Przejdź do treści

Damska prezerwatywa – mniej popularny odpowiednik męskiego kondomu

Damska prezerwatywa – mniej popularny odpowiednik męskiego kondomu Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Antykoncepcja barierowa i należące do niej prezerwatywy dla mężczyzn to wciąż najbardziej popularna metoda zapobiegania ciąży w Polsce. Mało kto jednak wie, że na rynku dostępne są także ich odpowiedniki dla kobiet. Damska prezerwatywa jest w pełni bezpiecznym i łatwym w użyciu środkiem antykoncepcyjnym, który zapobiega także przenoszeniu chorób drogą płciową. Jak wygląda prezerwatywa damska? W jaki sposób ją zakładać?

Co to jest damska prezerwatywa? 

Damska prezerwatywa, znana także pod nazwą femidom lub femidons (z j. angielskiego), to rodzaj antykoncepcji barierowej, która jest kobiecym odpowiednikiem męskiego kondomu. Choć po raz pierwszy zaproponowana została przez duńskiego lekarza Lasse Hessela już w połowie lat 80., zatwierdzona do sprzedaży w 1993 roku, a w 2009 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła drugą jej generację, damska prezerwatywa wciąż nie jest zbyt popularna w Polsce. 

Jak wygląda femidon? To wykonana z cienkiego poliuretanu (tzw. generacja F1), syntetycznego nitrylu (tzw. generacja F2) lub lateksu rurka z pierścieniem wewnętrznym zamkniętym na końcu, a na drugim zakończona pierścieniem zewnętrznym. Prezerwatywy damskie przypominają ich męskie odpowiedniki, ale są od nich znacznie większe, umieszcza się je bowiem w pochwie.

Antykoncepcja niehormonalna – przegląd dostępnych metod; na zdjęciu całująca się para- Hello Zdrowie

Jak używać prezerwatywy damskiej? 

Prezerwatywa damska jest jednorazowym środkiem antykoncepcyjnym zaliczanym do antykoncepcji mechanicznej (inaczej barierowej), co oznacza, że stanowi ona fizyczną przeszkodę, która uniemożliwia przedostanie się plemników do kanału szyjki macicy. Aby zwiększyć jego skuteczność, femidon można pokryć lubrykantem zawierającym środek plemnikobójczy. Warto dodać, że w przeciwieństwie do męskiej prezerwatywy, jej damski odpowiednik może zostać zaaplikowany nawet na osiem godzin przed stosunkiem. 

Damska prezerwatywa zabezpiecza nie tylko przed zajściem w ciążę, ale także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz przed zakażeniami, do których dochodzi przez bezpośredni kontakt. To dlatego szczególnie rekomendowana jest jako skuteczny środek wspierający działania międzynarodowych organizacji w ochronie przed zakażeniami wirusem HIV w krajach ubogich.

para całująca się

Jak zakładać damską prezerwatywę krok po kroku 

Skuteczność prezerwatywy damskiej w dużej mierze zależy od jej prawidłowego założenia. Jak zatem to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku: 

  1. Wyjmij prezerwatywę z opakowania i uciśnij jej wewnętrzny krążek. 
  2. Będąc w pozycji leżącej – tak bowiem najłatwiej założyć femidon – umieść go głęboko w pochwie. 
  3. Rozwiń resztę prezerwatywy, wysuwając zewnętrzny krążek w taki sposób, aby zakrył część warg sromowych. 
  4. Po stosunku delikatnie usuń prezerwatywę, wsuwając palec po jej zewnętrznej ściance i ściskając pierścień wewnętrzny. 

Jeżeli nadal masz wątpliwości jak prawidłowo założyć femidon, możesz obejrzeć filmy instruktażowe, które dostępne są w Internecie m.in. na stronach producentów.

Jakie prezerwatywy wybrać?/Getty Images

Gdzie kupić damską prezerwatywę? 

Damskie prezerwatywy nie są tak popularne, jak męskie kondomy. Wynika to m.in. z niezbyt łatwej ich aplikacji, a także z ceny. Za opakowanie zawierające pięć sztuk trzeba bowiem zapłacić ok. 90 zł, a co więcej nie kupisz jej w tak wielu sklepach, jak w przypadku męskiego odpowiednika. Femidony dostępne są niemal wyłącznie w aptekach internetowych, a sporadycznie także w stacjonarnych oraz w sklepach z artykułami erotycznymi. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.unaids.org/en/resources/presscentre/pressreleaseandstatementarchive/2014/november/20141118_PR_WAD2014report [dostęp 11.01.2024]. 
  2. Technical issue brief. The female condom is safe and effective, USAID From The American People. 
  3. Zdrojewicz Z., Świerczyńska E., Prezerwatywy – historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska 2009, 7, 1, 28-34.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?