Polak odkrył nową metodę naprawy DNA. To szansa dla chorych na raka jajnika i piersi
Dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odkrył nieznany dotąd mechanizm naprawy DNA przez komórki. Jego badania mogą okazać się ratunkiem między innymi dla kobiet chorujących na raka jajnika lub piersi, ponieważ naprawa genów ma kluczowe znaczenie dla powstawania, a także terapii nowotworów.
Przełomowe odkrycie polskiego naukowca
Ludzkie DNA ma strukturę podwójnej helisy, co odkryło w 1953 roku dwóch angielskich badaczy James T. Watson i Frances H.C Crick. Kiedy obie nici tej helisy pękają jednocześnie, powoduje to znaczne uszkodzenia genetyczne. Zostało to już naukowo udowodnione, że takie uszkodzenia DNA mogą prowadzić do groźnych mutacji, które z biegiem czasu mogą być przyczyną rozwoju nowotworów.
Dr Bartłomiej Tomasik, związany z Zakładem i Kliniką Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, został uznany za współodkrywcę nieznanego wcześniej mechanizmu naprawy DNA. Polski naukowiec dokonał tego odkrycia razem z uczonymi z Uniwersytetu Harvarda. W badaniu pomogła im metoda CRISPR/Cas9, której twórcy w 2020 r. otrzymali Nagrodę Nobla.
Szansa dla chorych na raka
Artykuł badawczy o nowo zidentyfikowanym procesie naprawy pęknięć dwuniciowych w DNA, którego współautorem był dr Tomasik, został opublikowany w czasopiśmie „Nature Structural & Molecular Biology”.
„Artykuł powstał we współpracy z naukowcami z zespołu prof. Dipanjana Chowdhury’ego z Harvard Medical School oraz Dana-Farber Cancer Institute. Pracowałem w zespole Profesora w latach 2020-2021 w ramach stażu podoktorskiego realizowanego m.in. dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i programowi im. prof. Walczaka. Moją rolą w powyższej pracy było przede wszystkim wytworzenie stabilnych linii komórkowych w oparciu o technikę CRISPR/Cas9, pozwalającą na selektywną edycję genomu” – wyjaśnił dr Bartłomiej Tomasik, cytowany przez GUM.
Praca opisuje nieznany dotąd mechanizm naprawy pęknięć dwuniciowych w DNA, w który zaangażowane są białka DYNLL1, MRE11 oraz kompleks białkowy Shieldin. To przełomowe odkrycie ma głębokie implikacje dla zrozumienia i leczenia nowotworów.
Badacze zwracają uwagę na to, że opisany mechanizm może odgrywać istotną rolę u chorych leczonych inhibitorami PARP (polimeraz poli(ADP-rybozy)). Stosuje się je m.in. przy uszkodzeniach genów BRCA-1 związanych z rakiem piersi i jajnika.
RozwińDr Bartłomiej Tomasik na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest współkoordynatorem zespołu badawczego IDUB zajmującego się biologicznymi i fizycznymi aspektami promieniowania jonizującego oraz ich przełożeniem na praktykę kliniczną.
Źródło: gumed.edu.pl
Zobacz także
Katarzyna Grochola: Już nie jestem takim Kałasznikowem. Dziś podchodzę do siebie i tej choroby z łagodnością
Linda Evangelista po raz pierwszy o raku: „Myślałam, że mam z tym spokój już na całe życie”
„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
Marek Raczkowski ma nowotwór. „Koszty leczenia i operacji, której potrzebuję, są tak wysokie, że przekraczają moje dochody”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Nie żyje 24-letnia influencerka Bella Bradford. Na jej profilu pojawiło się pośmiertne pożegnanie
się ten artykuł?