Przejdź do treści

Dlaczego po czerwonym winie boli głowa? Naukowcy odkryli, że winny jest jeden składnik

Kobieta z kieliszkiem wina
Naukowcy odkryli, że za ból głowy po wypiciu nawet niewielkiej ilości czerwonego wina odpowiada kwercetyna/ fot. Cottonbro/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kalifornijscy naukowcy sprawdzili, dlaczego nawet po niewielkiej ilości czerwonego wina może boleć nas głowa. Jak wskazali, prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to jeden z flawonoidów obecnych w winie – kwercetyna. „W końcu jesteśmy na dobrej drodze do wyjaśnienia tej tysiącletniej tajemnicy. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie tego na ludziach, u których te bóle głowy występują” – mówi współautor badania prof. Morris Levin.

Dlaczego po czerwonym winie boli głowa?

Naukowcy z University of California w Davis postanowili rozwikłać zagadkę i dowieść, dlaczego może nas boleć głowa nawet po wypiciu niewielkiej ilości czerwonego wina. Wyniki badania opublikowali w czasopiśmie „Scientific Reports”. Eksperci twierdzą, że winny jest jeden z flawonoidów zawartych w składzie czerwonego wina, konkretnie kwercetyna. Występuje ona naturalnie w winogronach i odpowiedzialna jest m.in. za kolor gron. Jak jednak zaznaczają specjaliści, w połączeniu z alkoholem może zaburzać zdolność do jego trawienia, co prowadzi do bólu głowy, migren, nudności i uderzeń gorąca nawet w 30 minut do 3 godzin po spożyciu.

„Gdy kwercetyna trafia do naszego krwiobiegu, ulega przemianie w glukoronid kwercetyny. W tej postaci blokuje metabolizm alkoholu” mówi współautor pracy, prof. Andrew Waterhouse z UC Davis Departament of Viticulture and Enology w rozmowie z BBC News.

Co ważne, może to dotyczyć w szczególności osób, u których ból głowy czy zaczerwienienie twarzy pojawiają się po wypiciu każdego innego rodzaju alkoholu. Kwercetyna jako bioaktywny związek roślinny o działaniu antyoksydacyjnym występuje bowiem w różnych gatunkach warzyw i owoców.

„Nasza hipoteza stanowi, że podatne osoby, które spożywają wino zawierające znaczące ilości kwercetyny, mogą odczuwać ból głowy, szczególnie jeśli mają skłonności np. do migreny” wyjaśnia kolejny współautor pracy, neurolog, prof. Morris Levin, szef Headache Center przy University of California w San Francisco.

"Czerwone wino jest dobre na krew" - mit czy prawda? Odpowiadają eksperci z Dietetyki #NieNaŻarty

Co wpływa na ilość kwercetyny z winie?

Naukowcy zauważają, że nie każde wino wywoła w organizmie podobne skutki. Jak podkreślają, produkcja kwercetyny jest zależna od nasłonecznienia, więc winorośle rosnące w cieplejszym klimacie będą zawierać jej duże ilości. Prof. Andrew Waterhouse wskazuje, że w ten sposób powstają droższe wina, które pochodzą z mniejszych upraw o drobniejszych liściach, dzięki czemu otrzymują większą ilość światła słonecznego. Z tego powodu będą one częściej wywoływać ból głowy w porównaniu z winami tańszymi produkowanymi z odmian o dużych liściach i sporym zagęszczeniu.

„Kwercetyna powstaje w winogronach w odpowiedzi na światło słoneczne. Jeśli uprawia się winogrona na nasłonecznionych stokach, jak choćby gatunek cabernet w kalifornijskiej Napa Valley, można otrzymać wina ze znacznie, nawet 5-krotnie powiększonym jej poziomem” dodaje Waterhouse.

Autorzy badania tłumaczą, że poziom kwercetyny może różnić się także przez wzgląd na inne czynniki, takie jak rodzaj produkcji czy etapy dojrzewania. Jak wskazują, potrzebne są dalsze testy nad związkami czerwonego wina, które odpowiedzialne są za występowanie bólu głowy po jego wypiciu.

„Sądzimy, że w końcu jesteśmy na dobrej drodze do wyjaśnienia tej tysiącletniej tajemnicy. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie tego na ludziach, u których te bóle głowy występują” mówi prof. Morris Levin.

I zapowiada również dalszy etap badań z udziałem ludzi, u których występują powyższe objawy po wypiciu wina.

„Potencjalnie będzie mogło to pomóc osobom pijącym czerwone wino w wybieraniu tych win, które rzadziej powodują bóle głowy, a producenci win będą mogli wykorzystać nasze badania do zmniejszania poziomu kwercetyny” dodaje Levin.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?