Zakładanie prezerwatywy męskiej i damskiej krok po kroku
Odpowiednie zakładanie prezerwatywy to niezwykle istotny aspekt, jeśli chodzi o stosowanie tego środka antykoncepcyjnego. Jeżeli o niego nie zadbasz, może to skutkować wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, a raczej chcesz tego uniknąć. Co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!
Czym jest prezerwatywa?
Prezerwatywa to jeden z najtańszych i najstarszych środków antykoncepcyjnych – stosowano go nawet w Starożytnym Egipcie. Dziś można go dostać zarówno w sklepie spożywczym i na stacji benzynowej, jak i w aptece. Najważniejsze jest to, że chroni przed nieplanowaną ciążą oraz wieloma chorobami.
W XXI roku na rynku można znaleźć zarówno prezerwatywy dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Skuteczność obu z nich szacuje się na 90-98 proc., ale nieodpowiednie ich założenie obniża ją do 82 proc. Dlatego warto wiedzieć, jak należy to robić poprawnie – wbrew pozorom, wiele osób popełnia w tej materii błędy.
Instrukcja zakładania prezerwatywy męskiej
Prawidłowe zakładanie prezerwatywy powinno przebiegać w następujący sposób:
- Zanim zaczniesz zakładać prezerwatywę, sprawdź, czy nie minął jej termin ważności. Zastanów się też, jak była przechowywana po zakupie (czy np. nie eksponowano jej na promienie UV, upały, wilgoć czy też duże wahania temperatur).
- Rozerwij opakowanie od strony, która jest ząbkowana. Nie używaj do tego zębów czy ostrych narzędzi, ponieważ możesz uszkodzić prezerwatywę.
- Wyciśnij kondom – podobnie, jak robisz to z pastą do zębów.
- Zwróć uwagę na to, aby zrolowany fragment kondoma znajdował się na zewnątrz. W przeciwnym razie założysz go na lewą stronę. Aby sprawdzić, w którą stronę się on rozwija, chwyć brzegi prezerwatywy przy pomocy dwóch palców i dmuchnij do środka.
- Zacznij zakładać kondom, kiedy członek będzie w stanie erekcji.
- Złap i ściśnij czubek prezerwatywy, po czym przyłóż go do żołędzi, natomiast drugą ręką zacznij go rozwijać wzdłuż penisa, do momentu, aż zostanie on w pełni pokryty.
- Na czubku powinna znajdować się przestrzeń, w której zbierana będzie sperma. Zadbaj o to, aby nie dotarło tam powietrze, bo narazisz prezerwatywę na pęknięcie.
Jeśli masz jakikolwiek problem, warto też zajrzeć do instrukcji dołączonej do produktu. Zapamiętaj także, że dobrze dobrana prezerwatywa ściśle przylega do penisa. Aby sprawdzić, jaki rozmiar będzie najlepszy w twoim przypadku, możesz zmierzyć członka i skorzystać z tabeli rozmiarów prezerwatyw.
Błędy przy zakładaniu prezerwatywy
Oto najczęstsze błędy pojawiające się przy zakładaniu prezerwatywy:
- Zakładanie prezerwatywy na drugą stronę – dochodzi do tego rzadko. Sama prezerwatywa zbudowana jest tak, że powinniście zobaczyć, kiedy jest założona na odwrót. Jednak niewprawione osoby mogą tego nie zauważyć, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi pośpiech. Gdy mężczyzna dostrzeże swój błąd, powinien zdjąć prezerwatywę i wymienić ją na nową – w przeciwnym razie może dojść do przeniesienia się choroby drogą płciową.
- Zakładanie prezerwatywy po rozpoczęciu stosunku – kondomy należy nakładać przed rozpoczęciem penetracji, a nie w jej trakcie. Nie powinno się robić tego tym bardziej przed samym wytryskiem.
- Otwieranie prezerwatywy ostrymi narzędziami – to kolejny częsty błąd „nowicjuszy”. Nie należy go popełniać, ponieważ nawet niewielka destrukcja kondoma sprawia, że staje się on bezużyteczny.
- Zbyt szybkie zdejmowanie prezerwatywy – zabezpieczenie nie powinno być zdejmowane przed wytryskiem. Co więcej, jeśli mężczyzna decyduje się na to, nie informując o tym partnerki, uznaje się to za formę przemocy seksualnej. Warto też pamiętać, aby odpowiednio zdejmować prezerwatywę – kiedy wycofujesz członek z pochwy, powinieneś kondom przytrzymywać u nasady.
- Nierozwijanie prezerwatywy podczas stosunku – jeżeli w trakcie zbliżenia zauważysz, że prezerwatywa się roluje, trzeba rozwinąć ją jeszcze raz.
Instrukcja zakładania prezerwatywy damskiej
Poniżej znajduje się instrukcja, w jaki sposób należy zakładać prezerwatywę damską (femidom):
- Wyjmij prezerwatywę z opakowania. Pamiętaj, aby nie robić tego zębami ani ostrymi narzędziami.
- Femidom najlepiej zakładać w pozycji leżącej. Dobrze jest też ugiąć nogi w kolanach. Możesz także spróbować zrobić to na stojąco, wówczas jednak należy postawić jedną nogę na podwyższeniu.
- Złap palcami i delikatnie ściśnij wewnętrzny pierścień prezerwatywy, a następnie włóż ją do pochwy – podobnie, jak to robisz w przypadku tamponu. Spróbuj ją umieścić najgłębiej, jak się da.
- Sprawdź, czy femidom nie jest skręcony. Pierścień zewnętrzny powinien pozostawać na zewnątrz (na około 2-3 cm).
Pamiętaj, aby poćwiczyć zakładanie takiej prezerwatywy, zanim zdecydujesz się na zbliżenie z partnerem. Ciekawostką jest to, że można ją nakładać na długi czas przed stosunkiem – nawet do 8 godzin. Pamiętaj, że przy wkładaniu członka do pochwy, trzeba przetrzymać zewnętrzny pierścień femidomu – dzięki temu prezerwatywa się nie zsunie.
Bibliografia:
- Majra J. P., Correct and consistent use of condoms, Indian Journal of Sexually Transmitted Diseases and AIDS, 2009, 30(1), s. 53.
- Majra J. P., Use of Condoms: Clarifying the Message, Indian Journal of Community Medicine, 2010, 35(2), s. 362.
- Mokgetse M., Ramukumba M. M., Female condom acceptability and use amongst young women in Botswana, Curationis, 2018, 41(1), s. 1887.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
się ten artykuł?