Przejdź do treści

Jędrzej Wise i Błażej Król w przejmującej balladzie konfrontują się z problemem zdrowia psychicznego wśród młodzieży

Na zdjęciu Błażej Król w cierniowej koronie- HelloZdrowie
Błażej Król wystąpił w emocjonalnych "Tabletkach" źródło: screen z YT
Podoba Ci
się ten artykuł?

Coraz więcej dzieci i młodzieży doświadcza kryzysu psychicznego. Jędrzej Wise i Błażej Król stworzyli utwór „Tabletki”, w którym podejmują tę tematykę. Wise chciałby, aby młody odbiorca borykający się z problemami zdrowia psychicznego szukał pomocy i wsparcia. „Pamiętaj, że szukanie pomocy nie jest słabością a odwagą i prawdopodobnie najlepszą decyzją w twoim życiu”- zwraca się do młodego słuchacza.

„Nie mów nikomu, bo będzie wstyd”

“Tabletki” to drugi singiel z nadchodzącej drugiej solowej płyty Jędrzeja Wise. Bezkompromisowy artysta do tego numeru zaprosił Błażeja Króla. Przejmująca ballada w wykonaniu m.in. tego duetu podejmuje tematykę zdrowia psychicznego i jest adresowana do młodych osób, które są w kryzysie psychicznym.

„Wenlafaksyna, Escitalopram
Paroxetyna mi daj
Duloksetyna, Klomipramina
Benzopiaminy mi daj”

Od tej wyliczanki leków przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych zaczyna się utwór.  Słychać bezradność i rezygnację. Dalej słyszymy:

„Zapomniane dzieci
Z rozbitych domów
Nie mów nikomu, bo będzie wstyd
Traumy i lęki
Jemy tabletki
My chcemy po prostu żyć”

Jędrzej Wise we wpisie pod teledyskiem na YouTube przyznał, że sam jest osobą bardzo doświadczoną przez los i  zmagał się problemami natury psychicznej. Dlatego też „Tabletki” uważa, za jeden z najważniejszych utworów w swojej karierze. Chciałby, aby młodzi słuchacze mogli odnaleźć siebie w piosence i wiedzieli, że nie są osamotnieni w walce o lepsze jutro.

„Jestem najlepszym tego przykładem, że może być lepiej i że tak długo jak istnieje kolejny dzień to wszystko może się zdarzyć” – podkreślił. „Walczcie o swoje marzenia!” – dodał.

W klipie oprócz Jędrzeja Wisa i Błażeja Króla wystąpili aktorzy i aktorki: Inez Waszkiewicz, Arman Galstyan, Natalia Sierzputowska, Mateusz Klimek. Wszyscy mają na sobie cierniowe korony, które można interpretować jako dręczące myśli, które osobom w kryzysie psychicznym nieustannie robią „dziury w głowie”.

„Wideo, jest tworem artystycznym i własną interpretacją walki z samym sobą. Nie miałem zamiaru nikogo urazić ani obrażać uczuć religijnych kogokolwiek”- zaznaczył Wise.

Kadr ze spotu "Powiedz to na głos"

„Kryzys to nie słabość. Można zwariować i sięgać po pomoc”

Jędrzej Wise, cytowany przez portal Strefa Music Art, ma nadzieję, że jego utwór zainicjuje potrzebną dyskusję o zdrowiu psychicznym.

Życzyłbym sobie, żeby “Tabletki” uzdrowiły naszą planetę albo chociaż uwolniły nas od cierpienia. Wiem, że to niemożliwe. Gdybyśmy pomogli choć jednej osobie, byłoby wspaniale. Jestem artystą i jak wielu innych artystów, mam swój środek przekazu. Bywa, że obce są mi inne mechanizmy. Chciałbym, aby “Tabletki” trafiły do kogoś, kto by mnie pokierował, powiedział, co mogę zrobić więcej. Chcę działać. Nie wiem jak!” – mówi o singlu “Tabletki” Wise

Pod koniec ballady artyści wypowiadają te słowa:

„Zaburzenia psychiczne dotyczą co czwartej osoby w Polsce. Nie bądźmy obojętni. Kryzys to nie słabość. Można zwariować i sięgać po pomoc”- mówi Jędrzej Wise

„Osoby doświadczające kryzysu psychicznego są wśród nas i jest ich wiele. Nauczmy  się, że zaburzenia psychiczne to nic dziwnego. Można zwariować i żyć normalnie”- przekonuje Błażej Król

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Potrzebujesz pomocy? Nie wahaj się, zadzwoń!

Zarówno w teledysku jak i w opisie pod nim na YouTube widzimy serię pomocowych numerów, na które można zadzwonić będąc w kryzysie.

„Jeżeli szukasz pomocy i wali się Tobie świat, możesz zadzwonić na jeden z poniższych numerów. Pamiętaj, że szukanie pomocy nie jest słabością a odwagą i prawdopodobnie najlepszą decyzją w Twoim życiu!”- czytamy.

  • Telefon zaufania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę 116 111 (24h)
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, psychologicznym czy prawnym 116 123
  • Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222 (24h)
  • Antydepresyjny Telefon Zaufania (22) 484 88 01
  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciwko Depresji (22) 594 91 00
  • Telefon zaufania dla dzieci 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800121212

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?