet… 20 lat!

„Jestem pewna, że pacjenci miesiącami nie mają stawianej prawidłowej diagnozy” – powiedziała lovine.

Tak było w przypadku 54 latka, który objawy kliniczne trądu miał przez pięć lat. Medycy, którzy zdiagnozują trąd, są zobowiązani do zgłoszenia przypadku do stanowego Departamentu Zdrowia w ciągu 24 godzin.

Objawy trądu są często bagatelizowane, po prostu dermatolodzy nie są czujni w tej sprawie – powiedziała dr Linda Adams, szefowa oddziału badań laboratoryjnych w National Hansen’s Disease Program – To nie jest pierwsza rzecz, o której myślą, gdy widzą zmiany skórne”.

Dużo szczęścia miał 20- latek z Teksasu, który pojawił się w klinice dermatologicznej w USA, bo zaniepokoiły go pierścieniowe zmiany skórne. Pojawiły się najpierw na prawej kostce, a następnie na innych obszarach ciała w okresie ostatnich trzech miesięcy. Pacjent skarżył się również na drętwienie, parestezje, niemożność pełnego wyprostowania palców, obustronne opadanie stopy oraz zmniejszone czucie temperatury na obszarze płytki nazębnej.

U mężczyzny, po wykluczeniu innych chorób, zdiagnozowano trąd. Mężczyzna przeniósł się do USA z Samoa, gdzie trąd nadal występuje endemicznie, cztery lata przed diagnozą.  Pacjent jest w terapii i przeszedł operację zdeformowanych ścięgien. Jego stan się poprawia.

Dominika Jeżewska i Anna Tajkiewicz, pomysłodawczynie akcji Daj Się Odsłonić

Trąd: co to za choroba?

Trąd, znany też jako choroba Hansena, jest  przewlekłą bakteryjną chorobą zakaźną powodowaną prątkiem Mycobacterium leprae.

Objawy trądu 

Najbardziej charakterystyczne objawy trądu to: 

  • nadwrażliwość skóry na dotyk, temperatury oraz ból;
  • zaczerwiona skóra;
  • utrata czucia w kończynach górnych i dolnych,
  • osłabienie mięśni, brak sił.

Trąd może powodować zdeformowanie ciała, szczególnie twarzy i kończyn. Objawy trądu to również zgrubienia i przebarwienia skóry, uszkodzenie błon śluzowych i układu nerwowego, a w efekcie  miejscowe zaburzenia czucia. Choroba atakuje osoby w każdym wieku, choć zauważono, że najwięcej osób choruje ok. 30 r.ż.  Na świecie jest ponad 3 mln chorych na trąd. W Polsce nie odnotowano na razie żadnego przypadku.

źródło: edition.cnn.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?