Dwie kobiety nosiły w sobie ten sam zarodek. Było to możliwe dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu
Derek jest pierwszym w Europie, a drugim na świecie dzieckiem, które na etapie embrionalnym nosiły dwie kobiety. Było to możliwe dzięki technice wspomaganego rozrodu, tzw. Invocell. „To tańsza metoda o 40 proc. od konwencjonalnego zapłodnienia in vitro” – zauważa biolog Felipe Gallo.
Invocell: co to za metoda?
Na początku listopada 2023 roku odbył się pierwszy taki poród w Europie. Noworodek urodził się zdrowy, o wadze 3,3 kg. Wówczas 27-letnia Azahara i 30-letnia Estefania nosiły w sobie zarodek na pierwszym etapie ciąży. Na to rozwiązanie partnerki zdecydowały się ze względów emocjonalnych.
Jak mówi Felipe Gallo, biolog i dyrektor laboratorium Juaneda Fertility Center na Majorce, to sprawiło, że mogły one „dzielić doświadczenie macierzyństwa”. Było to możliwe dzięki nowej technice wspomaganego rozrodu, tzw. INVOcell. Metoda ta, „pozwala na zajście w ciążę w bardziej naturalny sposób, bez potrzeby uciekania się do laboratoryjnego inkubowania zewnętrznego, gdyż pierwsze dni rozwoju embrionalnego odbywają się w ciele kobiety„.
„Wybraliśmy oocyty (komórki dające początek komórkom jajowym) od pacjentki numer jeden i połączyliśmy je z nasieniem pozyskanym z banków nasienia w Sewilli i Kraju Basków, a następnie umieściliśmy w kapsułce INVOcell, którą wprowadziliśmy pod szyjkę macicy drugiej pacjentki. Tam pozostały cztery dni – do czasu, kiedy uformowały się zarodki” – relacjonował Gallo w rozmowie z „Diario de Mallorca”.
Działa jak inkubator
Dalej biolog wyjaśnił, że INVOcell jest małym urządzeniem, który działa jak inkubator.
„Umieszcza się w nim komórki jajowe i nasienie, a następnie wprowadza do pochwy kobiety. Składa się ono z dwóch części: kapsułki umieszczanej pod szyjką macicy i elementu zapobiegającego przesuwaniu się lub wypadnięciu urządzenia” – zobrazował.
Jeżeli przyszłe matki zdecydują się współdzielić ciążę, partnerka nosząca INVOcell piątego dnia przekazuje jeden z wybranych, uformowanych zarodków w fazie blastocysty swojej partnerce. Zostaje on w niej i rozwija się już do czasu porodu.
„W ten sposób obie kobiety dzielą noszenie embriona w swoich macicach” – podkreślił Gallo.
Zauważa także, że to rozwiązanie jest tańsze od tradycyjnego zapłodnienia in vitro o 40 proc. Kapsuła ma wymiary ok. 2,5 na 4,5 cm. Większość kobiet nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas noszenia INVOcell.
RozwińINVO Bioscience Invocell został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).
Pierwsze dziecko, które przyszło na świat za pomocą tej metody, to Stetson. Chłopiec ten urodził się w 2018 roku. Jego matkami są pochodzące z USA Ashleigh Coulter i Bliss Coulter.
źródło: invocell.com, PAP, tvn24
Zobacz także
„W Wietnamie urodził się chłopczyk ze spiralą w rączce” – piszą media. Czy to możliwe? Mamy odpowiedź ginekologa
„Dźwięk, który wtedy usłyszałem zapamiętam na całe swoje życie”. Policjant uratował życie 11-dniowemu dziecku
Cesarskie cięcie czy poród siłami natury? „Nie mamy prawa oceniać wyboru kobiety”
Polecamy
Usuwanie macic kobietom po 30., by „czuły, że mają limit czasowy na ciążę”. Tak polityk chce walczyć ze spadkiem urodzeń
„Kiedy ludzie pytają: ’17 lat razem razem i wciąż nie macie dzieci?’. Po prostu pokażę im to”. Jej ciało przeszło dużo, a serce jeszcze więcej
Jennifer Lawrence jest w ciąży. Aktorka spodziewa się drugiego dziecka. Ma za sobą również dwa poronienia
Melania Trump zabiera głos w sprawie aborcji: „Chcę decydować o tym, co zrobię ze swoim ciałem”
się ten artykuł?