Przejdź do treści

Pigułka jak intensywny trening? Naukowcy na drodze leku, który może pomóc osobom z otyłością

Na zdjęciu młoda kobieta w stroju sportowym, wyginająca się podczas ćwiczeń - HelloZdrowie
Otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Otyłość może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Dlatego od lat naukowcy starają się znaleźć remedium na ten globalny problem. Na rynku medycznym istnieją specyfiki, które mogą być wsparciem dla osób z nadmierną masą ciała, przy założeniu, że będą one prowadzić zdrowy styl życia i regularnie ćwiczyć. Naukowcy z Florydy opracowali lek, który działa zgoła inaczej. 

Przyspiesza metabolizm, redukuje wagę

Bez aktywności fizycznej, bez codziennej dawki ruchu – po prostu połykasz pigułkę i chudniesz. Jak to możliwe? Preparat, który pozwala na spalanie tłuszczu tak, jak podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych, został opracowany przez naukowców z Florydy. Na razie przetestowali go na myszach. Jest szansa, że w przyszłości ten lek mógłby pomóc osobom borykającym się z dużą nadwagą lub otyłością.

Chodzi o substancję SLU-PP-332. Zaliczana jest do tzw. farmakologicznych mimetyków ćwiczeń, przyspieszających metabolizm, a w efekcie utratę wagi. Substancja ta powoduje w mięśniach takie zmiany, jakie zachodzą w wyniku intensywnego treningu wytrzymałościowego. Po prostu imituje fizjologiczne reakcje organizmu, które są wywoływane przez aktywność fizyczną.

„Ten związek działa tak, jakby mówił mięśniom szkieletowym, aby dokonały takich samych zmian, jakie obserwujemy w wyniku treningu wytrzymałościowego” – tłumaczy prof. farmacji Thomas Burris.

To szansa dla osób starszych i chorych

Naukowcy testowali lek na myszach przez 28 dni. Wyniki z eksperymentu opublikowano w magazynie „Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics„. Jak tłumaczą, w swoich badaniach skupili się na receptorach estrogenowych (ERR), które znajdują się w tkankach o wysokim zapotrzebowaniu na energię. Pod wpływem aktywności fizycznej poziom ERR rośnie. Taki sam efekt u myszy wywołał właśnie lek SLU-PP-332.

„Kiedy podaje się ten lek myszom, widać, że metabolizm całego organizmu opiera się na spalaniu kwasów tłuszczowych, podobnie jak dzieje się u ludzi, kiedy poszczą lub ćwiczą” – mówi prof. Burris.

Naukowcy zauważyli, że w ciągu dwóch godzin od podania preparatu myszom, ich mięśnie przestawiły się na spalanie większej ilości tłuszczów, tak jak w przypadku długotrwałych ćwiczeń. Miesiąc później efekty tej zmiany stały się widoczne. Gryzonie spożywały taką samą ilość pokarmu i nie były bardziej aktywne niż zwykle, a mimo to ich masa tłuszczowa zmniejszyła się po leczeniu SLU-PP-332.

„Zużywały więcej energii po prostu żyjąc” – wyjaśnił prof. Burris.

Ten eksperyment daje dużą nadzieję na walkę z otyłością wśród ludzi. Lek mógłby także pomóc chorym z cukrzycą lub osobom starszym, których organizm słabiej reaguje na ćwiczenia.

„Farmakologiczna aktywacja ERR może być skuteczną metodą leczenia zespołu metabolicznego i otyłości” – sugerują badacze.

Teraz chcą przetestować lek na innych zwierzętach. Przed naukowcami kolejne badania dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa leku. Póki co, nie zarejestrowano skutków ubocznych.

źródła: jpet.aspetjournals.org, sciencealert.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?