Menopauza a seksualność. Co zrobić, żeby życie intymne nadal było udane?
Globalne badanie postaw i zachowań seksualnych (GSSAB), w którym udział wzięły 13 882 kobiety w wieku od 40. do 80. lat, wykazało, że 26-48 proc. respondentek nie jest zainteresowanych seksem, a 18-41 proc. ma trudności z osiągnięciem orgazmu. To pokazuje, że prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego w czasie transformacji menopauzalnej oraz po niej jest dużym wyzwaniem, ale nie niemożliwym do zrealizowania. Jak zwiększyć libido w czasie menopauzy i jak je podnieść po menopauzie? Co zrobić, żeby życie seksualne w dojrzałym wieku było udane?
Menopauza a libido. Dlaczego nie masz ochoty na seks?
Menopauza wpływa na wiele obszarów w życiu kobiety, jednym z nich jest aktywność seksualna. W tej sferze pojawia się dużo trudności. Wiele kobiet po 40. i po 50. roku życia skarży się na brak ochoty na współżycie. To sygnał alarmowy, że organizm nie funkcjonuje tak, jak trzeba. Jak wynika z raportu „Menopauza to nie pauza”, przygotowanego na zlecenie marki Jasnum przez instytut badawczy Zymetria (2022 r.), problemy z podnieceniem seksualnym deklaruje aż 43 proc. kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Jakie procesy zachodzą w tym czasie, że tak negatywnie odbijają się na libido? Oto główni winowajcy:
- spadek poziomu estrogenów i progesteronu,
- wygaszanie czynności jajników,
- wzrost androstendionu i testosteronu.
Powyższe przemiany zachodzące w organizmie kobiety odbijają się negatywie na sferze seksualnej. Mają też wpływ na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Poza tym zmiany hormonalne powodują także:
- suchość pochwy,
- zmniejszenie ukrwienia tkanki okołopochwowej,
- zmiany w układzie moczowym,
- różnice w wyglądzie ciała: pojawia się utrata sprężystości skóry, dodatkowe kilogramy w okolicy bioder i piersi, cellulit,
- problemy psychiczne: kobiety skarżą się na utratę atrakcyjności, czują lęk spowodowany przemijaniem.
Kobiety po 50. roku życia zaczynają mieć także problemy ze zdrowiem. Nietrzymanie moczu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca, objawy osteoporozy… to tylko niektóre z nich. Nie ciesząc się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, trudno mieć ochotę na seks. Czasem też po latach wspólnego życia do sypialni wkrada się rutyna, a w małżeństwach rówieśniczych dochodzi problem andropauzy u mężczyzny.
Czy wiesz cokolwiek na temat menopauzy?
Seks po menopauzie utrudnia także fizjologia
Aż 94 proc. dojrzałych pań w wieku pomenopauzalnym przyznaje, że ma obniżone libido i uważa, że z tym trzeba się pogodzić. I rzeczywiście, do pewnych przemian na poziomie fizjologicznym oraz anatomicznym dochodzi niezależnie od naszej woli. Mowa tutaj m.in. o:
- zmniejszeniu elastyczności ścian pochwy,
- zmniejszeniu wielkości warg sromowych większych,
- zmniejszeniu rozmiarów łechtaczki i jej wrażliwości na bodźce,
- obniżeniu napięcia mięśni miednicy,
- zmniejszeniu piersi oraz mniejszym obrzmieniu podczas fazy podniecenia,
- zmniejszeniu wrażliwości na bodźce brodawki i aureoli sutka.
Jak zwiększyć libido w okresie menopauzy?
Na szczęście seks w czasie menopauzy nie musi oznaczać dyskomfortu lub bólu. Nadal możesz się nim cieszyć, niezależnie od wieku. Dostępne są bowiem produkty oraz terapie, które złagodzą uciążliwe objawy i spowodują, że znów będziesz mogła czerpać przyjemność ze zbliżeń. Są to:
- estrogen w postaci kremów, tabletek, żeli czy krążków, stosowany bezpośrednio do pochwy albo na srom. Da tkankom miękkość, elastyczność i nawilżenie,
- lubrykanty lub środki nawilżające, dzięki którym podczas seksu nie będziesz odczuwała dyskomfortu,
- HTM (hormonalna terapia menopauzalna, zwana też HTZ – zastępczą), która złagodzi uderzenia gorąca, zawroty głowy, zły nastrój.
Menopauza a popęd seksualny. Dobre nawyki
Kłopoty z libido w czasie menopauzy wcale nie oznaczają, że powinnaś zrezygnować z seksu. Wręcz przeciwnie! Dobrze by było, abyś mogła cieszyć się seksem jak najdłużej. Aktywność seksualna jest nie tylko przyjemnością. Udowodniono, że częste uprawianie seksu poprawia odporność organizmu oraz redukuje stres. Dlatego warto o swoich problemach porozmawiać z ginekologiem lub seksuologiem. Specjalista da ci wskazówki, jak masz postępować, żeby brak ochoty na współżycie po 50. był jedynie przykrym wspomnieniem. Co jeszcze pozytywnie wpłynie na intymną relację z partnerem? Oto nasze propozycje:
- rezygnacja z alkoholu, papierosów, innych używek,
- stosowanie wartościowej diety pozbawionej wysoko przetworzonej żywności,
- stosowanie suplementów zawierających fitoestrogeny, czyli naturalne hormony roślinne o podobnym działaniu do estrogenów,
- suplementacja probiotykami, zwłaszcza zawierającymi bakterie z grupy Lactobacillus, które pomogą utrzymać równowagę mikrobiologiczną i odpowiednie pH pochwy,
- uzupełnienie jadłospisu o afrodyzjaki: kapary, seler, ostrygi, żeń-szeń,
- unikanie stresu, wprowadzenie medytacji i technik relaksacyjnych,
- zadbanie o regularną aktywność fizyczną,
- wprowadzenie ćwiczeń mięśni dna miednicy, tzw. ćwiczeń mięśni Kegla.
Czy jesteś zadowolona ze swojego życia erotycznego?
Jak podnieść libido w menopauzie? Rozmawiaj ze swoim partnerem
Zmiany, jakie zachodzą w organizmie podczas menopauzy, to jedna sprawa, ale pamiętaj, że nie zbudujesz bliskiego, intymnego związku, szukając źródeł problemu jedynie w swojej dojrzałości. Seksualność opiera się na zaufaniu oraz ciepłej relacji z partnerem. Bez tych czynników udany seks może się okazać niemożliwy. Co zatem zrobić, aby wzmocnić płomień pożądania w związku?
- Prawienie komplementów. Powiedz partnerowi, że jest przystojny, że wciąż podoba ci się jego ciało. Niech wie, że czujesz się przy nim dobrze i bezpiecznie. Pamiętaj, że nie tylko kobiety pragną pochwał. Mężczyźni także tego potrzebują, chociaż nie mówią o tym tak otwarcie, jak my.
- Codzienna doza romantyzmu i czułości. W natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o tym, że są rzeczy ważniejsze niż punktualnie ugotowany obiad czy perfekcyjnie posprzątane mieszkanie. Nie zapominaj o tym, że warto się przytulić do partnera, tak po prostu, bez okazji, na pożegnanie dać mu całusa, a podczas oglądania filmu trzymać go za rękę.
- Rozmawianie o seksie. To, co dzieje się w sypialni, często wprawia nas w zakłopotanie i przez to wstydzimy się rozmawiać o seksie na co dzień, a to bardzo duży, często popełniany błąd. Rozmawiajcie o swoich uczuciach, o tym, co was podnieca, a co wam przeszkadza. Nie dość, że dzięki temu poznacie lepiej swoje potrzeby, to jeszcze nadacie pikanterii codzienności.
Te z pozoru prozaiczne rady mogą zupełnie odmienić twoje życie intymne po menopauzie. Skupiając się bowiem na leczeniu dolegliwości, szukając doskonałych rozwiązań w aptekach i u lekarzy, często zapominamy o rzeczach oczywistych. A może to właśnie na nich warto zbudować fundament udanego związku oraz życia seksualnego po klimakterium?
Krótka Instrukcja. O Menopauzie zawiera w sobie nie tylko ogrom wiedzy, ale także historie kobiet takich jak ty, które doświadczyły spadku libido w wyniku drastycznego zmniejszenia stężenia estrogenów w organizmie. Zajrzyj do niej, a przekonasz się, że menopauza to tak naprawdę nie jest brzemię, tylko kolejna przygoda, następny etap życia, i że nie tylko ty musisz w niego w końcu wkroczyć.
Bibliografia:
- Rapa D., Tomasz P., Wpływ hormonalnej terapii zastępczej na jakość życia seksualnego kobiet po menopauzie, Nowa Medycyna, 2002.
- Oleszczuk T., Augustyn-Protas A., O menopauzie, czego ginekolog ci nie powie, Wydawnictwo Pascal, 2023.
- McCall D., Menopauzing czyli nowy początek, Wydawnictwo Buchmann, 2023.
Zobacz także
„Jeśli kobieta skarży się, że ma duże potrzeby, to znaczy, że nie ma jak ich realizować”. Seksuolożka o wysokim libido u dojrzałych kobiet
„Kochanie, muszę ci coś powiedzieć…”. Jak rozmawiać z partnerem o seksie?
„Atrofia pochwy to stała towarzyszka menopauzy”. Skąd się bierze suchość pochwy i jak sobie z nią poradzić, mówi prof. Paweł Miotła
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
„Zacisnąć zęby i przetrwać”. Kasia Koczułap wymienia, co słyszą kobiety, kiedy mówią, że seks je boli
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
Medroxy: „Ludzie mają mnóstwo ohydnych określeń na to, co robimy i kim jesteśmy, a ja chcę, żeby wiedzieli, że praca seksualna to mój wybór”
Fundacja Avalon odkrywa kolejne karty VI Konferencji Sekson. Czeka na nas masa atrakcji!
się ten artykuł?