Gwyneth Paltrow o objawach perimenopauzy: „To dla mnie niezły rollercoaster”
Gwyneth Paltrow zaapelowała do kobiet, by nie wstydziły się głośno mówić o objawach perimenopauzy. „To dla nas po prostu kolejny rozdział (…) Nie ma tu nic do ukrycia” – podkreśliła 51-letnia aktorka.
„Jestem w okresie okołomenopauzalnym”
Gwyneth Paltrow we wrześniu skończyła 51 lat. Aktorka przyznała, że przechodzi właśnie perimenopauzę i mierzy się z wieloma zmianami w swoim ciele. Jak podkreśliła w rozmowie z „People”, jest wdzięczna za to, że w ostatnich latach doszło do przełamania tabu, jakim była menopauza. Dzięki temu lepiej rozumie, czego doświadcza.
„Cieszę się, że nastąpiła duża zmiana w kulturze i kobiety teraz o tym mówią. W pokoleniu mojej matki tak nie było” – mówiła.
Czas perimenopauzy trwa u kobiet często przez kilka, a nawet kilkanaście lat. W tym okresie doświadczają wielu symptomów, które spowodowane są wahaniem hormonów. Są to m.in. uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy, bezsenność i nieregularne miesiączki. Paltrow w rozmowie z magazynem postanowiła udzielić rad kobietom, które mają podobne objawy.
„Jestem w okresie okołomenopauzalnym, więc jest to dla mnie niezły rollercoaster. Moja najlepsza rada jest taka, że każda kobieta powinna naprawdę zastanowić się nad tym, co jest dla niej najlepsze” – wyjaśniła.
Paltrow dodała, że w tym czasie postanowiła skupić się przede wszystkim na zmianie swojego menu. Jak dodała, odpowiednia dieta pozwala jej na złagodzenie niektórych symptomów.
„To dla nas po prostu kolejny rozdział”
Gwyneth Paltrow wyznała, że pierwsze objawy perimenopauzy zauważyła u siebie w okolicach 45 r.ż. Wtedy zaobserwowała zmiany w ciele i huśtawkę nastroju. Czuła się nieswojo z tym, że nie miała z kim porozmawiać przez co przechodzi.
„Pomyślałam sobie, że to dziwne, że nie mam gdzie się zwrócić, żeby dowiedzieć się, czy wszystko przez co przechodzę, jest normalne. Teraz kobiety starają się więcej mówić na ten temat” – zauważała.
Założycielka marki Goop dodała, że kobiety nie powinny wstydzić się menopauzy, lecz głośno o niej mówić. W ten sposób pomogą innym kobietom poradzić sobie ze zmianami i zrozumieć, że jest to jedynie proces przejściowy.
„Dostępnych jest wiele świetnych opcji, niezależnie od tego, czy jest to HTZ, czy suplementy, ale cieszę się, że wszyscy o tym mówią. To dla nas po prostu kolejny rozdział. Nie ma tu nic do ukrycia” – podsumowała Paltrow.
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie
KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.
Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.
Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.
Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać ją w formie PDF-a.
Zobacz także
„Menopauza to nie pauza od życia, to wreszcie czas dla samej siebie”. Po 50-tce zmieniły swoje życie, by zawalczyć o siebie na nowo
„Menopauzę trzeba 'odczarować’ i po prostu o niej mówić”. Mówi dr Julita Czernecka, socjolog, współtwórczyni raportu „Menopauza to nie pauza”
„Atrofia pochwy to stała towarzyszka menopauzy”. Skąd się bierze suchość pochwy i jak sobie z nią poradzić, mówi prof. Paweł Miotła
Polecamy
Tu hormonalna terapia będzie bezpłatna. To przełom dla wszystkich kobiet w okresie menopauzy
Menopauza może wywołać zaburzenie funkcji poznawczych. Wiadomo, jak temu przeciwdziałać
Menopauza obniża odporność. „Nie jesteśmy wobec tego bezsilne” – przekonuje dietetyczka
Gorąco, sucho, emocjonalnie. Joanna Kuzdak i Maciej Korzeb o wspólnym przeżywaniu jej menopauzy
się ten artykuł?